MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasi studenci chcą pracować w kraju [RANKING PRACODAWCÓW]

Katarzyna Domagała
Co studenci mają w (na) głowach? Wbrew pozorom większość wiąże swoją przyszłość z krajem
Co studenci mają w (na) głowach? Wbrew pozorom większość wiąże swoją przyszłość z krajem arek gola
70 proc. studentów nie chce wyjeżdżać za granicę. Marzą o etatach w dobrych firmach. Nawet je wybrali ZOBACZ RANKING NAJLEPSZYCH PRACODAWCÓW

Młodzi nie uciekną. Przynajmniej większość z nich. Firma doradcza Universum zapytała ponad 25 tys. polskich studentów, w tym 1710 w Śląskiem, o ich preferencje pracownicze. 70 proc. chce znaleźć zatrudnienie w kraju. Z rankingu Idealni Pracodawcy 2013 wynika, że młodzi najchętniej zgłosiliby się do firm Ernst & Young (studiujący prawo i biznes), Skanska Grupa (inżynieria), Google Poland (IT), Nestlé Polska (nauki ścisłe), TVN SA (nauki humanistyczne) oraz Polpharma (medycyna i farmacja).

ZOBACZ KONIECZNIE:
NAJLEPSZE ZAWODY W WOJ. ŚLĄSKIM

Skąd ta moda na pracę w Polsce? Zdaniem ekspertów, studenci nie tyle przestraszyli się kryzysu w krajach Europy Zachodniej, co mają głęboką nadzieję, że w kraju w końcu coś zmieni się na lepsze.

Tomasz Krzywicki z Universum podkreśla, że choć wśród marzeń i planów studentów znalazło się wielu dużych, globalnych pracodawców, to młodzi ludzie dokonują również innych wyborów. - Aż 7 na 10 z nich chciałoby pracować w Polsce, co jest bardzo wysokim wynikiem w porównaniu do innych krajów - podkreśla analityk ze szwedzkiej firmy, która ma siedzibę w Bielsku-Białej.

- To bardzo dobry wynik - podkreśla prof. Andrzej Barczak, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. I jak dodaje, nasz strach przed kryzysem, który dotknął europejskie kraje, jest bardziej pozorny, mentalny niż rzeczywisty. - Dowodem były na przykład przepełnione parkingi przed hipermarketami w ostatnią sobotę, czyli dzień przed Zielonymi Świątkami, kiedy sklepy były nieczynne - uważa ekonomista.

Także zdaniem Andrzeja Sadowskiego, eksperta z Centrum Adama Smitha, te liczby to wyraz nadziei, jaka zakiełkowała wśród młodych ludzi, że sytuacja gospodarcza w kraju może się poprawić.

- Mimo że mamy w kraju dwucyfrowe bezrobocie, czekamy na zapowiadane przez rząd zmiany, które nie nadchodzą, młodzi ludzie są przekonani, że będzie lepiej. To, czy się zawiodą zależy od tego, w jakim kierunku w najbliższych latach prowadzona będzie polityka rządu - uważa Sadowski.
Informacja o 70 proc. studentów, którzy chcą pracować w kraju, cieszy również Paulinę Cius, rzeczniczkę prasową Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, jednak podchodzi do nich z dystansem.

- Większość studentów zaczyna od szukania pracy w firmach działających w regionie - mówi rzeczniczka. I jak dodaje, jeśli nic nie znajdą, to poszerzają poszukiwania na pozostałe województwa. - Kiedy w pozostałych regionach okażą się one bezowocne, zaczynają rozpatrywać możliwość emigracji - komentuje Paulina Cius.

ZOBACZ KONIECZNIE:
NAJLEPSZE ZAWODY W WOJ. ŚLĄSKIM

Swoją przyszłość zawodową, przynajmniej na początku, z Polską planuje związać również Miłosz Wrona, który na Uniwersytecie Śląskim studiuje drugi kierunek, komunikację promo- cyjną i kryzysową. - Nie planuję uciekać z Polski w poszukiwaniu pracy - stwierdza student z UŚ. - Choć nie wykluczam, że będę pracował w zagranicznej firmie. Jak wyjaśnia, zamiłowanie do zagranicznych pracodawców wśród studentów bierze się stąd, że wyglądają na firmy mające większy potencjał, oferują np. pakiety socjalne, dają też większe poczucie bezpieczeństwa.

Studenci przepytani przez firmę Universum wskazywali firmy (podzielone na siedem branż), w których chcieliby pracować w przyszłości. Oto ich najczęstsze typy:

Biznes: 1. Ernst & Young, 2. Google Poland, 3. PKO Bank Polski, 4. TVN SA, 5. L'Oréal Polska.

Inżynieria: 1. Skanska Grupa, 2. Budimex, 3. KGHM Polska Miedź, 4. PGE (Polska Grupa Energetyczna), 5. Volkswagen Poznań.

IT: 1. Google Poland, 2. Microsoft, 3. IBM Polska, 4. Intel, 5. Samsung Electronics Polska.

Nauki ścisłe: 1. Nestlé Polska, 2. L'Oréal Polska, 3. Polpharma, 4. Bayer, 5. Danone.

Nauki humanistyczne: 1. TVN SA, 2. Telewizja Polska, 3. Google Poland, 4. Grupa Empik, 5. Polskie
Linie Lotnicze LOT.

Prawo: 1. Ernst & Young, 2. TVN SA, 3. Deloitte, 4. Google Poland, 5. PwC (PricewaterhouseCoopers)

Medycyna i farmacja: 1. Polpharma, 2. Glaxo Smith Kline, 3. Bayer, 4. L'Oréal Polska, 5. USP Zdrowie. KD

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni