Nasz błękitno-złoty Śląsk

Prof. Jerzy Buzek
arc.
Udostępnij:
Symbolicznym jest dla mnie, że I Światowy Zjazd Ślązaków zbiega się z pierwszą w historii polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Gdy we wczesnych latach 90-tych Związek Górnośląski wyszedł z inicjatywą takiego zjazdu, niewielu sądziło, że uda się go zorganizować. Ale przecież wtedy prawie nierealnym wydawało się również, że Polska będzie niebawem ważnym członkiem Unii Europejskiej. Warto zatem mieć marzenia. I warto z uporem dążyć do ich realizacji.

Szczególne jest też miejsce inauguracji tego spotkania: Sala Sejmu Śląskiego. Parafrazując gen. de Gaulle'a - najbardziej śląskie ze wszystkich śląskich miejsc i jednocześnie najbardziej polskie ze wszystkich polskich miejsc. W tej Sali, pierwowzorze siedziby Sejmu Rzeczypospolitej, patrzą na nas Ligoń, Stalmach, Miarka i Lompa, a wcześniej Ks. Józef Londzin. Przez dziesięciolecia - także wtedy, gdy Polska jeszcze nie odrodziła się po zaborach - krzewili oni polskość wśród Ślązaków. Uświadamiali im, że ich godka określa ich tożsamość; polską tożsamość.

Podobnie czynił Ślązak wszechczasów, Wojciech Korfanty. Dzięki staraniom Związku Górnośląskiego, jego pomnik stoi na Placu Sejmu Śląskiego. Na cokole widnieją słowa: Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski. To credo Korfantego, który poświęcił życie sprawie przyłączenia Górnego Śląska do Polski; złączenia śląskiego nurtu z wielką polską rzeką.

ZOBACZ PROGRAM I ŚWIATOWEGO ZJAZDU ŚLĄZAKÓW

CZYTAJ WIĘCEJ O ŚWIATOWYM ZJEŹDZIE ŚLĄZAKÓW, ODWIEDŹ NASZ SERWIS SPECJALNY

Mój bliski krewny, Józef Buzek, taki właśnie miał cel, układając w dobie plebiscytu 1921 r. Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Wprowadzając w 1999 r., jako premier polskiego rządu, samorządowy Region Śląski - z Marszałkiem i Sejmikiem Śląskim - spełniałem również Jego testament.
Teraz Ślązacy i wszyscy Polacy są obywatelami zjednoczonej w różnorodności Europy. U jej fundamentów leży przekonanie o wyższości dialogu nad konfliktem i pokoju nad wojną. Europejczycy, szukając odpowiedzi na koszmar wojen światowych, sięgnęli po model społecznej koegzystencji, dzięki któremu na Śląsku - w zgodzie i harmonii - od stuleci żyli Polacy, Niemcy, Czesi i Słowacy. To dla nas powód do dumy.

Nie dzielić, to też nadrzędny cel Związku Górnośląskiego, od samego początku jego działania. Nie antagonizować zwłaszcza nas tutaj, Ślązaków, między sobą, a także nie konfliktować z resztą Polaków, z którymi kiedyś - na 570 lat (!) - rozdzieliła nas trudna historia naszego kontynentu. Obecnie w Europie nie trzeba wybierać między tożsamością śląską, polską, a europejską. One pięknie się uzupełniają. To wielka wartość naszej wspólnoty.

Z radością oczekuję I Zjazdu Ślązaków. Przybędą na niego Ślązacy z całego świata. To dzięki nim, w wielu miejscach na ziemi, ciągle żywa jest polszczyzna naszych ojców i dziadów w jej pięknej, gwarowej - jakże bliskiej staropolszczyźnie - odmianie. Dobrze by było, aby to nasze śląskie umiłowanie pracy i współpracy, otwartości i szacunku dla innych, także zagościły w każdym zakątku Europy i świata. Te wartości są dzisiaj nadal nam wszystkim niezwykle potrzebne.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 38

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gUSTEL
ZE BUZEK JEST PRZECIW SLONSKI GODKI TO MO U SLONZOKOW P R Z E W A L O N E !!!!!!!!! I CHOCBY SIE STAROL TO NAPRAWIC MY SLONZOKI TO P A M I E T O M Y !!!!!!!
P
Pablo
"... credo Korfantego, który poświęcił życie sprawie przyłączenia Górnego Śląska do Polski..."

Owszem, poświęcił swe życie, w sposób dosłowny, kończąc je za sprawą odsiadki w polskim więzieniu. Tylko nie widzę tu żadnego, bezpośredniego związku z przyłączeniem Górnego Śląska do Polski, jedynie pośredni.
...-
jszcze ni wiadomo we fturym stacie i fturo freina to zlorganizuje ale nopewno nie bydzie fanzolyl tam Buzek !
...
[cyt]Wybrano ich, bo gwarantowali (soba) nieszkodliwosc i o to chodzilo. Slodcy statysci.

Prawdziwa polityke robia inni, prawdziwa wladze maja inni.
Zeby ci dwaj przynajmniej byli jakimis autorytetami, powiedzmy intelektualno-moralnymi itp.

No, ale za to maja mega kolekcje tytulów h.c. itp. :)))[/cyt]
...
...
p
patriota
TERROR, MORD.POLISCH MAFIA.

QWO VADIS.
Czego nie dokonały czołgi, ZOMO Jaruzelskiego i Kiszczaka- dokonał Buzek z Kaczyńskim, Wassermannem , SB później ABW.
W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie, dokonano zamachu na Papieża Polaka JP II.
19 października 1984 ks. J Popiełuszko został zamordowany
30 stycznia 1989 znaleziono ciało księdza Stanisława Suchowolca .
Co wspólnego mają te trzy tragedie z sierpniem 80, stanem wojennym ,Smoleńskiem ?

Te tragedie mają wspólny wątek do znienawidzonych przez elity rządowe, postulatów sierpnia 80 zapisanych w ustawodawstwo. Wolny związek upolityczniono a Buzek zabrał się za to, czemu bezpieka nie podołała.
W postulatach zapisano 40 godziny tydzień pracy, Wolne soboty i niedziele. Skrócony okres do przejścia na emeryturę osób zatrudnionych w szczególnych warunkach, przejście bez względu na wiek górników po przepracowaniu 25 lat pod ziemią. To było nie do zaakceptowania pomimo wydzielonej zgody i zapisów ustawowych. Tajnymi sposobami unicestwiano postulaty, wspomniane osoby stojące za światem pracy i wolnością z tablic stoczniowych.
Okres ten można porównać do wyprowadzenia Mojżesza i jego ludu z pod władzy Faraona .
I tam i tu występują dwie tablice. Mojżeszem jest JP II.
Po „Wiośnie ludów” i okresie przełomów ( okrągły stół w 1989 ) . Władzę w Polsce w1997r. przejmuje UW AWS koalicyjny rząd Jerzego Buzka z Leszkiem Balcerowiczem jako wicepremierem.
Obok wprowadzania własnego programu AWS podjęła się realizacji, w koalicji z UW czterech reform: administracji, szkolnictwa, służby zdrowia, ubezpieczeń emerytalnych.
Zajmijmy się ta ostatnią gdyż to właśnie OFE, szmal wpompowany z OFE w obligacje ze szmalu z unicestwienia postulatów sierpniowych ,przelanych na konta pomysłodawców w akcje spółek. Balcerowicz wprowadza rozporządzenie przyznawania oprawcom i siebie 25 % prowizji od każdej kwoty oszukanej ofiary.
Ministrem sprawiedliwości zostaje L. Kaczyński wraz ze Zbigniewem Wassermannem jako prokuratorem krajowym( dopiero wyszło później ,że nie miał nominacji na to stanowisko w momencie przeprowadzania „Temidy” ) Prezesem ZUS zostaje Allot a jego zastępczynią A. Fotyga.
Dwaj ostatni wpuścili sfałszowane przepisy w obieg w ZUS. Poprzedni z agentami ABW dokonali akcji kryptonim Temida i skoku na sądownictwo. Wraz z agentami UOP później przekształconego w ABW. Nie przypadkowo dobiera się męża Pani prezes sądu okręgowego (nowo mianowanej )szefa ABW na Śląsku. Opiera się to o wrabianego biznesmena z Sosnowca i prezesów katowickich sądów. Wraz z prezesami sądów, zwerbowano wielu sędziów i inspektorów ZUS, co dało początkowi reformy emerytalnej w akcji bezprawiezus, wymierzonej we wcześniej wspomniane postulaty, wyśmiania się z ojca św. J.P.II z zaangażowania w sprawy ludzi pracy, jego przemówienia, wywalczone prawa i wolności, wyśmiania się z ofiar stanu wojennego, morderstwa wspomnianych księży. Sprofanowano konstytucję i konwencję prawa człowieka.
