Narodowy Spis Powszechny: Czy to był spis czy spisek?

Beata Sypuła
Ślązacy boją się, że spis wykaże małą  liczbę deklarujących tę narodowość
Ślązacy boją się, że spis wykaże małą liczbę deklarujących tę narodowość Mikołaj Suchan
Udostępnij:
Spis powszechny ograniczono do wybrańców losu, by nie spisali się w nim wszyscy Ślązacy zabiegający o autonomię - to dziś najpopularniejsza spiskowa (nomen omen) teoria o tegorocznym narodowym spisie - pisze Beata Sypuła.

Dobra teoria spiskowa musi mieć parę elementów. Po pierwsze - że ktoś działa na szkodę innych osób lub na własną korzyść.

Po wtóre - że robi to w utajeniu. No i że tajemnica nie ma prawa wyjść na światło dzienne, bo oczywiste irracjonalne działania są ściśle chronione, a usprawiedliwiają to przepisy o tajemnicy. Narodowy Spis Powszechny Anno Domini 2011 spełnia wszystkie przesłanki, by przeszedł do historii jako nasza śląska spiskowa teoria dziejów.

CZYTAJ WYWIAD Z RZECZNIKIEM GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO

Znasz spisanego?

- Czy znacie kogokolwiek, kto był spisany przez rachmistrza? Bo ja rozpytuję wśród krewnych, znajomych, sąsiadów i na razie nie znalazłem nikogo spisanego - zadzwonił do nas stały Czytelnik Piotr Ochwał z Katowic.

Pobieżny sondaż wśród znajomych wyłonił tylko jednego "szczęśliwca": młodą absolwentkę studiów, którą rachmistrz spisał, ale jej rodziców - już nie.

Do redakcji DZ zaczęły też spływać dziesiątki listów, e-maili i telefonów z jednym pytaniem: co to za spis powszechny, skoro rachmistrz odwiedzał tylko wybranych? I do tego to przeklęte słowo: "narodowy". Znaczy: spiszą naród. A jak nie dotrą do Ślązaków - to tego narodu nie spiszą.

Wniosek był prosty: tak nas spisują, żeby nie spisać. Po co? By odmówić nam racji, jakie przyniósł Narodowy Spis Powszechny z 2002 r.

Wtedy Ślązacy objawili się w 173-tysięcznej grupie. Od tamtego momentu czekali na kolejną szansę i doczekali się swojej reprezentacji - Ruchu Autonomii Śląska. Liderem jest Jerzy Gorzelik. Stał się sławny, bo... przegrał w Strasburgu szansę na zarejestrowanie Związku Ludności Narodowości Śląskiej.

KOMPENDIUM WIEDZY O NARODOWYM SPISIE POWSZECHNYM
Jako "krojcok" - rodzina matki przyjechała na Śląsk przed wojną z Małopolski i Pomorza - zabiega o uznanie Ślązaków za odrębny naród. Jako zodiakalny Skorpion zapowiada, że nie odpuści. Stoi za nim murem co najmniej 173 tys. Ślązaków spisanych w spisie narodowym, w którym odważyli się wyznać swoją nację i prawdopodobnie setki tysięcy tych, którzy zamierzali zrobić to teraz, w 2011 roku.

CZYTAJ WYWIAD Z RZECZNIKIEM GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO

Pasją Jerzego Gorzelika jest nieco przesadny styl - sztuka baroku w Europie. No i lekka przesada w kreowaniu potrzeby autonomii na Śląsku. Jej podwaliną spis mógł się stać.

Dla wielu Ślązaków był niemal okazją do powtórzenia plebiscytu, w którym brali udział dziadowie. Ale nie stanie się żadną podwaliną.

Po wybiórczym badaniu narodu trudno będzie określić "twardą" liczbę Ślązaków. Stąd właśnie krok do spiskowej teorii dziejów.

Zgodnie z encyklopedią, wynika ona z przekonania, że "większość istotnych decyzji politycznych zapada zakulisowo, a widoczni dla ogółu władcy i przywódcy są jedynie marionetkami starających się pozostać w cieniu potężnych grup wpływu". Jakich ludzi? Wszak Tusk jest Kaszubą? Tego nie wiadomo. Ale wśród ludzi, którzy nie mogli - jak wiary - wyznać narodowości śląskiej, teoria spiskowa, że "nie chcieli dać się nam spisać" jest całkiem serio omawiana.

