Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Największe polskie katastrofy" - nowa seria dokumentalna na Discovery Channel. 26 października: Pożar rafinerii w Czechowicach–Dziedzicach

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
26 czerwca 1971 roku w godzinach wieczornych nad Czechowicami-Dziedzicami przeszła silna burza. Trzeci piorun uderzył w zbiornik ropy naftowej czechowickiej rafinerii. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
26 czerwca 1971 roku w godzinach wieczornych nad Czechowicami-Dziedzicami przeszła silna burza. Trzeci piorun uderzył w zbiornik ropy naftowej czechowickiej rafinerii. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE materiały promocyjne
Polska historia jest pełna niewyjaśnionych katastrof. Choć życie straciło w nich wiele osób, ich przyczyny nigdy nie zostały w pełni ustalone. Discovery Channel postanowiło przyjrzeć się dokładnie przebiegowi tych tragicznych zdarzeń, docierając do nowych dowodów, świadków i najnowszych opinii ekspertów. Wszystko to w programie "Największe polskie katastrofy", którego pierwszy odcinek został wyemitowany 19 października. Drugi odcinek będzie poświęcony pożarowi w rafinerii w w Czechowicach-Dziedzicach w 1971 roku. Emisja w Discovery Channel w poniedziałek, 26 października.

"Największe polskie katastrofy" - wyjątkowa seria

Stacja Discovery Channel stworzyła autorską, rzetelną dokumentację "Największych polskich katastrof". Jest to wciągająca, edukacyjna, a także sensacyjna opowieść składająca się z 6 odcinków.
Każdy poświęcony innemu wydarzeniu, m.in. pożarze w rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach w 1971 roku czy zawaleniu się hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 roku.

Twórcy programu – z pomocą uznanych ekspertów – odtwarzają przebieg nieszczęśliwych wydarzeń minuta po minucie. Docierają do niepublikowanych wcześniej, poruszających zeznań świadków, ratowników medycznych, lekarzy, a także osób, które o mały włos nie znalazły się na liście ofiar. Dokument uzupełniają unikalne, archiwalne zdjęcia i oryginalne nagłówki gazet z tamtych lat.

"Największe polskie katastrofy" to wyjątkowa seria.

- Każde z tych wydarzeń udokumentowaliśmy i przeanalizowaliśmy krok po kroku. Dotarliśmy do nieznanych wcześniej informacji, świadków i ekspertów. Niepublikowane wcześniej rozmowy z ratownikami, lekarzami, a także ocalałymi to wielka wartość tego dokumentu. To wszystko złożyło się na bardzo emocjonujące historie – mówi Przemysław Kwiatkowski, dyrektor programowy kanałów factual, TVN Grupa Discovery.

- Premiera „Największych polskich katastrof” to także krok w stronę powrotu do korzeni stacji Discovery Channel. Kanał powstał z myślą o zaspokajaniu ludzkiej ciekawości i szukaniu odpowiedzi na to, co niewyjaśnione. W naszej ramówce będzie coraz więcej takich pozycji”- dodaje Przemysław Kwiatkowski.

W pierwszym odcinku widzowie poznali historię promu „Heweliusz”, który 13 stycznia 1993 roku zatonął niedługo po wyjściu z portu Świnoujście. W tej katastrofie zginęło niemal 60 osób – członków załogi i pasażerów.

Tragedia w rafinerii

Drugi odcinek poświęcony będzie pożarowi w rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach w 1971 roku.

W latach 70. na terenie Polski istniało 5 rafinerii ropy naftowej. Największą, a zarazem najnowocześniejszą z południowych zakładów, była znajdują się w Czechowicach-Dziedzicach. Rocznie przerabiała 600 tysięcy ton czarnego surowca! I to dla niej 1971 rok okazał się tragiczny.

26 czerwca 1971 roku w godzinach wieczornych nad Czechowicami przeszła silna burza. Trzeci piorun uderzył w zbiornik ropy naftowej czechowickiej rafinerii. W sekundzie kilka tysięcy ton czarnego złota wybuchło, rozświetlając niebo żółto-pomarańczową łuną. Opadając na ziemię, świecąca ropa zapalała ludzi, samochody i zalewała wszystko, co było w jej zasięgu. Na widok słupa ognia w kierunku rafinerii ruszyły załogi okolicznych straży pożarnych, rozpoczynając dramatyczną walkę o życie ocalałych.

Łącznie w katastrofie śmierć poniosło trzydzieści siedem osób, a ciężko poparzonych było ponad sto.
W programie ostatni żyjący świadkowie tych wydarzeń opowiedzą o heroicznej akcji ratowniczej w obliczu pożaru.
Eksperci przedstawią realia lat 70., i odpowiedzą na pytanie: czy można było zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia? Poznamy też członków rodzin ofiar katastrofy.
Jedną z nich jest p. Halina, która opowie o ostatnich chwilach ze swoim bratem – żołnierzem, który zmarł w wyniku obrażeń poniesionych w trakcie akcji ratunkowej.

W odcinku zobaczymy unikatowe materiały archiwalne Centralnego Muzeum Pożarnictwa oraz zdjęcia ze zbiorów Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera