Tak wygląda największe osiedle w Żorach z lotu ptaka
Największym pod względem liczby mieszkańców osiedlem w Żorach jest Osiedle Sikorskiego, którego budowa rozpoczęła się w pierwszej połowie lat 70. Budowa osiedla była częścią szeroko zakrojonego programu mieszkaniowego, mającego na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na mieszkania w regionie. Żory, będące wówczas jednym z kluczowych ośrodków przemysłowych na Śląsku, potrzebowały nowoczesnych i dobrze zaplanowanych przestrzeni mieszkaniowych dla napływających pracowników i ich rodzin.
Osiedle Sikorskiego wyróżnia się typowym dla tamtych lat stylem architektonicznym. Wysokie, wielokondygnacyjne bloki mieszkalne, rozmieszczone w przemyślany sposób, tworzą funkcjonalną i przestrzennie harmonijną całość. Budynki są usytuowane tak, aby zapewnić mieszkańcom maksymalny komfort, z dostępem do dużych, zielonych przestrzeni między blokami, które pełnią funkcję rekreacyjną.
Dzielnica jest ograniczona od zachodu przez aleję Jana Pawła II, od południa przez ulice Spółdzielczą i Owocową, od wschodu przez Drogę krajową nr 81 (ulicę Kościuszki), znaną potocznie jako "wiślanka", a od północy przez aleję Zjednoczonej Europy. Na terenie osiedla znajduje się kościół Miłosierdzia Bożego, a całe Osiedle Władysława Sikorskiego przynależy do tej parafii.
Ile osób mieszka w Żorach? Niestety coraz mniej
Zgodnie z przedstawionymi statystykami, na dzień 31 grudnia 2023 roku, liczba mieszkańców Żor wynosiła 57 846 osób. To mniej niż przed rokiem, gdzie na dzień 31 grudnia 2022 roku, liczba mieszkańców miasta wynosiła 58 111 osób. Przed dwoma laty, było to z kolei 58 446 osób.
Najliczniejszym osiedlem w Żorach jest Osiedle Sikorskiego. Według danych na 31 grudnia ubiegłego roku, mieszkało tam ponad 7,6 tys. osób. Jeszcze w latach 90., osiedle liczyło ponad 12 tys. mieszkańców.
Malejąca liczba ludności to nie tylko problem Żor, ale i całego regionu. Problem odczuwalny jest także w skali kraju. Jak wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, populacja w województwie śląskim liczyła ponad 4,4 mln osób. Zgodnie z szacunkami Urzędu Statystycznego w Katowicach, już w 2040 roku, w województwie śląskim będzie poniżej 4 mln mieszkańców, zaś w 2050 roku, około 3,7 mln osób.
Nie przeocz
- Gdy na Śląsku zlikwidują kopalnię. Smutny obraz po KWK Wieczorek w Katowicach. Zobacz
- Tunele w Węgierskiej Górce, najdłuższe na Śląsku, są już prawie gotowe. Tak wyglądają
- W tych 20 miastach w Śląskiem żyje się najlepiej. Tak ocenili sami mieszkańcy. Zobacz
- Za trzy tygodnie Katowice staną w korku stulecia. "Musimy to wspólnie przeczekać"
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?