MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Nasza Historia" o Kiszczaku, Stalinie, żołnierzach wyklętych

Anna Ładuniuk
W „Naszej Historii” piszemy dla Państwa o Śląsku, ale także o Polsce i świecie.

Pierwszą część miesięcznika „Nasza Historia” poświęcamy zawsze sprawom Śląska i Zagłębia. W styczniowym numerze piszemy m.in. o słynnym liście niskupów polskich z roku 1965, o katowickim dzieciństwie Bogumiła Kobieli, o przodownikach pracy, legendzie Werwolfu, włókienniczym Bielsku. Tym razem polecamy jednak szczególnie materiały z sekcji Polska. Oto, co państwo tam znajdą:

Archiwum Kiszczaka.
Czy były szef MSW mógł trzymać w szachu elity III RP i wpływać na polską rzeczywistość nawet długie lata po upadku PRL? O tym tekst Pawła Kowala.

Rydz-Śmigły i jego Marta
Podwójna tajemnica śmierci. Były wódz naczelny zmarł w podejrzanych okolicznościach po powrocie do okupowanej Polski. Jego partnerka została 9 lat później brutalnie zamordowana - pisze Jakub Szczepański.

Zamach na papieża
Bułgarski ślad i moskiewska inspiracja - takie są ustalenia prokuratorów IPN w śledztwie dotyczącym zamachu na Jana Pawła II z 1981 roku. Grażyna Starzak przedstawia ustalenia śledczych i rozmawia z prokuratorem Michałem Skwarą z IPN.

Remigiusz A. Grocholski
Zapomniany mistrz wojny nieregularnej. Działał niekonwencjonalnie nawet podczas zwykłych manewrów - za co przeniesiono go w stan spoczynku. Ale walczył już w I wojnie światowej, a następnie w wojnie polsko-bolszewickiej. Był adiutantem marszałka Piłsudskiego. Rozpoczął działania w konspiracji tuż po wrześniowej klęsce, następnie tworzył „Wachlarz”. O tym zapomnianym bohaterze pisze Wojciech Rodak.

Wielkie bitwy wyklętych
Krwawe klęski Sowietów i ubeków. Bitwa pod Kuryłówką, bitwa w Lesie Stockim, rozbicie więzienia w Kielcach - Wojciech Rodak opisuje trzy największe batalie stoczone przez partyzantkę niepodległościową po zakończeniu II wojny światowej.

Niewyjaśnione śmierci dygnitarzy PRL
Bolesław Bierut. Władysław Kowalski. Sylwester Kaliski. Piotr Jaroszewicz. Ireneusz Sekuła. Każdy z tych zgonów budził wątpliwości, które nie zostały rozwiane do dziś. O tajemniczych śmierciach członków komunistycznej nomenklatury pisze Jakub Szczepański.

Historia ZOMO
Pałkarze Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego. Niechlubna historia tej formacji sięga 1956 roku i doświadczeń z krwawych wydarzeń Poznańkiego Czerwca. W całości i ze szczegółami przedstawia ją na naszych łamach Dorota Kowalska.

Churchill wierzył w naukę
Brytyjski premier przez całą wojnę dbał o to, by naukowcy w Wielkiej Brytanii mogli pracować możliwie jak najefektywniej. Także dzięki temu zdołał być jednym ze zwycięzców II wojny światowej.

Gestapo, najbardziej wydajne narzędzie terroru
Znany brytyjski historyk Lawrence James kreśli obraz gestapo, opisując metody jej działania oraz ludzi, którzy ją tworzyli. I pokazuje, jak cennym instrumentem dla władz III Rzeszy byli.

Stalin kazał zabić Wayne’a
Opowieść o tym, jak dyktatury walczyły z zachodnim kinem.

Bawidamek i rozpustnik
Władysław IV Waza oprócz tego, że był świetnie przygotowany do bycia królem, posiadał także wrodzony urok osobisty. To dzięki niemu z łatwością zjednywał sobie ludzi, a kobiety w szczególności. Lecz według wielu przekazów, tylko jednej naprawdę udało się skraść jego serce. I nie była to królowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni