Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Katowicach. Na cmentarzu komunalnym odsłonięto pomnik poświęcony żołnierzom niezłomnym

Monika Krężel
Monika Krężel
Na cmentarzu komunalnym w Katowicach powstaje kwatera grobów wojennych żołnierzy niezłomnych. Jego główną częścią jest pomnik „Gloria Victis" Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na cmentarzu komunalnym w Katowicach powstaje kwatera grobów wojennych żołnierzy niezłomnych. Jego główną częścią jest pomnik „Gloria Victis" Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Monika Krężel
Na cmentarzu komunalnym w Katowicach odsłonięto pomnik poświęcony żołnierzom niezłomnym. Wokół pomnika, wybudowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, powstanie kwatera grobów wojennych, w których będą chowane szczątki członków powojennych organizacji konspiracyjnych. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Na cmentarzu komunalnym w Katowicach powstaje kwatera grobów wojennych żołnierzy niezłomnych. Jego główną częścią jest pomnik „Gloria Victis”, który odsłonięto 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

- To święto obchodzimy już 11 raz - mówił podczas uroczystości odsłonięcia pomnika dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. - 70 lat temu, 1 marca 1951 roku w Warszawie, w więzieniu mokotowskim, w bestialski sposób, strzałem w tył głowy, został zamordowany pułkownik Łukasz Ciepliński, przywódca IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Wraz z nim śmierć poniosło sześciu jego towarzyszy. Ten dzień ustanowiono jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Oddajemy hołd wszystkim żołnierzom II konspiracji - dodał.

Nie przeocz

Po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzono na cmentarzu komunalnym w Katowicach. Do tej pory uroczystości miały miejsce na placu ks. Emila Szramka przed kościołem Mariackim w Katowicach. Na cmentarzu odsłonięto pomnik „Gloria Victis” upamiętniający żołnierzy i działaczy II konspiracji. Wokół niego powstaje kwatera żołnierzy niezłomnych, spoczną tam szczątki żołnierzy, odnalezione w trakcie prac poszukiwawczych prowadzonych przez katowicki Instytut Pamięci Narodowej.

- 1 marca 1951 roku zostanie zapamiętany jako dzień hańby dla sowieckich oprawców. Żołnierze niezłomni wierzyli, że będą żyć w państwie wolnym i demokratycznym, byli skłonni walczyć dalej. Ile łez musiało zostać wylanych, byśmy o tych ludziach mówili w glorii i chwale. Oni naprawdę byli niezłomni. 70 lat temu największym ich marzeniem była wolność. Wielu za nią zginęło i do dziś nie zaznało spokoju - podkreślał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- Z ich postawą wiązały się określone nadzieje, że polskie miasta zostaną polskie. Dla nich wojna nie zakończyła się w maju 1945 roku. Przez długi czas tylko ich rodziny mogły się o nich upominać. Tacy jak oni byli także na Śląsku - dodał Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Zobacz koniecznie

W tym roku w kwaterze mają zostać pochowani Józef Wawrzyńczyk ps. "Pepik" oraz Franciszek Skrobol. Ostatecznie w kwaterze może spocząć od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.

W trakcie uroczystości, oprócz odsłonięcia i poświęcenia pomnika, odbył się także apel pamięci, odśpiewano hymn, złożono kwiaty i zapalono znicze. W obchodach wzięli udział także m.in. biskup Marek Szkudło, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, przedstawiciele Wojska Polskiego, kombatanci, młodzież katowickich liceów.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera