Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia: W wojnie Prus z Napoleonem w 1813 r. Śląsk odegrał najważniejszą rolę

Mieczysław Żeglin
Śląsk a Napoleon - nowa "Nasza Historia" już do kupienia w kioskach
Śląsk a Napoleon - nowa "Nasza Historia" już do kupienia w kioskach
Mieczysław Żeglin w "Naszej Historii": W wojnie Prus z Napoleonem w 1813 r. Śląsk odegrał najważniejszą rolę W najnowszej "Naszej Historii" o Śląsku w czasach wojen napoleońskich.

W swoim artykule na łamach "Naszej Historii" przedstawia pan cesarza Francuzów Napoleona I jako francuskiego nacjonalistę i imperialistę. Na Śląsku postrzegano go diametralnie odmiennie niż w Polsce. W oczach większości Polaków uosabiał nadzieję na wskrzeszenie Rzeczypospolitej, i nawet dziś bywa postrzegany przez pryzmat romantycznej legendy... Jak można to ocenić ?
Dzieje Śląska i Rzeczpospolitej Obojga Narodów toczyły się oddzielnie kilkaset lat, toteż różny był odbiór zaborczej polityki Napoleona w Europie. Większość Polaków, ze sporą dozą naiwności, uwierzyła w propagandę Napoleona. Znaleźli się wszakże oponenci cesarza Francuzów. Wystarczy przytoczyć takich wybitnych polityków polskich, jak książę Adam Jerzy Czartoryski - pochodzenia białoruskiego, książę Antoni Henryk Radziwiłł - pochodzenia litewskiego, czy generał Tadeusz Kościuszko - pochodzenia białoruskiego. Charakterystyczne, że przeciwnikami Napoleona byli Polacy z kresów litewsko-białoruskich, a nie koroniarze z rdzennych ziem polskich.

Ślązacy wchodzili w skład wojsk pruskich, rozgromionych przez Napoleona w 1806 r. pod Jeną. Czy ich walka z francuskim najeźdźcą na tym się skończyła?
Klęska Prus w symultanicznych bitwach pod Jeną i Auerstaedt, a następnie poddanie się bez walki Berlina w październiku 1806 r., nie zniechęciło Ślązaków do obrony 8 twierdz w pasie odrzańskim i sudeckim w 1806/1807 r. Największy heroizm wykazali obrońcy jedynej twierdzy górnośląskiej - w Koźlu, broniący się skutecznie przez pół roku. Zwraca uwagę wielonarodowe pochodzenie oficerów garnizonu "Vestung Cosel" - żydowskie, niemieckie, węgierskie, polskie i rusińskie - płk David von Neumann, kpt. Benjamin Keibel, por. August von Neumann, płk Ludwig von Puttkammer, mjr Hahn, rtm. Lüttwitz, rtm. Samoggy, kpt. Wostrowski, por. Andreas Iwan von Witowski. Podobnie było z żołnierzami jednostek generałów Sanitza, Pelchrzima i Malschitzky'ego. Śląski arystokrata Gustav Calixt von Biron, Prinz von Curland zaangażował się finansowo w obronę twierdzy Koźle.

Kolejna wojna Prus z Napoleonem wybuchła w 1813 r. Jaką rolę odegrał w niej Śląsk i Ślązacy?
Śląsk odegrał najważniejszą rolę w wojnie Królestwa Prus z Cesarstwem Francji w 1813 roku. To właśnie we Wrocławiu król pruski Fryderyk Wilhelm III wydał słynną odezwę "Do mego ludu", w której wezwał Brandenburczyków, Prusaków, Ślązaków, Pomorzan i Litwinów do walki o zrzucenie obcego jarzma. Odzew Ślązaków był imponujący! Przeciwko okupantom francuskim gremialnie wystąpili śląscy mieszczanie, a do wolnych korpusów garnęli się patriotycznie nastawieni studenci i rzemieślnicy, a także młodzież szlachecka, m.in. wybitny poeta górnośląski, baron Joseph von Eichendorff. Wielkie zwycięstwo Armii Śląskiej nad napoleońską Armią Bobru w bitwie nad Kaczawą 26 sierpnia 1813 r. ostatecznie doprowadziło do wyzwolenia Śląska. W 1813 r. Dolny Śląsk stał się też miejscem spotkania i zasadniczych ustaleń najwybitniejszych dyplomatów Europy (rozejm w Pläswitz, traktaty w Reichenbach, Trachenberg, Toeplitz), które wprowadziły nowy porządek europejski.

Rozmawiał: Tomasz Borówka


*Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
*Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!