Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz błękitno-złoty Śląsk

Prof. Jerzy Buzek
arc.
Symbolicznym jest dla mnie, że I Światowy Zjazd Ślązaków zbiega się z pierwszą w historii polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Gdy we wczesnych latach 90-tych Związek Górnośląski wyszedł z inicjatywą takiego zjazdu, niewielu sądziło, że uda się go zorganizować. Ale przecież wtedy prawie nierealnym wydawało się również, że Polska będzie niebawem ważnym członkiem Unii Europejskiej. Warto zatem mieć marzenia. I warto z uporem dążyć do ich realizacji.

Szczególne jest też miejsce inauguracji tego spotkania: Sala Sejmu Śląskiego. Parafrazując gen. de Gaulle'a - najbardziej śląskie ze wszystkich śląskich miejsc i jednocześnie najbardziej polskie ze wszystkich polskich miejsc. W tej Sali, pierwowzorze siedziby Sejmu Rzeczypospolitej, patrzą na nas Ligoń, Stalmach, Miarka i Lompa, a wcześniej Ks. Józef Londzin. Przez dziesięciolecia - także wtedy, gdy Polska jeszcze nie odrodziła się po zaborach - krzewili oni polskość wśród Ślązaków. Uświadamiali im, że ich godka określa ich tożsamość; polską tożsamość.

Podobnie czynił Ślązak wszechczasów, Wojciech Korfanty. Dzięki staraniom Związku Górnośląskiego, jego pomnik stoi na Placu Sejmu Śląskiego. Na cokole widnieją słowa: Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski. To credo Korfantego, który poświęcił życie sprawie przyłączenia Górnego Śląska do Polski; złączenia śląskiego nurtu z wielką polską rzeką.

ZOBACZ PROGRAM I ŚWIATOWEGO ZJAZDU ŚLĄZAKÓW

CZYTAJ WIĘCEJ O ŚWIATOWYM ZJEŹDZIE ŚLĄZAKÓW, ODWIEDŹ NASZ SERWIS SPECJALNY

Mój bliski krewny, Józef Buzek, taki właśnie miał cel, układając w dobie plebiscytu 1921 r. Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Wprowadzając w 1999 r., jako premier polskiego rządu, samorządowy Region Śląski - z Marszałkiem i Sejmikiem Śląskim - spełniałem również Jego testament.
Teraz Ślązacy i wszyscy Polacy są obywatelami zjednoczonej w różnorodności Europy. U jej fundamentów leży przekonanie o wyższości dialogu nad konfliktem i pokoju nad wojną. Europejczycy, szukając odpowiedzi na koszmar wojen światowych, sięgnęli po model społecznej koegzystencji, dzięki któremu na Śląsku - w zgodzie i harmonii - od stuleci żyli Polacy, Niemcy, Czesi i Słowacy. To dla nas powód do dumy.

Nie dzielić, to też nadrzędny cel Związku Górnośląskiego, od samego początku jego działania. Nie antagonizować zwłaszcza nas tutaj, Ślązaków, między sobą, a także nie konfliktować z resztą Polaków, z którymi kiedyś - na 570 lat (!) - rozdzieliła nas trudna historia naszego kontynentu. Obecnie w Europie nie trzeba wybierać między tożsamością śląską, polską, a europejską. One pięknie się uzupełniają. To wielka wartość naszej wspólnoty.

Z radością oczekuję I Zjazdu Ślązaków. Przybędą na niego Ślązacy z całego świata. To dzięki nim, w wielu miejscach na ziemi, ciągle żywa jest polszczyzna naszych ojców i dziadów w jej pięknej, gwarowej - jakże bliskiej staropolszczyźnie - odmianie. Dobrze by było, aby to nasze śląskie umiłowanie pracy i współpracy, otwartości i szacunku dla innych, także zagościły w każdym zakątku Europy i świata. Te wartości są dzisiaj nadal nam wszystkim niezwykle potrzebne.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!