Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi komandosi z Lublińca wyszkolą teraz także cywilów

Aneta Kaczmarek
Cywilów szkolić będą komandosi oraz weterani misji w Iraku  czy Afganistanie. Commmando ukończą najlepsi z najlepszych
Cywilów szkolić będą komandosi oraz weterani misji w Iraku czy Afganistanie. Commmando ukończą najlepsi z najlepszych jwk lubliniec/irek dorożański
Tego jeszcze nie było. Już nie trzeba być żołnierzem czy funkcjonariuszem służb mundurowych, by dostać się do wojsk specjalnych.

Dotychczas podstawowym (choć jednym z wielu) warunkiem, jaki musiał spełnić kandydat na komandosa, był uregulowany stosunek do służby wojskowej, co rzecz jasna, zamykało drzwi tym, którzy jej nie odbyli.

Tym samym wśród rekrutowanych znajdowali się głównie żołnierze lub przedstawiciele innych służb mundurowych. Wkrótce ma się to zmienić.

Już jesienią tego roku przy Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu rozpocznie swoją działalność ośrodek szkoleniowy, w którym komandosi i przedstawiciele innych wojsk specjalnych będą szkolić cywilów.

Wyszkolą kandydatów

24-tygodniowe szkolenie Commando (nazwa nawiązuje do 1 Samodzielnej Kompanii Commando) jednorazowo przejdzie maksymalnie 30 specjalnie wyselekcjonowanych kandydatów.

Szkolenie będzie się odbywać dwa razy w roku. Jego ukończenie nie znaczy jednak, że kandydat zasili szeregi bojowe wojsk specjalnych.

Na początek ostra selekcja

Udział w szkoleniu w Lublińcu wezmą najlepsi z najlepszych. Nie miejcie złudzeń - taryfy ulgowej nie będzie. Postarają się o to doświadczeni specjaliści z JWK, wspierani przez byłych żołnierzy wojsk specjalnych, weterani misji w Iraku i Afganistanie.
Zanim jednak kandydaci na żołnierzy będą mieli okazję sprawdzić swoje możliwości, przejdą ostrą selekcję.

Instruktorzy poddadzą ocenie nie tylko ich sprawność fizyczną, ale również predyspozycje psychiczne. Dopiero pozytywne zaliczenie obu zadań umożliwi kandydatom odbycie właściwego szkolenia.

Przez niespełna pół roku będą oni skoszarowani w Lublińcu, gdzie zostaną poddani wielu wymagającym sprawdzianom.

Stawiają na jakość

Jak powiedział portalowi polskazbrojna pl gen. dyw. Piotr Patalong, szef Inspektoratu Wojsk Specjalnych, kandydaci będą szkoleni w małych grupach, by zapewnić jak najlepszą efektywność kursu.

- To nie może być "masowa produkcja" kandydatów na komandosów. Samo szkolenie będzie się składać z trzech etapów: szkolenia zapoznawczego (trwa tydzień), indywidualnego (3,5 miesiąca) oraz specjalistycznego - 1,5 miesiąca. Na zakończenie wszystkich kandydatów czekają egzaminy.

Ale nawet pozytywne ich zdanie nie oznacza, że kandydaci zasilą szeregi bojowe JWK czy GROM-u, czy innej jednostki specjalnej. Będzie to możliwe dopiero po odbyciu trzyletniej służby w pododdziałach pomocniczych w wybranej jednostce.

Przybędzie ekspertów

Umożliwienie naboru cywilów do wojsk specjalnych było jednym z zaleceń NIK.

W raporcie NIK ocenił, że żołnierze wojsk specjalnych są bardzo dobrze przygotowani do wypełniania swoich zadań, należycie wyszkoleni i wyposażeni, a uzupełnienie wyposażenia, które nastąpiło w 2013 r. sprzyja podniesieniu zdolności wojsk specjalnych do szybkiego reagowania. Oceniając pozytywnie polskie wojska specjalne, a zwłaszcza ich wyszkolenie i wyposażenie, NIK zwrócił się do Ministra Obrony o rozważenie poszerzenia ścieżki naboru do wojsk specjalnych o nabór zewnętrzny, kierując ofertę zatrudnienia także do osób spoza wojska, odpowiednio sprawdzonych przez służby kontrwywiadu i spełniających wysokie wymagania psychofizyczne.

Raport NIK jest jedynie potwierdzeniem planów poczynionych w strukturach Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Celem uruchomienia Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych jest przede wszystkim wyszkolenie od podstaw ludzi będących ekspertami w różnych dziedzinach. Nabór na kurs Commando zostanie dopiero ogłoszony. Proces przygotowawczy do uruchomienia ośrodka prowadzony jest zaangażowaniem wielu instytucji np. WKU. Dlatego na szczeblu Ministerstwa Obrony Narodowej wcześniej muszą zostać opublikowane dokumenty sankcjonujące ten proces. W dokumentach tych zostaną określone m.in. zasady i terminy przyjmowania wniosków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!