Na szeroką skale wydawano decyzje emerytalne a w następstwie wyroki w imieniu R.P. na sfałszowanych przepisach § 31. R.R.M z dnia 7 luty 83 r. Przesuwano terminy wypłat o dowolny termin, okrajano świadczenia o dowolną kwotę , odmawiano przyznawanie emerytur. Proceder był bardzo dobrze zabezpieczony. Ludzie przez lata chodzili dobrowolnie do pracy w soboty i niedziele ,by mieć przepracowany miesiąc 22 dni robocze, kiedy miesiąc kalendarzowy miał np. 19 dni roboczych. Kto nie podporządkował się fałszerstwu przepisów, i nie poszedł do pracy, nie zaliczano mu takiego miesiąca do okresu zatrudnienia. W ten sposób zmuszono ludzi do pracy w soboty i niedziele oraz wydłużono tydzień pracy z 40do 56 godzin pracy, także w ten sposób osobie zatrudnionej w szkodliwych warunkach można zabrać do 15 lat zatrudnienia i innym do 26 lat pracy. Dodawano ludziom od 0,5 roku do 3 i więcej lat pracy. Buzek Kaczyńskiego za zamach stanu wyrzucił i powołał Stanisława Iwanickiego ministrem sprawiedliwości. Iwanicki powiedział, że za czasów Kaczyńskiego w ministerstwie „naruszono nie tylko zasady funkcjonowania prokuratury w demokratycznym kraju, ale wręcz stworzono system służący wyłącznie realizacji celów politycznych”. Sfałszowany system świadczeń w ZUS działa do dziś.
Dokonano zamachu stanu ,zamachu na niepodległość państwa polskiego i innych przestępstw przeciwko państwu, prawom człowieka. Akcja dała zysk ok. 80 miliardów zł. Bandyci mieli wypłacane prowizje 25% od sumy jednej oszukanej osoby na podstawie Rozporządzenia ministra finansów o finansowaniu urzędników za aktywnośc , rozporządzenie wydał Balcerowicz. Barbarzyńcy w togach czują się bezkarnie poszerzając swój proceder o pożyczki bankowe i nieruchomości . Na trop afery wpadł górnik z Tychów Jan Manowski z kandydatem na prezydenta R.P.- D. Podrzyckim. Tego drugiego zamordowano a górnikowi sporządzono psychiczną odyseję do krachu finansowego. 65 sędziów Katowickiej Apelacji zostało skierowanych przeciwko tej rodzinie Wydano 2000 postanowień w wyniku niesamowitych przestępstw. Zaczęto się bać o nominacje i zajmowane stanowiska . Tyska sędzina Dorota Niewiadomska jedna z podwładnych komornika Jarczyka, wyłączona przez sześć postanowień sądu okręgowego i apelacyjnego ze sprawy, która sama wydała postanowienie o niewłaściwości rzeczowej jej sądu w sprawie , sama się wyłączyła, Wydała na tego Bohatera Narodowego wbrew jakimkolwiek zasadom, wyrok zaoczny z wyrzuceniem na bruk całej rodziny, bez przyznania lokalu zastępczego. Sprawa rozprzestrzeniła się w dziesiątki spraw sądowych katowickiej apelacji i stała się priorytetem dla zbrodniarzy akcji Temida oraz bezprawiezus. Sięgała pozwanych Lecha Kaczyńskiego, Z Wassermanna, Kochanowskiego i inne ważne osobistości. Sąd Apelacyjny w Warszawie przesłał sprawę do Katowic , gdy przepisy mówią ,że sprawę przeciwko osobie sprawującej wysoki urząd państwowy kieruje się w miejscu urzędowania tej osoby. Pozwanymi są prokuratorzy i sędziowie Katowickiego SA. Ten sąd 10 grudnia 2009 wyłączył sąd rejonowy w Tychach ze sprawy ,sąd okręgowy i część sędziów sądu apelacyjnego. W marcu 2010 sprawa została skierowana do sądu okręgowego w Częstochowie. Rozegrały się dantejskie sceny na okoliczność i fakt, że sąd w Częstochowie nie może sprawy rozpatrywać gdyż nad nim przełożony jest sąd Apelacyjny w Katowicach. Pozew jest kierowany i opłacony do wydziału karnego, a ten wyłączył część własnego sądu w postępowaniu cywilnym. Największa na świecie afera rządowo sądowa wyszła by na jaw. Wtedy to podjęto plan likwidacji świadków i współsprawców. Sprawą zajmował się także J. Kaczyński jako szef BBN zlecił postępowanie Z. Ziobrze lecz ten albo oszukał J. Kaczyńskiego lub z kolesiami ukręcili sprawie łeb.
Bandyci byli w ETPCZ w Strasburgu gdzie trój osobowy skład wydał postanowienie UWAGA.:
„Nie ma łamania praw człowieka, złożonych dokumentów nie wolno przedstawiać ,żadnej instytucji państwowej i pozapaństwowej”

W ten sposób ETPCZ w Strasburgu wydał na Państwo Polskie zezwolenie na uprawianie w stosunku do społeczeństwa polskiego, terroryzmu i zbezczeszczenie konwencji praw człowieka. Skoro terroryści zaznaczyli swą obecność w ETPCZ to dlaczego nie w Smoleńsku??
Na głównych organizatorów padł wyrok- To swingowana katastrofa Smoleńska.
Mordercy są w Polsce i wbrew Wspólnemu stanowisku Rady Europy z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie zwalczania terroryzmu(2001/930/WPZiB) RADY UNII EUROPEJSKIEJ, uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15 i 34. mordercy chronią się pod immunitetami. Agent Kaczyński strasznie bał się zbrodni przeciwko narodowi Po oddzieleniu Prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości. W prokuraturze generalnej ustawił swoich prokuratorów i to właśnie z prokuratury w Katowicach. Nie przypadkowo minister Sprawiedliwości piastuje obecnie tekę ministerialną , albowiem Kwiatkowski był osobistym sekretarzem i doradcą Buzka przy wprowadzaniu zamachu stanu. Dlatego korespondencję z Sądu Najwyższego i Prokuratury Generalnej do rąk adresata, rozpatrują sekretarki odmawiając jakiejkolwiek interwencji w tej sprawie odpowiadając ,że Kwiatkowski nic nie może. Kwestie związane z upolitycznionym sądownictwem rejonowym i prokuraturą rozpatruje komornik Zbigniew Jarczyk w swych wszystkich przestępczych działaniach, wykorzystuje wpływy, mając za sobą swoją teściowa jako szefową wydziału wizytacyjnego sądu okręgowego w Katowicach oraz żonę jako sędzię, agenta tego sądu. Nad Korespondencją i podsłuchami telefonicznymi działa mąż Pani Prezes sądu Okręgowego wysoko postawiony oficer ABW wsławił się w pacyfikowaniu rodzin przystawiając pistolet do skroni dzieci przy pacyfikacji biznesmena, oraz w Akcji B.Blidy. Wszyscy są z nadania L. Kaczyńskiego
Dlatego L. Kaczyński nie podpisał Karty Praw Podstawowych. O akcji kryptonim Temida, bezprawiezus, można przeczytać w wielu artykułach wydań internetowych.. Na wzór Wilczego Szańca to swoi doprowadzili do celowego opóźnienia i NADANYCH błędnych namiarów przy lądowaniu oraz innych okoliczności w Smoleńsku.
:-)
I na "dakle"?
E
Erwinus
Caly ten pseudoslaski Zwiazek Górnoslaski ........... lepi niy godac, pra.
R
Rekin-a
Nie wiem, do kogo, za kogo, dla kogo, w imieniu kogo ten towarzysz B. mówi.
Ale jedno je zicher: to nie jest reprezentant Slaska i Slazaków. Amen/amynt.
t
tajemniczy (czorny) Pedro
Ale przeciez Buzek widzi ino Slazaków-Arcypolaków (czy oni tego chca czy nie).
a
arbiterka
A do kogo to ? Do forumowiczów czy do Lobuzka ?
E
Elwira J.
Moze i jest Slazakiem (choc troche egzotycznym), ale te txt-owe chmurki wychodzace z jego buzi, to napewno NIE JEST SLASK. W niemieckiej nowomowie jest takie genialne powiedzenie: "fremdschämen" czyli wstydzic sie za(miast) (/na miejscu) kogos. Dlaczego musimy sie wstydzic za jego glupote i bezczelnosc ?? Ta gadka w Sejmiku, na tle historii, to wielki, wielki n i e t a k t.
m
monokiel
Ten durny sposób nie przejdzie, ta nachalna polonizacja obraza nasze uczucia, ale tez po prostu nasza (indywidualna i zbiorowa) inteligencje, panie obcy politykierze.
p
p
NIECH W KONCU SLAZACY PRZESTANA ATAKOWAC SLAZAKOW strzelacie sobie hopy samoboja plujecie sobie sami w twarz plujecie na nasz Vaterland Schlesien a tego wam nie pozwolimy robic NIGDY
s
szlajfmaszynista
Ten tekst to chyba jakas padrodia czy co ? No niee, nie mówcie, ze to na powaznie ! Czy on nas uwaza za jakies dzieci, za jakichs zwapnionych, zdezorientowanych, nieswiadomych i niedoswiadczonych mieszkanców zalublinskiej prowincji ? Doslownie jakby w nas widziaj jakas glupiutka mase manewrowa.

Kazda linijka, kazde jego zdanie i slowo tutaj jest wyrachowana agitacja i propaganda !!
W ciu...a to sie rób swoich kolezków nad Wisla. Nie doceniasz tutejszej, slaskiej madrosci, tej szkolnej i tej zyciowej. To zupelnie inna cywilizacja niz ta w Polsce B, C, D, E, F. Pewnie zapomniales, bo juz dawno na mazowieckosc zachorowales. Fe.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie