Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz pomysł na świąteczne prezenty - stara porcelana. Jak kupić pełnowartościowe pamiątki z przeszłości i nie przepłacić?

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Szukacie wyjątkowego prezentu na mikołajki lub pod choinkę? Pomyślcie o starej porcelanie. Filiżanka, wazonik czy figurka pamiętająca czasy sprzed wielu dekad, z pewnością ucieszy niejedną osobę wrażliwą na piękno minionych czasów. Dziś takich przedmiotów już nie ma. Nasz region obfituje w giełdy staroci. Nie ma weekendu, by w jednym, lub nawet niekiedy w kilku śląskich miastach, nie odbywały się pchle targi, na których można zdobyć artefakty z przeszłości. Wśród staroci niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się stoiska z porcelaną. Te stare przedmioty, ze względu na swoją delikatność, często cudem dotrwały do naszych czasów. Może właśnie to jest powodem tak dużego zainteresowania porcelaną? Wiele osób chciałoby postawić na półce starą figurkę czy filiżankę, która będzie cieszyła oczy swoim wyjątkowym wzornictwem. Na co zwrócić uwagę, by przedmiot, który chcemy zdobyć, wart był swojej ceny? Mamy nadzieję, że nasze rady ułatwią Wam zdobycie pięknych przedmiotów, które będą was długo radowały swoim niepowtarzalnym pięknem, jednocześnie nabierając wartości.

Spis treści

Jak rozpoznać porcelanę

Porcelana jest najszlachetniejszym rodzajem ceramiki. Pierwsze o niej wzmianki pochodzą z Chin, gdzie produkowano ją już w VII wieku. Do dziś powstaje z mieszanki glinki kaolinowej z minerałami - szpatem polnym i kwarcem. Po dodaniu wody powstaje płynna masa porcelanowa, którą wlewa się do formy. Po wyschnięciu wyjmuje się ją z formy a następnie poddaje się obróbce termicznej w specjalnym piecu. Następnym etapem są zdobienia. Po ich wykonaniu porcelana ponownie wraca do pieca.
Ze względu na sposób produkcji powstaje delikatny produkt, który różni się od pozostałej ceramiki. Co bardzo istotne, tylko porcelana przepuszcza światło. Wystarczy poświecić latarką telefonu by dowiedzieć się czy mamy z nią do czynienia. Czasem, szczególnie w przypadku bardziej masywnych przedmiotów w kolorze kobaltowym ta metoda może nie wystarczyć, wtedy musimy odnieść się do wiedzy związanej z wytwórniami i oznaczeniami, które zostały umieszczone na interesujących nas rzeczach. Jednak zawsze porcelana będzie lżejsza i bardziej delikatna od podobnego przedmiotu wykonanego z fajansu.

Sygnatury

W zasadzie każdy porcelanowy przedmiot posiada na spodzie swoją sygnaturę. Jest to jeden z podstawowych wyznaczników wartości porcelany. Każda sygnatura jest przypisana do wytwórni, określa również czas, w którym dana rzecz powstała. Widoczne obok sygnatury cyferki prezentują kolejny numer serii. Jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku zakupu zestawów składających się z kilku elementów. W takim przypadku numer serii powinien być taki sam na każdym z nich. Jeśli będzie się różnił, będzie to oznaczać, że mamy do czynienia z zestawem zdekompletowanym, który został złożony przez sprzedawcę na potrzeby sprzedaży - to już zaniża wartość sprzedawanego przedmiotu. Warto również pamiętać, iż fabryki porcelany na przestrzeni lat zmieniały właścicieli. Wtedy też zmieniała się sygnatura, lecz bardzo często pozostawało to samo wzornictwo. Dobrym przykładem może być znana wielu zainteresowanym porcelaną - katowicka wytwórnia Bogucice, która przed II wojną światową należała do konsorcjum "Georg von Giesches Erben" i prezentowała się sygnaturą "Giesche". Wraz ze zmianą właściciela w tym przypadku zmieniła swoją nazwę. Dziś przedmioty z sygnaturą "Giesche" przedstawiają większą wartość niż te same wzory, posiadające znak wytwórni "Bogucice".

Stan przedmiotów

Delikatna porcelana jest bardzo narażona na uszkodzenia. Z tego powodu bardzo często można znaleźć wyroby, które, choć na pierwszy rzut oka wydają się wartościowe, to po bliższym przyjrzeniu mogą wykazywać ślady wytarcia zdobień, uszczerbki czy nawet drobne, niewidoczne na pierwszy rzut oka, pęknięcia. Na to powinno zwrócić się szczególną uwagę. Tylko produkty w idealnym stanie mają wysoką wartość. Choć wytarcia malatury łatwo dostrzec, to znacznie trudniej może być ze znalezieniem pęknięć.

Wyszczerbienia

Wyszczerbienia, które przeważnie są łatwo dostrzegalne na porcelanie użytkowej, mogą stanowić wyzwanie w przypadku figurek. Najlepszym sposobem na ich zlokalizowanie może być delikatne przejechanie paznokciem po krawędziach. W ten sposób powinno nam się udać wyczuć wszystkie ubytki. Warto też zaopatrzyć się w lupę, by przyjrzeć się podejrzanemu miejscu, może się zdarzyć, że to, co na początku wydaje się mankamentem, w rzeczywistości jest jedynie poprodukcyjnym niezeszlifowanym zadziorem, który pozostaje po wyjęciu figurki w formy.

Wytarcia malatury

Wiele porcelanowych przedmiotów użytkowych niestety nie wytrzymało próby czasu. Zostały zniszczone przez lata eksploatacji, okazały się również bardzo wrażliwe na mycie w zmywarkach, co spowodowało, że bardzo często można znaleźć piękny przedmiot, który okazuje się wyblakły, czy posiada wyraźne braki w zdobieniach. Tego typu uszkodzenia powodują, że porcelana przestaje stanowić wartość kolekcjonerską. Zawsze jednak można spróbować kupić taki przedmiot za niewielkie pieniądze by na co dzień cieszyć się z jego walorów użytkowych.

Pęknięcia

Nie zawsze widoczne pęknięcia powodują naruszenie struktury porcelany. Z tego powodu, dobrą metodą jest delikatne postukanie w nią. Jeżeli żadnych pęknięć nie ma to z porcelany powinien wydobyć się czysty dźwięk. Wszelki pęknięcia spowodują, że ceramika nie będzie dźwięczeć a dobywający się odgłos będzie tępy.

Odwiedź jedną ze śląskich giełd staroci by znaleźć piękną i zapomnianą porcelanę by dać jej drugie życie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera