Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naprotechnologia a metoda in vitro

Sławomir Cichy
Parowanie, czyli gorące rozmowy o tym, skąd się biorą dzieci - pod takim hasłem w Sosnowcu promowane są spotkania dla wszystkich, których interesuje temat in vitro w polskim prawie, medycynie i nauczaniu Kościoła.

Dzisiejsze spotkanie poświęcone będzie naprotechnologii, aprobowanej przez Kościół alternatywie dla in vitro. Na kolejne spotkania organizatorzy zapraszają aż do 28 marca.

Wśród prelegentów i uczestników dyskusji znajdą się psycholog, prawnik, lekarz, pracownik ośrodka adopcyjnego. Zaproszono także posła Jarosława Gowina, pomysłodawcę jednego z parlamentarnych projektów prawa dotyczącego finansowania przez państwo metody in vitro. Gowin jest także na liście prelegentów. Co ciekawe jeden z wykładów poprowadzi pierwszy w Polsce specjalista od naprotechnologii, dr Piotr Klimas.

- Naprotechnologia to technika, która pozwala leczyć niepłodność metodami, które akceptuje Kościół i które nie mają skutków ubocznych, jakie powoduje często in vitro - mówi Aleksandra Grabowska, jedna z organizatorek "Parowania..".

Naprotechnologię opracował i udoskonalił prof. Thomas Hilgers z Nebraski w USA. Rozwój naprotechnologii był wspierany także przez Watykan m.in. papieża Pawła VI, a szczególnie przez papieża Jana Pawła II podczas jego pontyfikatu. Naprotechnologia opiera się na tzw. modelach płodności Creightona, polegającą na codziennych obserwacjach śluzu, temperatury, samopoczucia itd., podczas trwania cyklu miesiączkowego.

- Współczesne pary robią najpierw wszystko, by nie mieć dzieci, potem wszystko, by je posiadać. Przemysł antykoncepcyjny jest tak samo dochodowy jak "przemysł dziecięcy". Coraz więcej par deklaruje, że nie chce mieć dzieci i coraz więcej par mieć ich nie może. Problem bezpłodności staje się niemal chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Gdzie w tym wszystkim logika? Jak odnaleźć się w świecie tylu paradoksów? Porozmawiajmy! - zachęca do przyjścia na "Parowanie" Magdalena Bachara, jedna z organizatorek.

Pomysłodawcy, to związana z Odnową w Duchu św. fundacja "Exodus", duszpasterstwo rodzin i duszpasterstwo akademickie. Wstęp na "Parowanie" jest wolny. Program można znaleźć na stronach: www.parowanie.exodus.pl oraz www.diecezja.sosnowiec.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!