Najstarsze zwierzęta Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Poznajcie marabuta Marka i niedźwiedzicę Kasię

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Marabut afrykański - najstarszy mieszkaniec śląskiego zoo
Marabut afrykański - najstarszy mieszkaniec śląskiego zoo Wojciech Żuchowicz/ Śląski Ogród Zoologiczny
Udostępnij:
Marek to najstarszy mieszkaniec Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Nieco młodsza jest Kasia. I nie mówimy tutaj wcale o opiekunach z chorzowskiego zoo, ale o zwierzętach. Poznajmy najstarszych lokatorów ogrodu zoologicznego w Chorzowie. Te zwierzaki są starsze niż sporo gości śląskiego zoo.

Najstarszym lokatorem Śląskiego Ogrodu Zoologicznego jest Marek!

Kto jest najstarszy? Szukamy najstarszego mieszkańca Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. I pomyśleć, że te zwierzaki są starsze od wielu gości śląskiego zoo. Najstarszym lokatorem w zoo w Chorzowie jest Marek. Tuż po nim jest - nieco od niego młodsza – Kasia. Poznajcie te zwierzaki.

- Obecnie najstarsze zwierzę w śląskim zoo to marabut afrykański - Marek ur. między 1972 r. a 1988 r. - informuje Daria Kroczek, specjalista ds. marketingu i kontaktu z mediami ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Marabut Marek pochodzi z natury. Nie jest znana dokładna data jego urodzenia. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym mieszka od 8 listopada 1989 roku. Obecnie Marek ma około 40 lat. Co ciekawe marabut jest ptakiem, który spokrewniony jest z popularnym w Polsce bocianem białym.

Marabut ma jednak inne zwyczaje żywieniowe niż znany w Polsce bocian. Marabuty żerują głównie na padlinie. Są przystosowane do tego dzięki bardzo odpornemu układowi trawiennemu. Pomaga mu także potężny dziób, nieopierzona skóra głowy i szyi. Pióra marabuta są wykorzystywane do produkcji pędzli daktyloskopijnych oraz much używanych w wędkarstwie muchowym. To jeden z powodów dlaczego ptak ten w XIX wieku znalazł się na skraju wymarcia.

Jak podaje chorzowski ogród zoologiczny - w śląskim zoo żyje jeden przedstawiciel tego gatunku – samiec kilka lat temu ochrzczony imieniem Marek. Niestety jest to osobnik wyjątkowo terytorialny i pomimo kilku prób nie udało się połączyć go z innymi osobnikami jego, a nawet innych gatunków.

Od Marka nieco młodsza jest Kasia. To niedźwiedzica, która urodziła się 22 stycznia 1987 r. W śląskim zoo można ją zobaczyć od 1988 r. Obecnie Kasia ma 34 lata. To drugi najstarszy mieszkaniec, a dokładnie mieszkanka, śląskiego zoo. To jedyna reprezentantka niedźwiedzia himalajskiego w Chorzowie.

W naturze niedźwiedzie himalajskie zamieszkują górzyste obszary Azji, od Afganistanu, aż po Koreę, Japonię i Tajwan. Wyróżniają się białym kołnierzem w kształcie litery "V", który znajduje się na piersiach. Ciało niedźwiedzia himalajskiego pokrywa czarne, długie futro.

Niedźwiedź himalajski nazywany bywa również niedźwiedziem tybetańskim, a z powodu charakterystycznego „kołnierza” na piersiach - także księżycowym lub obrożnym. Potrafi wspinać się na drzewa oraz nieźle pływa. W okresie letnim tworzy gniazda na drzewach, natomiast zimą odpoczywa zazwyczaj na legowisku utworzonym na ziemi.

Gatunek ten jest narażony na wyginięcie (kategoria VU). Niedźwiedzie himalajskie podlegają ochronie CITES, a dla osobników żyjących w zoo prowadzona jest Europejska Księga Rodowodowa (ESB).

Nie przeocz

Wybrane najstarsze zwierzęta mieszkające w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w ostatnich latach:

  • Nosorożec biały - Faith - samica urodzona w naturze ok. 1970 r., upadek w 2018 r., żyła 48 lat.
  • Hipopotamy nilowe: Hipolit - ur. w latach 1962-63 (kartoteka zaginęła), upadek 2016 r., żył 53 lata.
  • i Hamba - ur. 1965 r., upadek 2011 r., żyła 45 lat.
  • Kondor wielki: Baltazar - ur. 1964 r., upadek 2021 r., żył 56 lat.
  • oraz Iwan - ur. w latach 1936-37, upadek 2001 r., żył ok. 64 lata.

Pożegnanie Baltazara - najstarszego mieszkańca śląskiego zoo

Jeszcze o niedawna najstarszym zwierzęciem śląskiego zoo był kondor wielki - Baltazar. Kondor wielki miał 57 lat, prawie tylko co sam ogród zoologiczny w Chorzowie, który działa od 63 lat - dokładnie od 1958 roku. Opiekunowie pożegnali Baltazara w lutym 2021 roku.

W śląskim zoo nie zobaczymy już kondora wielkiego. Baltazar, jak go nazywali opiekunowie, odszedł na wieczne łowy. Miał 57 lat

Nie żyje kondor wielki ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Ba...

- W piątek 12 lutego bardzo niespodziewanie przyszło nam pożegnać kondora wielkiego. Baltazar, jak pieszczotliwie nazywali go opiekunowie, był jednym z najstarszych zwierząt w naszym zoo - jesienią świętowalibyśmy jego 57 urodziny - informowali opiekunowie ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

- Nasz kondor wykluł się 6 listopada 1964 r. w nieistniejącym już dzisiaj argentyńskim ogrodzie zoologicznym Jardin Zoologico Municipal Rosario. Dwa lata później trafił do zoo w Gdańsku. W 2005 r. przyjechał do Chorzowa, gdzie zamieszkiwał dużą wolierę w sąsiedztwie sów i orłów. Jako jeden z największych latających ptaków świata wprawiał nas w zachwyt i budził podziw. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych ptasich mieszkańców naszego zoo. Odszedł od nas nagle, z powodu niewydolności krążenia - przekazali opiekunowie z chorzowskiego zoo.

Kondor wielki to jeden z największych latających ptaków świata. Rozpiętość jego skrzydeł przekracza 3 metry. Ten padlinożerny gatunek w naturze zamieszkuje wysokogórskie obszary Andów w Ameryce Południowej. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym mieszkały wcześniej dwa kondory. Pierwszy, urodziny w 1937 roku, w śląskim zoo był od 1959 do 2001 roku. Drugi kondor o imieniu Antoni mieszkał w zoo w Chorzowie od 1979 do 1991 roku. Teraz zobaczyć go można w w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku.

Zobacz koniecznie

Obecnie wszystkie pawilony na terenie zoo są otwarte dla odwiedzających. W egzotarium zobaczymy m.in. halę wolnych lotów, warto zajrzeć też do akwarium i pomachać antylopom w ich pawilonie. Nie zapomnijmy także o małpiarni!

Godziny otwarcia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego (kwiecień-październik):
Zoo: 9.00-17.00
Kasy: 9.00-16.00
Pawilony: 9.00-16.45

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

SONDA - Od 21 maja ruszyła dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie