"Nasze miasto" Thorntona Wildera. Umarli powracają do swoich...

  "Nasze miasto" Thorntona Wildera. Umarli powracają do swoich wspomnień

  Urszula Wolak

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Spektakl "Nasze miasto", który zobaczymy na Nowej Scenie Starego Teatru, wyreżyserował Szymon Kaczmarek. "Nasze miasto" Thorntona Wildera opowiada o tzw. prostych ludziach zamieszkujących prowincjonalne amerykańskie miasteczko.

  Czytaj także: 56. Krakowskie Zaduszki Jazzowe tuż tuż. Zobacz program  To głównie z tej przyczyna sztuka dramatopisarza bywa postrzegana jako grzeczna i ciepła. Można jednak na dramat Wildera spojrzeć z zupełnie innej perspektywy. Zrobili to tuż po wojnie niemieccy cenzorzy, którzy zakazali wystawiania dramatu na deskach teatrów w NRD. Aparatczycy uznali bowiem, że tekst Amerykanina może wywołać wśród społeczeństwa falę depresyjnych nastrojów, a nawet doprowadzić do epidemii samobójstw.

  Autor sztuki Thorton Wilder był czołowym dramatopisarzem amerykańskim w latach 30. i 40. ubiegłego wieku. W swoich dziełach poruszał zwykle temat sensu istnienia człowieka, sensu ukrytego - zdaniem Wildera - tajemnicy życia, której nie są w stanie wyjaśnić do końca ani religia, ani nauka. We wstępie do "Naszego miasta" wyznał: "Sztuka nie jest obrazkiem z życia małego miasteczka w New Hampshire ani też spekulacją na temat życia pozagrobowego, jest próbą dowiedzenia, że w błahych, codziennych zdarzeniach naszego życia tkwi to, co najcenniejsze.".

  Bohaterowie "Naszego miasta" przypominają umarłych. Postaci jakby opowiadają o swoim życiu i bycie w zaświatach. Spędzają czas wyłącznie na wspominaniu swojej przeszłości, co przypomina oglądanie rodzinnego albumu i starych pocztówek. Odtwarzają stare historie i układają je na nowo. Istotną rolę w sztuce Wildera odgrywa pamięć, nad którą bohaterowie nie próbują zapanować.

  W sztuce Szymona Kaczmarka występują m.in.: Paulina Puślednik, Grzegorz Grabowski, Marcin Kalisz, Wiktor Loga-Skarczewski i Szymon Czacki. Scenografię do spektaklu przygotowała Kaja Migdałek.


  Gdzie i kiedy:
  Piątek 28.10
  Stary Teatr, Nowa Scena
  Godz. 19.30. Bilety 15/25 zł


  Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

  Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

  Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo