Najstarszy drewniany kościół w Polsce jest w Poniszowicach?

  Najstarszy drewniany kościół w Polsce jest w Poniszowicach?

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ks. Jan Palus z nadzieją, ale i obawami czeka na ekspertyzy

  Ks. Jan Palus z nadzieją, ale i obawami czeka na ekspertyzy ©fot. arkadiusz Ławrywianiec

  Ksiądz Jan Palus, od 2006 roku proboszcz liczącej 1150 wiernych parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Poniszowicach z emocjami, ale i z niepewnością czeka na wyniki badań georadarowych prowadzonych w kościele.
  Ks. Jan Palus z nadzieją, ale i obawami czeka na ekspertyzy

  Ks. Jan Palus z nadzieją, ale i obawami czeka na ekspertyzy ©fot. arkadiusz Ławrywianiec

  Wstępne ekspertyzy wskazują, iż prawdopodobnie natrafiono tu na fundamenty pierwszego kościoła, pochodzącego z 1175 roku. Jeśli ta i kolejne ekspertyzy potwierdzą się, kościółek może okazać się najstarszym drewnianym zabytkiem sakralnym w Polsce! I to o prawie dwieście lat od dzierżącego do tej pory palmę pierwszeństwa kościoła w Tarnowie Pałuckim w woj. wielkopolskim datowanego na rok 1373.

  To, co jakiś czas temu zaczęło niepokoić ks.
  Palusa, może się przyczynić do odkrycia tajemnicy. Wyślizgane przez wieki nogami wiernych podłogowe płytki zaczęły się zapadać, a od bryły kościoła odchyliła się kaplica. Ta sama, która jest takim wnikliwym obiektem badań.

  - Zacząłem podejrzewać, że w tej części mogą znajdować się krypty - opowiada ks. Palus. - Georadarowe badania wykonane na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków potwierdziły te przypuszczenia. Największe nadzieje wiążę z kryptą pod ołtarzem. To budowla niszowa, a więc charakterystyczna dla pierwszych wieków chrześcijaństwa. Obok trafiliśmy na krypty murowane, a więc datowane na okres późniejszy.

  Pierwszy kościół w Poniszowicach, według źródeł pisanych, mieszkańcy postawili w 1175 roku, za czasów papieża Hadriana IV. Zniszczony przez nawałnicę, został odbudowany w 1404 r. z zachowaniem pozostałości pierwotnej budowli.

  Obecne badania georadarowe przeprowadził dr inż. Wiesław Nawrocki z Zakładu Badań Nieniszczących z Krakowa. Wcześniej badał m.in. Bazylikę Mariacką, Katedrę w Gnieźnie czy Zamek Wawelski. Na wykonanych minikamerą i za pomocą fal radarowych zdjęciach widać coś, w czym można się dopatrzyć zarysów kości lub fragmentów trumny.

  - Prawdopodobnie zostaną zlokalizowane kolejne krypty i zmiany w gruncie będące śladami starszego kościoła - podkreśla dr Nawrocki.

  Jak dodaje Barbara Klajmon, śląski wojewódzki konserwator zabytków, jeśli badania się potwierdzą, będzie to sensacja.
  - Wiarygodność badań georadarowych jest oceniana na ok. 80 proc. Trzeba je jeszcze potwierdzić badaniami wieku drzewa - wyjaśnia.
  Ks. Palus mówi ostrożnie:
  - Niech przemówią wieki, nim hipotezy pójdą w świat.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo