Tekla Juniewicz skończyła 114 lat
Wyjątkowy jubileusz w Gliwicach. Pani Tekla Juniewicz skończyła 10 czerwca 114 lat. To najstarsza Polka oraz trzecia najstarsza osoba w Europie, ósma na świecie. Jest także pierwszą osobą w naszym kraju, która ukończyła 112 i 113 lat. I na potwierdzenie jej pięknego wieku są autentyczne dokumenty!
Najstarsza Polka mieszka od dziesięcioleci w Gliwicach, teraz wraz z bliskimi w Łabędach. Obchodziła 10 czerwca urodziny hucznie, choć w tegoroczne niewiele osób mogło jej złożyć życzenia osobiście. Rodzina bardzo dba o panią Teklę i jej zdrowie - zwłaszcza teraz, w dobie koronawirusa.
Była dwunastolatką, gdy Polska odzyskała niepodległość. Przeżyła dwie wojny światowe, wyszła obronną ręką z epidemii tyfusu.
do 103. Roku życia pani Tekla mieszkała sama Miała 111 i 112, kiedy przeszła dwie operacje ratujące życie.
Jest w doskonałej kondycji, pod troskliwą opieką swoich bliskich. I nie opuszcza jej dobry humor. A ten, jak przekonywała - to podstawa w życiu i droga do długowieczności.
Jubilatka otrzymała w dniu urodzin za to całe morze kwiatów i serdeczności i życzeń od rodziny, sąsiadów, ale także - władz, począwszy od samorządowych Gliwic, a na tych najwyższych - premierze i prezydencie skończywszy.
Dla całej rodziny był to moment emocji, bo panią Teklą także zainteresowały się licznie media. Telefon jej wnuka, pana Adama Stachowskiego, dosłownie urywał się już kilka dni wcześniej, ale środowego poranka - wyjątkowo. Krewni, sąsiedzi, kolejne redakcje. Gdy rozmawiamy, akurat dzwoni do drzwi zaprzyjaźniona, znana gliwicka cukiernia Kobzik. Okazuje się, że w prezencie dla pani Tekli niosą tort.
Pogodna, cudowna, bardzo opiekuńcza dla nas, życzliwa wszystkim kobieta - mówi o niej wnuk Adam, który opiekuje się dostojną jubilatką. - Babcia jest spostrzegawcza, ma wiele własnych, bardzo ciekawych przemyśleń, potrafi także zripostować, a nawet i nas postawić do pionu - śmieje się.
Musisz to wiedzieć
Jak podkreśla, babcia Tekla zaskakuje bliskich każdego dnia. - Czasami śmiejemy się, że powinniśmy nagrywać jej spostrzeżenia, powiedzonka, jest absolutnie wyjątkowa - mówi pan Adam.
Bliscy mówią, że zawsze była osobą energiczną, pełną ciekawości świata. Uwielbiała podróże. Wiele lat, także już w sędziwym wieku, była samodzielna. Świat i codzienne wydarzenia, które obserwowała w telewizji, szeroko komentowała.
Pani Tekla nie przygotowuje już wprawdzie swoich słynnych tortów z 18 jajek, ale nadal ma apetyt i dobry humor. I, jako Kresowianka - przypominała także o swoich nadchodzących, wrześniowych imieninach.
Z Kresów do Gliwic
Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgier, obecnej Ukrainy, 40 km od Lwowa.
Gdy miała 21 gdy wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza. Po ślubie państwo Juniewiczowie przeprowadzili się do Borysławia, gdzie pan domu zatrudnił się w kopalni wosku ziemnego. Tam też na świat przyszły dwie córki: Janina (1928–2016) i Urszula (urodzona w 1929 r.).
W 1945 r., podczas repatriacji, rodzina po dwutygodniowej podróży pociągiem dotarła do Gliwic. Tutaj mąż pani Tekli zatrudnił się w kopalni Sośnica. Po jego śmierci, do 103. Roku życia pani Tekla mieszkała sama. Doskonale sobie radziła, paliła w piecu, załatwiała codzienne sprawy. Później zaopiekował się nią wnuk i wnuczka.
Autentyczność jej wieku udokumentował, we współpracy z rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Wacław Jan Kroczek, polski korespondent Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?