Zjeść żabę za miliony

Narodowy Spis Powszechny - czytajmy każdy z tych wyrazów z osobna - przeprowadzony w taki właśnie sposób, jest dla wielu osób jak pęknięty kryształ: z historią dawnej świetności, ale rozbity łapą niezgrabiasza.

KOMPENDIUM WIEDZY O NARODOWYM SPISIE POWSZECHNYM
Główny Urząd Statystyczny twierdzi, że rachmistrze dotarli do 100 proc. wytypowanych osób. - Takie 100-procentowe wyniki są dziś tylko na Białorusi. To co: nikt ze spisanych nie przebywał w szpitalu, na saksach, nie odmówił rachmistrzowi, nie umarł? - dziwią się nasi Czytelnicy.

W gruzach legła reputacja rachmistrzów GUS-u. "Za Niemca" wielu Polaków ukrywało niekolczykowane świnie, ale już w spisie rolnym "za peerelu" wyznawali rachmistrzowi, ile ich faktycznie trzymają w oborze, a ile pójdzie "dla państwa".

Rachmistrz cieszył się estymą jako osoba niepolityczna, dochowująca tajemnicy. Na Śląsku niepodważalny też jest respekt dla prof. Józefa Buzka ze Lwowa (dziadka premiera Jerzego), który w 1918 r. zbudował GUS od podstaw.
KOMPENDIUM WIEDZY O NARODOWYM SPISIE POWSZECHNYM
Jeśli czemuś zawdzięczamy cywilizacyjną różnicę między Polską a Indiami czy Jemenem, gdzie powszechnych spisów ludności się nie urządza - to właśnie jemu.

Teraz ten cywilizacyjny wskaźnik na naszych oczach legł w gruzach. Zwolennicy takiej formy spisu uspokajają: państwa Zachodu już nie chcą aż tak detalicznej wiedzy o swoim narodzie. Odpuściły mu, a rządy darowały sobie tę kosztowną operację. Jeśli tak - to może warto było podatnikowi za tę wiadomość zapłacić. Ale żeby aż pół miliarda złotych?

SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ. JAKIE MASZ DOŚWIADCZENIA ZE SPISEM POWSZECHNYM W 2011 ROKU
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
ek
Przecież każdy mógł się spisać przez internet, telefon, ja znam wiele ludzi którzy to zrobili!
j
juzek
A ja się spisałem przez neta + całą familię dla narodu śląsko-niemieckiego i języka śląskiego.
o
opa
Jake państwo, taki spis(ek). Czyli pic na woda - fotomontaż.
c
chorzowianin
Józef Buzek (ur. 16 listopada 1873 w Końskiej k. Cieszyna, zm. 22 września 1936 w Cieszynie) – polski statystyk, ekonomista, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy i senator I kadencji w II RP.
Był luteraninem i krewnym premiera Jerzego Buzka.Poseł do parlamentu austriackiego.
W latach 1916-1917 dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu Lwowskiego.
Zgłosił projekt konstytucji Polski jako państwa federalnego, który został odrzucony przez Sejm.
W 1920 współpracował przy tworzeniu Statutu Organicznego Województwa Śląskiego.
... chopcy ze Lwowa
... teraz wiadomo, dlaczego "nasz slawny Slazak" nie poparl koalicji PO - RAS -PSL w sejmiku slaskim.
Nasz wielki czlowiek, ze Slaska nie jest poprostu Slazakiem. Ale mysle, ze sie poprawi i bedzie Slazakow przynajmniej popieral.
... ida wybory
To co zrobil GUS, bylo nastawione glownie na pomniejszenie mozliwowsi ustalenia rzeczywistej ilosci przynaleznych do narodu slaskiego.
Teraz ida wybory i o ile TK nie zakwestionuje przepisow Kodeksu Wyborczego, to mozna bedzie glosowac w okregach jednomandatowych do Senatu - bez ogolnokrajowej 5 % klauzuli wyborczej, ktora obowiazuje dalej przy wyborach do Sejmu.
W wyborach do Senatu - RAS ma wielkie mozliwosci.
M
Mr. Normalny
Państwo polskie nie jest w stanie przeprowadzić operacji spisu powszechnego i to najlepiej pokazuje, jak niudolny jest to kraj. Nie ma co żałować ani spisu, ani państwa. Policzymy się na wyborach. I tela.
g
gustlik
I zas gorole nos zalatwieli, slonzoki!!!! KEDY POWIEMY DOS TEGO GOROLSKEGO CYGANSTWA???? JAK DUGO DOMY SIE TO JESZCZE SPODOBAC???? SLONZOKI!!!! LOBUDZCIE SIE !!!!
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie