Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największy mural w Częstochowie! Spójrzcie, co można znaleźć na tym największym malowidle ściennym

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Jeśli będziecie przechodzić obok muralu, zatrzymajcie się na chwilę i przyjrzyjcie się detalom...
Jeśli będziecie przechodzić obok muralu, zatrzymajcie się na chwilę i przyjrzyjcie się detalom... Katarzyna Gwara
Wychodzący z dworca głównego PKP w Częstochowie na Plac Rady Europy wzrok przykuwa przede wszystkim ogromne malowidło ścienne. „Strażnik czasu” jest nie tylko największym muralem w mieście, ale i jednym z największych w Europie!

Mural powstał na ścianie zabytkowej kamienicy z przełomu XIX/XX wieku - przy placu Rady Europy, sąsiadującym z dworcem głównym PKP w Częstochowie. Pomysł na jego stworzenie wyszedł od znanego częstochowskiego zegarmistrza Stefana Rybickiego, do którego należy budynek. Jak tłumaczył, chciał ubarwić ścianę, aby nie była smutna. Mural wydał się dobrym pomysłem. Dlatego poprosił o pomoc znajomego malarza… Tego długo nie trzeba było przekonywać. Projektem zajmował się bowiem nie kto inny, jak Tomasz Sętowski, znany w Polsce i na świecie artysta, przedstawiciel tzw. realizmu magicznego.

- Istotną mojego magicznego teatru malowania jest połączenie realności i symboliki przemijającego czasu - podkreśla Tomasz Sętowski.

Na ścianę projekt „przenieśli” Mikołaj Sętowski, Tadeusz Kiedrzynek i Marek Laskowski. To dokładnie ten sam skład, który tworzył Wieżę Babel znajdującą się w centralnej części miasta na ścianie wieżowca przy ulicy Dąbrowskiego – tuż przy placu Biegańskiego.

Mural "Strażnik czasu" ma 100 metrów długości, 12 wysokości i pokrywa powierzchnię 1500 m kw. Powstał w 2018 roku. Został oficjalnie zaprezentowany na otwarcie 15. Nocy Kulturalnej. Malowanie zajęło kilka miesięcy – trwało od maja do września. A zadanie do łatwych nie należało – nie dość, że to ogromne dzieło z mnóstwem detali, to w malowidło trzeba było też wkomponować znajdujące się w ścianie okna i drzwi. Tych pierwszych było 19, a drugich 6!

Najbardziej charakterystycznymi elementami muralu są motywy związane z czasem. Znajdziemy też liczne nawiązania do Częstochowy. Jest nawet wizerunek samego Stefana Rybickiego – występuje on w roli tytułowego Strażnika Czasu. Tradycyjnie nie zabrakło też autoportretu Tomasza Sętowskiego. W ścienne malowidło został wkomponowany również zegar, który dzięki ruchomym wskazówkom pokazuje godzinę. Jeśli będziecie przechodzić obok muralu, zatrzymajcie się na chwilę i przyjrzyjcie się detalom...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera