Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naprawiono uszkodzony przez bobry przepust pod drogą w Kośmidrach

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Naprawiono uszkodzony przez bobry przepust pod drogą w Kośmidrach
Naprawiono uszkodzony przez bobry przepust pod drogą w Kośmidrach Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Z powodu działalności bobrów osunęła się ziemia przy przepuście pod drogą. Groziło to nawet przerwaniem ciągłości jezdni. Ile kosztowała naprawa?

Bobry uszkodziły przepust

Na cieku wodnym przepływającym pod drogą powiatową relacji Koszwice – Kośmidry – Lubliniec przepustem dwururowym zlokalizowano zator z gałęzi wykonany przez bobry europejskie.

Spiętrzenie wody spowodowało rozmiękczenie gruntu, podmycie skarpy jezdni przed przepustem i jej osunięcie, co groziło – przy dalszym naporze wody – przerwaniem całego pasa drogi.

Zobacz zdjęcia

- Podjęliśmy działania polegające na rozebraniu powstałego zatoru w celu obniżenia lustra wody. Prace naprawcze prowadzone były od 17 marca do 17 kwietnia i polegały na usunięciu powalonych drzew i gałęzi wzdłuż cieku wodnego, zabezpieczeniu skarp poprzez wzmocnienie ich betonowymi płytami ażurowymi, uzupełnienie skarpy z zagęszczeniem wbudowanego materiału, a następnie oczyszczeniu przepustu z naniesionego namułu, uszczelnienie i malowanie murów oporowych przepustu. Wartość wykonanych prac to 14 875,40 zł – mówił Marek Wręczycki, naczelnik Wydziału Komunikacji, Drogownictwa i Transportu w Starostwie Powiatowym w Lublińcu.

Nie przeocz

Jak bobry okiełznują rzeki?

Jak podaje portal naszbobr.pl, najczęściej szkody powodowane przez bobry wynikają z budowy przez nie tam na ciekach i zatykaniu przepustów drogowych. Podkreślić tutaj należy, że bobry są doskonałymi inżynierami i planistami – bardzo uważnie i “fachowo” wybierają miejsce przegrodzenia cieku tak, by stosunkowo niewielkim nakładem sił i materiałów osiągnąć możliwie maksymalny efekt – zwolnienie nurtu oraz podwyższenie poziomu wody.

Jak przekonują miłośnicy przyrody, brzeg cieków i zbiorników jest niezwykle ważną strefą buforową. Idealnym rozwiązaniem większości problemów z bobrami jest pozostawianie przy ciekach i zbiornikach naturalnej strefy buforowej o szerokości ok. 20 – 50 metrów, w której nie prowadziłoby się intensywnych działań gospodarczych. Wynikałaby z tego z korzyść nie tylko dla bobrów, ale i dla wielu gatunków roślin i zwierząt.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera