Natalia Partyka została legendą: cztery razy złoto!

Polska tenisistka stołowa Natalia Partyka zdobyła złoty medal igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Po podobne trofeum sięgnął też kolarz Rafał Wilk.

27-letnia Partyka przeszła do historii igrzysk paraolimpijskich. Jest jedyną zawodniczka, która wywalczyła cztery złote medale z rzędu.

Polka zadebiutowała w Sydney w 2000 roku mając zaledwie... 11 lat. Zajęła 5. miejsce, ale była wtedy najmłodszą zawodniczą w turnieju. Po pierwsze złoto sięgnęła w Atenach w2004 roku, a cztery lata później w Pekinie broniła naszych barw najpierw na igrzyskach olimpijskich, a później - z mistrzowskim skutkiem - na paraolimpiadzie. Także z Londynu wróciła z najcenniejszym krążkiem, pokonując w finale Chinkę Qian Wang 3:2.

Te same zawodniczki spotkały się w decydującej grze w Rio i znów wygrała Polka, tym razem bez straty seta.

- Jechałam do Rio w roli faworytki, liczyłam w złoto i je mam! Czwarte ale równie cenne jak trzy poprzednie - nie kryła radości Polka. - Każda kolejna obrona tytułu jest trudniejsza, bo wszyscy wieszają mi złoto na szyi jeszcze przed wyjazdem - dodała.

Wcześniej po brązowy medal w tenisie stołowym sięgnęła Karolina Pęk. 18-letnia Polka pokonała Brazylijkę Danielle Rauen 3:2. Na podium stanął również Rafał Czuper, który w finale przegrał z Francuzem Fabienem Lamiraultem 1:3.

Złoty medal z Londynu obronił w Rio Rafał Wilk. Były żużlowiec, który po wypadku na torze stracił czucie w nogach, kontynuuje karierę w kolarstwie ręcznym. Cztery lata temu był najlepszy w jeździe na czas i wyścigu ze startu wspólnego. W Rio znowu nie miał sobie równych w jeździe na czas. Srebrny medal w tej konkurencji wśród kobiet wywalczyła Anna Harkowska. Brąz dorzuciła Barbara Niewiedział w biegu na 400 m (T20). Z kolei Marzena Zięba w podnoszeniu ciężarów w kategorii +86 kg przegrała tylko z Nigeryjką Josephine Orji.