Najpierw korty, potem stadion AWF?! Katowickie "odsportowienie" gruntów

Tomasz Kuczyński
Stadion AWF, dawniej Pogoni z 1925 roku, wyremontowano za 3 mln zł. Dawne korty Pogoni, Stali i Baildonu mają być zamknięte Marzena Bugała-Azarko
Wyobrażacie sobie, żeby sportowa uczelnia, jaką jest AWF Katowice, oficjalnie przychylała się do zlikwidowania dwóch obiektów sportowych, czyli zasłużonych kortów tenisowych z 1927 roku oraz swego stadionu lekkoatletycznego? Taki wniosek można wysnuć z pisma, jakie Akademia skierowała do prezydenta Katowic Piotra Uszoka!

Pismo podpisał kanclerz AWF Maciej Górski. Dotyczy ono uwag uczelni do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren kortów im. Jadwigi Jędrzejowskiej przy ulicy Astrów oraz przylegającego do nich stadionu. W planie oba obiekty są oznaczone jako US (usługi sportu i rekreacji). AWF wnioskuje jednak, aby stadion był oznaczony literką U, czyli usługi. "Działka jest wykorzystywana maksymalnie. Brak miejsca chociażby na parking dla samochodów jest skuteczną barierą do organizacji większych imprez. Nie ma również możliwości rozbudowy obiektu stadionu. W związku z powyższym planujemy docelowo przenieść stadion w inne, odpowiednie dla tej funkcji miejsce, a teren przeznaczyć na rozbudowę ośrodka akademickiego" - czytamy w piśmie AWF.

Ciekawostką jest jednak fakt, że Akademia wnioskuje, aby terenem sportowym... nie były też korty tenisowe, którym grozi likwidacja ze względu na zamierzenia ich właściciela, firmy GC Investment, chcącej wybudować tam biurowce. Mało tego! AWF prosi o "skomunikowanie naszej nieruchomości poprzez przedłużenie ulicy Astrów do Wita Stwosza oraz skomunikowanie działki nr ew. 77/23 (czyli kortów - red). Ma to na celu zwiększenie atrakcyjności tego obszaru oraz ma zwiększyć możliwości przyszłego zagospodarowania nieruchomości gruntowych".

PRZECZYTAJ KOMENTARZ TOMASZA KUCZYŃSKIEGO

- Kiedy zobaczyłem pismo z AWF, byłem zszokowany - mówi katowicki radny Andrzej Zydorowicz. - Owszem, stadion lekkoatletyczny posiada pewne mankamenty, ale ma dobre położenie, dobrze służy uczelni. Wiadomo jednak, że teren obiektów sportowych przy autostradzie A4 jest łakomym kąskiem dla inwestorów. Prowadzona jest więc bezpardonowa walka z zastosowaniem wszelkich chwytów - zdecydowanie ocenia radny.

On i inni radni będą decydowali o przeznaczeniu terenu kortów i stadionu w czasie głosowania nad wspomnianym miejscowym planem zagospodarowania. Jeśli plan zostanie odrzucony, w tym miejscu Katowic nie będzie usług sportu i rekreacji, co daje nieograniczone możliwości dla inwestorów. GC Investment skierował pisma do radnych, w których przekonuje, że obiekty sportowe przy głośnej i ruchliwej drodze straciły rację bytu. Deweloper w swych argumentach powołuje się na... stanowisko AWF!

- Prezes GC Investment Michał Goli napisał do mnie, że jego koncepcję stworzenia w miejscu zapomnianych do niedawna i zaniedbanych kortów tenisowych reprezentacyjnego obiektu tuż przy autostradzie podziela m.in. AWF Katowice. Jestem proszony, abym w czasie głosowania nad planem podjął "słuszną" decyzję - mówi jeden z radnych.

Problem w tym, że w czerwcu AWF napisał do prezydenta Uszoka pismo, w którym wykazał gotowość prowadzenia kortów w symbiozie ze stadionem. Na dodatek stadion był w 2008 roku wyremontowany za 3 mln złotych, w tym z unijnych dotacji.
Która wersja działania AWF jest właściwa? Oto wyjaśnienia rektora Adama Zająca: - Jesteśmy zainteresowani przejęciem i prowadzeniem kortów tenisowych. Tyle że taka możliwość byłaby, gdyby to miasto Katowice było ich właścicielem, a nie prywatny biznesmen. Uczelnia niestety nie posiada funduszy na odkupienie tego terenu. Absolutnie nie ma tematu pozbycia się stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Kościuszki, a na dowód tego przedstawiamy fakt, że w ostatnim czasie otrzymaliśmy decyzję z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przyznaniu AWF Katowice dotacji w wysokości 1,5 mln złotych na remont pomieszczeń dydaktycznych i szatni na stadionie. Pomysł pozbycia się tego obiektu jest więc absolutnie niedorzeczny. W ubiegłych latach w uczelni były prowadzone rozmowy dotyczące kierunków rozwoju AWF-u, że gdyby w przyszłości pojawiła się szansa na wybudowanie stadionu lekkoatletycznego z prawdziwego zdarzenia, w innym miejscu Katowic, to można byłoby taką koncepcję przemyśleć. Są pewne warunki, jak konieczność pozyskania odpowiednio dużych gruntów pod pełnowymiarowy stadion z zapleczem. AWF nie ingeruje w plany GC Investment, naszym jedynym partnerem w zakresie pozyskiwania terenów pozostaje UM Katowice, z którym współpraca w ostatnich latach układa się modelowo - podkreśla rektor.
Wprawdzie wszystkie uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zostały przez miasto odrzucone, jednak pismo GC Investment do radnych już przyniosło efekt. Radny Józef Zawadzki skierował do prezydenta Uszoka interpelację w sprawie rozpatrzenia uwag i propozycji dewelopera...

Dzierżawca kortów Jerzy Wójcik złożył odwołanie od nakazu opuszczenia obiektu do najbliższego wtorku, jaki dostał od GC Investment. Tłumczy, że to zbyt krótki czas na zorganizowanie wyprowadzki.

1927 rok
Powstały korty Pogoni, noszące potem nazwy Stali i Baildonu. 22 czerwca 2011 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego korty. 26 października 2011 r. Rada przyjęła zmianę do czerwcowej uchwały, celem lepszego zabezpieczenia tego obiektu.

4 listopada 2011 roku
Tego dnia powołano do życia Społeczny Komitet Obrony Kortów im. Jadwigi Jędrzejowskiej. Jego przewodniczącym został Karol Zarzecki. Komitet przeprowadził zbiórkę podpisów pod #protestem przeciw likwidacji kortów. Zebrano 1200 podpisów, które w lutym 2012 roku przekazano do biura Rady Miasta.

2-6 sierpnia 2013 roku
Na katowickich kortach rozegrano 24. Międzynarodowy Turniej Seniorów "Katowice Cup". Rywalizowali tenisiści z Holandii, Niemiec, Słowacji, Czech, Włoch, Węgier, Kanady, Australii i Polski, w sumie aż 122 uczestników. Czy w przyszłym roku nie będzie już jubileuszowej edycji turnieju?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie