Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny w Zagłębiu Dąbrowskim. Czy mieszkańcy chętnie się spisują?

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Sylwia Penc
Od 1 kwietnia na terenie całego kraju trwa Narodowy Spis Powszechny. Gminy robią postępy, które cały czas są monitorowane. Spis potrwa aż do 30 września tego roku. Jak na tle województwa śląskiego wypadają gminy Zagłębia?

Gminy Zagłębia w czołówce

Narodowy Spis Powszechny trwa już od kilku miesięcy. Spisujemy się przez internet, w urzędach, mobilnych punktach lub podczas wizyty rachmistrza. Spis ludności odbywa się na terenie całego kraju, oczywiście w różnym tempie. W województwie śląskim, są na tę chwilę jedynie cztery gminy, które spisały już powyżej 50% mieszkańców. Wśród nich, na trzecim miejscu w całym województwie, gmina Żarnowiec z powiatu zawierciańskiego. Tam udało się spisać 51,43% mieszkańców.

- Prace spisowe, jak widać na statystykach, przeprowadzane są bardzo sprawnie. Największym atutem jest oczywiście praca naszych dwóch rachmistrzów, bo to na nich spoczywa największa część działania. Mamy wiele informacji na stronie internetowej urzędu, udostępniamy także treści GUS, by dotarły do jak największej ilości mieszkańców. Dostępność rachmistrzów jest dużo większa niż kiedyś, teraz możemy spotkać ich bezpośrednio. Dla wielu osób to ogromne ułatwienie. Wielu mieszkańców przychodzi do urzędu, pyta o informacje dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego, jak mogą się spisać, ale i o bezpieczeństwo - powiedziała nam Roksana Krowicka, z Urzędu Gminy Żarnowiec.

Jedną z gmin, która także osiągnęła bardzo wysoki wynik z naszego regionu jest gmina Mierzęcice. Wchodząc na stronę urzędu, ale i Gminnego Ośrodka Kultury, biblioteki, a nawet jednej z parafii, znajdziemy informacje na temat Narodowego Spisu Powszechnego. Znajdziemy najważniejsze informacje, czyli z jakiego numeru telefonu mogą odezwać się do nas rachmistrze. O konieczności spisu, mieszkańcom przypomina także aplikacja Eco Mierzęcice, poprzez specjalne powiadomienia.

Nie przeocz

Gminy Zagłębia Dąbrowskiego w spisie powszechnym

  • 1. Żarnowiec (gmina wiejska), powiat zawierciański - spisano 2338 osób, co daje 51,43%. Szacunkowa liczba osób do spisania:4546.
  • 2. Mierzęcice (gmina wiejska), powiat będziński - spisano 3791 osób, co daje 49,73%. Szacunkowa liczba osób do spisania:7623.
  • 3. Łazy (gmina miejsko-wiejska), powiat zawierciański - spisano 7002 osoby, co daje 44,17%. Szacunkowa liczba osób do spisania:15851.
  • 4. Jaworzno (gmina miejska), powiat Jaworzno - spisano 36508 osób, co daje 40,40%. Szacunkowa liczba osób do spisania:90368.
  • 5. Pilica (gmina miejsko-wiejska), powiat zawierciański - spisano 2422 osoby, co daje 40,10%. Szacunkowa liczba osób do spisania:8534.
  • 6. Włodowice (gmina wiejska), powiat zawierciański - spisano 2079 osób, co daje 39,96%. Szacunkowa liczba osób do spisania:5203.
  • 7. Psary (gmina wiejska), powiat będziński - spisano 4869 osób, co daje 39,69%. Szacunkowa liczba osób do spisania:12268.
  • 8. Czeladź (gmina miejska), powiat będziński - spisano 12114 osób, co daje 39,03%. Szacunkowa liczba osób do spisania:31039.
  • 9. Siewierz (gmina miejsko-wiejska), powiat będziński - spisano 4832 osoby, co daje 39,01%. Szacunkowa liczba osób do spisania: 12387.
  • 10. Sosnowiec (gmina miejska), powiat Sosnowiec - spisano 76973 osoby, co daje 38,96%. Szacunkowa liczba osób do spisania:197586.

Tych dziesięć gmin znalazło się w pierwszej 50. w województwie śląskim, pod względem ilości spisanych mieszkańców. Najsłabiej wypadają gminy takie jak Szczekociny (powiat zawierciański), Poręba (powiat zawierciański), czy Sławków (powiat będziński).

Jak można się spisać?

Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej lub wywiad z rachmistrzem. Rachmistrz może się z nami skontaktować dzwoniąc z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Nie można mu odmówić realizacji spisu. W całym województwie śląskim, zdecydowanym liderem w spisie powszechnym jest gmina Dębowiec, z powiatu cieszyńskiego. Tam udało się spisać już 55,59% mieszkańców.

- Bardzo się cieszę, że mamy taki wynik. To oczywiście zasługa samych mieszkańców. Gmina nie ma dodatkowego sposobu promocji Powszechnego Spisu Ludności i Mieszkań. Oczywiście w razie potrzeby w naszym Urzędzie Gminy pomagamy dokonywać spisu. Rachmistrzowie również pomagają w wypełnieniu tego obowiązku - mówiła Dziennikowi Zachodniemu Dorota Krzyżanek, sekretarz gminy Dębowiec w powiecie cieszyńskim.

W wielu miejscach można także spisać się przy okazji organizowania mobilnych punktów spisowych. W większych miastach pojawiają się często przy okazji różnych wydarzeń, czy większych imprez plenerowych. Na początku lipca, taki punkt stanął w gminie Poręba (pow. zawierciański), gdzie z okazji do spisania się skorzystało aż 50 osób. Gmina planuje powtarzać takie akcje.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera