Setki lat pielgrzymi obgryzali korę z lipy w Cielętnikach w powiecie częstochowskim, bo wierzyli, że ma zbawienne działanie na uzębienie. Przed pielgrzymami obroniło ją w końcu ogrodzenie, niestety poddała się sile orkanu Ksawery.

Legenda głosi, że kora z lipy w Cielętnikach jest dobra na ból zębów, dlatego pielgrzymi zmierzający do Częstochowy na Jasną Górę często odwiedzali to miejsce. Na wprost lipy widnieje wszak obraz św. Apolonii – patronki od bólu zębów. Doszło do tego, że pomnik przyrody trzeba było odgrodzić od ludzi ogrodzeniem. Niestety płot nie pomógł w starciu z żywiołem. W nocy z 5 na 6 października orkan Ksawery powali lipę na ziemię. Pozostał tylko niewielki kikut. Reszta drzewa jest nie do ocalenia.

Zobacz galerię

- Mam rodzinę w Cielętnikach i zawsze latem kiedy był w tutejszej parafii odpust jeździłam tam i wielokrotnie podziwiałam lipę. Szkoda tego drzewa miało naprawdę ciekawą legendę i jeśli nie pomagała naprawdę na ból zębów, to na pewno stanowiła pewnego rodzaju duchową ostoję - mówi Janina Maćkowiak z Częstochowy.

Najstarsza lipa w Polsce

Lipa w Cielętnikach była największą lipą drobnolistną „Tilia cordata” w Polsce. Według danych z 2011 roku, miała wysokość 28,6 m i obwód 11,06 m. Pień mierzy się zgodnie z regułami na wysokości 1,3 m od najwyżej położonego punktu na ziemi dookoła drzewa. Są też inne pomiary, według których lipa mierzyła 31 metrów. Drzewo było najstarszą lipą w Polsce. Jej wiek szacuje się na około 600-700 lat, chociaż legendy głoszą, że jest jeszcze starsza. Kilka lat temu znalazła się w finale konkursu „Drzewo roku” Klubu Gaja.

Oryginalność lipy polegała na tym, że nie zwęża się ku górze jak inne drzewa, ale rozszerza. Wyglądała tak, jakby wiele pni zrosło się w jedno. Lipa jest pomnikiem przyrody i została objęta specjalną ochroną. Ze względu na liczne dziuple oraz rozbudowaną nie dostępną koronę przez lata była siedliskiem licznych gatunków ptaków w tym sów i puchaczy.

POLECAMY TWOJEJ UWADZE

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Koszmarny wypadek na DTŚ. Policja szuka świadków ZOBACZ WIDEO I ZDJĘCIA

Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT

tyDZień: Informacyjny program Dziennika Zachodniego