Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz krupniok został pełnoprawnym Europejczykiem

Agata Pustułka
Państwo Kusiowie z dumą prezentują unijny certyfikat
Państwo Kusiowie z dumą prezentują unijny certyfikat Fot. LUCYNA NENOW
„Król śląskich stołów” wypłynął na europejskie wody. Podczas targów GASTROSILESIA skosztowano wczoraj pierwszego krupnioka z certyfikatem UE.

Walka trwała długo, ale zakończyła się sukcesem. Niedawno nazwa „krupnioki śląskie” została zarejestrowana w rejestrze Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych UE. Wczoraj natomiast uczestnicy targów GASTROSILESIA w Chorzowie mogli przekonać się, jak smakuje pierwszy w Polsce krupniok z unijnym certyfikatem, przyrządzony według zaakceptowanej receptury.

O zdobycie certyfikatu postarali się państwo Małgorzata i Czesław Kusiowie, właściciele rodzinnej, z wielkimi tradycjami, firmy wędliniarskiej z Rudy Śląskiej. Ich kulinarne dzieło można uznać za wybitne.

- To krupniok na bogato - uśmiecha się Grzegorz Miketa, ze Śląskiego Cechu Rzeźników i Wędliniarzy w Katowicach i przewodniczący Stowarzyszenia „Krupnioki Śląskie”, które konsekwentnie i nie poddając się przeciwnościom (bo i inni mieli chętkę na naszego krupnioka) doprowadziło do końca proces uznania krupnioka przez Unię.

Podczas wczorajszej prezentacji i degustacji okazało się, że wielu producentów chce też mieć w swojej ofercie krupnioka - Europejczyka. A więc jest szansa, że wkrótce kupimy go w wielu miejscowościach regionu.

By spełnić wszystkie wymogi UE, trzeba było prześledzić historię krupnioka oraz przeanalizować receptury.

Kto wymyślił krupnioka? Miketa nie ma wątpliwości: śląskie gospodynie, które po świniobiciu, metodą prób i błędów, stworzyły nasz regionalny przysmak, którego podstawą są kasza - gryczana i jęczmienna w odpowiednich proporcjach - oraz krew. W śląskich domach w XIX w. krupnioki jadało się na niedzielne śniadanie. Najstarsze wzmianki o krupniokach pochodzą z końca XVIII w. ze wsi w pobliżu Gliwic. Liczne zapisy pojawiają się w źródłach XIX-wiecznych. „Krupnioki śląskie” występowały m.in. w jadłospisach weselnych, zaś ich upowszechnienie na stołach śląskich nastąpiło w latach 30. XIX wieku.

Krupniok śląski

Krupniok obrzydliwy? Zobacz, co jedzą inni [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nasz krupniok został pełnoprawnym Europejczykiem - Dziennik Zachodni