Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych bez polskich flag. Mieszkańcy nie czują obowiązku uczczenia święta państwowego

ATRI
Polskie flagi państwowe zawisną w oknach 1 marca. Dlaczego? To Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Polskie flagi państwowe zawisną w oknach 1 marca. Dlaczego? To Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych arc.
Dzisiaj, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęcony upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto nie jest jednak dniem wolnym od pracy. Z okazji święta państwowego powinniśmy wywiesić polskie flagi. Jak się okazuje flagi wiszą tylko na budynkach państwowych. Ale mieszkańcy w ten sposób nie świętują.

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

- Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych, łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi - podaje MEN.

- Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej - wylicza MEN w swoim komunikacie.Konkursy wiedzy i prac plastycznych, inscenizacje historyczne, spotkania uczniów ze świadkami historii oraz okolicznościowe gazetki szkolne – to tylko niektóre z działań, jak zapowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej, zaplanowanych przez szkoły i placówki oświatowe w pierwszym tygodniu marca w ramach akcji „Szkoła Pamięta”.

- Na nasz apel odpowiedziało prawie 6 tys. szkół i placówek oświatowych z całej Polski, które włączą się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - podaje MEN.

MEN zachęca szkoły do obchodzenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca szkoły do wzięcia udziału w akcji „Szkoła Pamięta” i uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Chcieliśmy, aby uczniowie wspólnie z nauczycielami zorganizowali w pierwszym tygodniu marca wydarzenia edukacyjne poświęcone bohaterom podziemia antykomunistycznego - podaje MEN.

Do 27 lutego br. szkoły i placówki oświatowe mogły zgłaszać swoje aktywności za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowe. - Na nasz apel odpowiedziało prawie 6 tys. szkół i placówek oświatowych z całej Polski. W wydarzeniach związanych z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych weźmie udział blisko 900 tys. uczniów i prawie 70 tys. nauczycieli - czytamy w komunikacie MEN.

– Inicjatywy organizowane z okazji Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych” pełnią ważną rolę edukacyjną. Przypominają o postaciach i wydarzeniach, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie – podkreślił Minister Dariusz Piontkowski, dziękując szkołom za włączenie się w obchody tego święta. – Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wpisują się w akcję „Szkoła pamięta”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Inicjatywa zaangażowania społeczności szkolnej w tegoroczne obchody wyszła również z Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN – dodał szef MEN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera