Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największy termos znajduje się w Bielsku-Białej. To akumulator ciepła

JAK
Aż 20 tysięcy metrów sześciennych pojemności, 65 metrów wysokości i 21 metrów średnicy - to parametry akumulatora ciepła pracującego w elektrociepłowni ZW Bielsko-Biała TAURON Ciepło. Podstawowym zadaniem tego urządzenia jest wyrównywanie obciążenia źródła ciepła podczas zmiennego zapotrzebowania energii przez odbiorców. To jeden z czterech tak dużych akumulatorów ciepła pracujących w elektrociepłowniach w Polsce.

Jak informuje ZW Bielsko-Biała TAURON Ciepło, akumulator służy do gromadzenia nadmiaru energii w dzień i dostarczania jej miastu nocą, gdy jest najzimniej.

W czasie pięciomiesięcznej przerwy, kiedy wyłączany jest dopływ ciepłej wody do zbiornika akumulatora (od czerwca do listopada) temperatura spada w nim tylko o 3 st. C.  Zadaniem akumulatora ciepła elektrociepłowni w Bielsku-Białej jest zabezpieczenie ciągłych i równomiernych dostaw ciepła dla miasta Bielsko-Biała, a tym samym zapewnienie  wysokiego standardu usług realizowanych przez spółkę.

– Zastosowanie akumulatora ciepła w naszej bielskiej elektrociepłowni ma znaczący wpływ na stabilną i ciągłą pracę bloku ciepłowniczego oraz podniesienie efektywności pracy turbiny i kotła bloku ciepłowniczego, a co za tym idzie obniżenie kosztów ich eksploatacji. Nowoczesne i sprawnie działające urządzenia oznaczają wyższy poziom bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców miasta Bielsko-Biała – mówi Jacek Uhryn, prezes zarządu TAURON Ciepło.

Akumulator ciepła eksploatowany w ZW Bielsko-Biała magazynuje energię cieplną w postaci ciepłej wody i jest  bezpośrednio podłączony do systemu ciepłowniczego Bialska-Białej. Urządzenie pozwala na równomierne dostawy ciepła w okresach chłodów.  Gromadzi ciepło gdy zapotrzebowanie na nie jest mniejsze, a oddaje, gdy jego zużycie rośnie - co poprawia efektywność procesu dostarczania ciepła.   

Tauron Ciepło jest największym dostawcą ciepła w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jednym z największych w kraju. Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wchodzących w skład TAURON Ciepło – pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych – wynosi ok. 1170 MW. Całkowita wartość mocy zamówionej to ponad 2000 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej to około 1100 km. Spółka dostarcza ciepło do ok. 200 tys. gospodarstw domowych, czyli ok. 700 tys. mieszkańców.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo