MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Napoleońskie ślady we Wschowie, zasłużony pastor, japońskie bestie i spacer po lapidarium. Trzy dni super atrakcji w ramach Nocy Muzeów

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W piątek (17.05) o godz. 17, tuż po wykładzie Huberta Nowaka pt. "Ziemia wschowska w epoce napoleońskiej” (jego początek o godz. 16.15), nastąpi otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Epoka Napoleońska” m.in. z mundurami żołnierzy czy kopią maski pośmiertnej cesarza Francuzów z Muzeum Luwru.
W piątek (17.05) o godz. 17, tuż po wykładzie Huberta Nowaka pt. "Ziemia wschowska w epoce napoleońskiej” (jego początek o godz. 16.15), nastąpi otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Epoka Napoleońska” m.in. z mundurami żołnierzy czy kopią maski pośmiertnej cesarza Francuzów z Muzeum Luwru. DE Steuben wikipedia
Świętowanie w ramach tegorocznej Nocy Muzeów we Wschowie potrwa aż trzy dni i będzie wyjątkowo zróżnicowane. Bedą liczne akcenty historyczne, coś dla wielbicieli mononoke oraz muzyki. Udział jest bezpłatny.

"Najbardziej niebezpieczne są chwile po zwycięstwie" - Napoleon

W piątek (17.05) o godz. 17, tuż po wykładzie Huberta Nowaka pt. ,,Ziemia wschowska w epoce napoleońskiej” (jego początek o godz. 16.15), nastąpi otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Epoka Napoleońska” m.in. z mundurami żołnierzy czy kopią maski pośmiertnej cesarza Francuzów z Muzeum Luwru. Ponadto na prezentowanej wystawie będzie można zobaczyć kolekcje orłów, blach z czapek i klamer, płomieni grenadierskich, tzw. nabijek i innych interesujących eksponatów.

Franciszek Łuckiewicz jest twórcą prywatnego muzeum ,,Wojen i Życia” w Żarach, zarejestrowanego przez MKiDN w lutym 2017 r. Zalążek zbiorów stanowiła kolekcja zapoczątkowana przez jego ojca Jana. Franciszek Łuckiewicz jest organizatorem wielu wystaw prezentowanych w muzeach w całej Polsce, a także podczas imprez związanych z okresem Napoleona I. Większość zabytków stanowi wyposażenie mundurów żołnierzy wojsk z epoki napoleońskiej.

Zwierzęta fantastyczne

W sobotę (18.05) w godz. 13-21 będzie można bezpłatnie zwiedzić placówkę oraz uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach towarzyszących. O 16, rozpocznie się wykład otwarty: ,,Yōkai. Bestiariusz japoński” o magicznych zwierzętach, duchach i demonach z tego kraju, zaś o godz. 18 - wykład otwarty: ,,440. rocznica urodzin Melchiora Teschnera”.

Bestiariusz to księga ta zawiera ciekawostki i opowieści o magicznych stworach oraz ilustracje, które pozwolą je zidentyfikować gdyby stanęły na naszej drodze podczas podróży po Japonii. Świat yōkai (zwanych też mononoke) – czyli japońskich magicznych stworzeń, duchów i demonów fascynuje wielu od dawna.

Zobacz lapidarium

Wcześniej, bo o 17 w sobotę, odbędzie się oprowadzanie po wystawach stałych. Na godz. 19.30, zaplanowano spacer po Lapidarium Rzeźby Nagrobnej (ul. Spokojna).

Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie obejmuje obszar trzech historycznych cmentarzy, staromiejskiego cmentarza ewangelickiego założonego w 1609 r., nowego cmentarza ewangelickiego z 1630 r. i cmentarza katolickiego z ok. 1805 r. Jest jednym z najwcześniejszych w Europie przykładów zerwania ze średniowieczną tradycją grzebania zmarłych w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła. W swoim kształcie przestrzennym, którego najistotniejszym komponentem był prostokąt

Organy na zakończenie

Natomiast w niedzielę (19.05) o 16 w kościele w Tylewicach, odbędzie się koncert organowy z okazji zakończenia renowacji organów, w ramach Roku Melchiora Teschnera. Wstęp wolny.

Teschner to pastor, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja. Uczęszczał do gimnazjum w Zittau w Saksonii i uczył się pod kierunkiem Johanna Klee. W 1602 roku rozpoczął studia z teorii muzyki, filozofii i teologii u Bartholomäusa Gesiusa na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą. Był autorem muzyki kilku hymnów religijnych jak: „Uwielbienie Ciebie, Baranku” czy „Ty, który pojawiłeś się dla zbawienia” - z 1613 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska