Narodowy Spis Powszechny rusza 1 kwietnia. Oto lista pytań, na które trzeba odpowiedzieć. Jak zadeklarować narodowość śląską?

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Narodowy Spis Powszechny rusza 1 kwietnia. Oto lista pytań, na które trzeba odpowiedzieć.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Narodowy Spis Powszechny rusza 1 kwietnia. Oto lista pytań, na które trzeba odpowiedzieć.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Udostępnij:
Narodowy Spis Powszechny rusza 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca 2021 roku. - Dane zebrane w spisach służą do opracowania wielu strategii i programów rozwojowych dla kraju, regionów i gmin - pisze dyrektor Głównego Urzędu Statystycznego i przypomina, że udział w spisie jest obowiązkowy. Prezentujemy listę pytań, na które należy odpowiedzieć, podpowiadamy gdzie się spisać i jak zadeklarować narodowość śląską.

W skrzynkach pocztowych na terenie województwa śląskiego zaczęły się pojawiać listy, których nadawcą jest dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

- Szanowni Państwo, od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań - pisze dr Dominik Rozkrut i przypomina, że jest to procedura zapoczątkowana w 1921 roku, która odbywa się co dziesięć lat.

- Dane zebrane w spisach służą do opracowania wielu strategii i programów rozwojowych dla kraju, regionów i gmin. Uczestnicząc w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań, wpłyną Państwo bezpośrednio na rozwój społeczno-gospodarczy swojej gminy i poprawę warunków życia jej mieszkańców. Z wyników spisu będzie korzystać każdy z nas! - tłumaczy.

Narodowy Spis Powszechny. Oto lista pytań, na które trzeba odpowiedzieć.

Narodowy Spis Powszechny online

Tegoroczny spis będzie inny niż poprzednie. Przede wszystkim z powodu pandemii COVID-19. Procedura spisowa jest przeprowadzana online za pośrednictwem formularza na stronie internetowej spis.gov.pl.

KLIKNIJ TUTAJ

Należy uwierzytelnić swoje dane przy pomocy elektronicznego profilu zaufanego lub w oparciu o metody administracyjny, gdzie wymagany jest numer PESEL i nazwisko rodowe matki.

W przypadku problemów lub braku dostępu do internetu, można spisać się w każdym urzędach wojewódzkich, statystycznych, miast oraz gmin, a także telefonicznie pod numerem: (22) 279 99 99.

- Jeśli nie spiszą się Państwo samodzielnie, skontaktuje się z Państwem rachmistrz spisowy (telefonicznie lub bezpośrednio), aby przeprowadzić spis. Nie można odmówić udzielenia mu informacji - podkreśla prezes GUS.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Odmowa może skutkować karą grzywny.

Jak zadeklarować narodowość śląską?

Dla Ślązaków bardzo ważną kwestią podczas Narodowego Spisu Powszechnego jest deklaracja własnej narodowości oraz języka. Aby to zrobić, należy w pytaniach o przynależność narodową i etniczną oraz język używany w domu zaznaczyć odpowiedź "inna" i samodzielnie wpisać "śląska" oraz "śląski".

Wyniki Spisu Powszechnego w 2011 roku pod kątem narodowości śląskiej:

  • 846,7 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską,
  • 435,8 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską jako pierwszą,
  • 375,6 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską jako jedyną,
  • 411,0 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską jako drugą,
  • 430,8 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską oraz polską.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

I
Ignis

Niech zapytają na kogo głosowali, by wyszło że po niepelnej podstawówce głosowali na PiS wszyscy

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie