Najstarsza karczma w Polsce wystawiona na przetarg. Austeria w Sławkowie czeka na nowego najemcę

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wygląda staropolska karczma Austeria w SławkowieZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wygląda staropolska karczma Austeria w SławkowieZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Sławków
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Najstarsza karczma w Polsce to Austeria w Sławkowie. Ma ponad 200 lat. Dziś wystawiona jest na przetarg i czeka na nowego gospodarza. Jeszcze do 5 listopada br. każdy może złożyć oferty wynajmu pomieszczeń w budynku, który znajduje się na rynku w Sławkowie.

Najstarsza karczma na przetargu

Miasto przeznaczyło na najem na cele gastronomiczne prawie 200 metrów kwadratowych powierzchni Austerii w Sławkowie. To budynek składający się z dziesięciu pomieszczeń. Wyposażony jest w wewnętrzną instalację elektryczną, wodną, kanalizacyjną, teletechniczną oraz gazową.

Istnieje możliwość wynajęcia części działek nr 3330/3 oraz nr 3329/3 przyległych do Austerii w Sławkowie, z przeznaczeniem na rozszerzenie prowadzonej działalności, bez możliwości ich zabudowy.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- W ramach oceny złożonych ofert będziemy także brać pod uwagę przedstawioną koncepcję funkcjonowania restauracji. Chodzi o to, by wpisywała się ona w potencjał turystyczny miasta w kontekście utworzonego przez nas w tym roku Parku Doliny Białej Przemszy i Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej - mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Austeria w Sławkowie

Cena wywoławcza miesięcznego czynszu najmu Austerii w Sławkowie wynosi 13,35 zł netto za 1 m kw. Wysokość czynszu najmu uzyskana w drodze przetargu zostanie podwyższona o obowiązujący podatek VAT w wysokości 23 procent. Czynsz za lokal oddany w najem płatny będzie miesięcznie z góry do 10. dnia danego miesiąca. Urząd miasta ogłosił postępowanie przetargowe na pięcioletni okres najmu lokalu.

Termin składania zgłoszeń uczestnictwa w przetargu i ofert przetargowych upływa 5 listopada. Niezbędne dokumenty należy złożyć w Miejskim Zarządzie Budynków Komunalnych, ul. Łosińska 1, 41-260 Sławków (decyduje data i godzina wpływu, niezależnie od sposobu dostarczenia oferty).

Pisemna oferta powinna zawierać:

  1. imię, nazwisko i adres oferenta albo nazwę lub firmę oraz siedzibę, jeżeli oferentem jest osoba prawna lub inny podmiot,
  2. datę sporządzenia oferty,
  3. oświadczenie, że oferent zapoznał się z warunkami przetargu i przyjmuje te warunki bez zastrzeżeń,
  4. oferowaną cenę miesięcznego czynszu najmu netto za 1 m2,
  5. koncepcję funkcjonowania lokalu, obejmującą obowiązkowe elementy takie jak:
  • opis zagospodarowania lokalu, w tym innowacyjność przyjętych rozwiązań,
  • dostępność lokalu gastronomicznego (dni i godziny otwarcia),
  • propozycję działalności na rzecz mieszkańców miasta,
  • wykaz proponowanych wydarzeń kulturalnych, które będą organizowane przez oferenta,
  • wykaz proponowanych środków komunikowania społecznego, które będą wykorzystywane w trakcie prowadzenia działalności w celu jej promocji i komunikowania z otoczeniem.

Austeria zamknięta jest od listopada 2020 roku. Z prowadzenia działalności zrezygnował wówczas dotychczasowy najemca. Jednym z powodów tej decyzji była sytuacja epidemiologiczna.

Austeria powstała w 1791 roku, ale pewnie jest starsza

Austeria Miejska w Sławkowie Pierwochą Zwana - to oficjalna urzędowa nazwa karczmy położonej w Rynku Sławkowskim pod numerem policyjnym 2, używana od chwili jej wzniesienia, czyli najprawdopodobniej w 1781 roku do utraty przez Sławków praw miejskich w 1870 roku.

Określenie "Pierwocha" pochodzi prawdopodobnie od słowa "pierwsza", czyli najstarsza lub największa. Nie można również wykluczyć, że nazwa ta została utworzona od nazwiska jednego z licznych jej dzierżawców.

Austeria (z jęz. włoskiego) to z kolei staropolskie określenie karczmy o najwyższym standardzie, dobrze wyposażonej i posiadającej bogaty asortyment wszelakiego jadła i napitków, mieszczącej się w solidnym, obszernym budynku, spełniającym jednocześnie funkcje gastronomiczne oraz hotelowo-stajenne w zajeździe.

Niewątpliwie sławkowska Austeria jest najpiękniejszą spośród wszystkich zachowanych do dzisiejszych czasów. Jej usytuowanie i architektura dają najpełniejsze wyobrażenie o budownictwie i sztuce ciesielskiej w przedrozbiorowej Polsce. Budynek stanowi klasyczny przykład drewnianej staropolskiej karczmy. Zbudowany został na planie litery "T". Całość budynku o powierzchni 380 metrów kwadratowych przykrywa dwuspadowy dach.

Historia karczmarstwa sławkowskiego jest starsza niż samo miasto. Już w kronice Jana Długosza odnajdujemy informację, iż w 1220 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż uposażył klasztor Świętego Ducha w Prądniku pod Krakowem dochodami z karczem sławkowskich. Wiadomość ta jako pierwsza potwierdza nie tylko istnienie Sławkowa w początkach XIII wieku, ale również zaświadcza o prężnym ośrodku wymiany handlowej i funkcjonowaniu co najmniej dwóch tego typu obiektów.

W kolejnych wiekach mamy wiele wzmianek o sławkowskich karczmach i dochodach z nich czerpanych przez biskupów krakowskich, starostów Klucza Sławkowskiego i mieszczan. Często też dochodziło do konfliktów o zyski czerpane z praw do warzenia piwa i palenia gorzałki oraz ich sprzedaży w karczmach Klucza Sławkowskiego, których np. w 1734 roku było aż osiemnaście.

W 1787 roku odnotowane zostały nazwy trzech z nich, funkcjonujących w samym mieście: Austeria Miejska, Szopa Sławkowska i Karczma Wygoda, w informacji zawarta jest również wzmianka, iż łącznie sprzedały one 1620 garnców gorzałki i 219 beczek piwa.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie