Naturalne choinki z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Początek grudnia jest okresem, w którym wiele osób zaczyna poszukiwać punktów sprzedaży ekologicznych drzewek. Gdzie w Zagłębiu możemy kupić naturalne choinki?

Naturalne choinki od kilku sezonów są bardzo popularne. Wiele osób wybiera je ze względu na wygląd oraz zapach, który dodatkowo wprawia w świąteczny nastrój. Wraz z początkiem grudnia rośnie zainteresowanie punktami sprzedaży ekologicznych drzewek. Na razie są one dostępne w supermarketach i centrach ogrodowych. Wkrótce ruszy także sprzedaż naturalnych drzewek przy leśniczówkach.

- Na ten moment zainteresowanie naturalnymi drzewkami jest bardzo małe.

Sprzedaż planujemy uruchomić dopiero po 10 grudnia. Na razie jest po prostu za wcześnie. Sprzedajemy świeże drzewka, którymi nasi klienci będą mogli nacieszyć się dłużej. Igły nie oblecą z choinek po kilku dniach. Nie przechowujemy ich w chłodniach - mówi Mariusz Kowalski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Siewierz.

Zazwyczaj dostępne są w drzewka naturalne takie jak: świerk zwyczajny, świerk kłujący odmiana srebrzysta, sosna zwyczajna oraz sosna czarna. Ceny drzewek w leśniczówkach Nadleśnictwa Siewierz uzależnione są od ich wysokości oraz gatunku. Za choinkę o wysokości 1,5-2 metry zapłacimy od 20 do 50 złotych. Choinki, które możemy zakupić od Nadleśnictwa Siewierz są w 100 proc. ekologiczne. Mamy pewność, że zostały one pozyskane w sposób nieszkodliwy dla środowiska leśnego. Oznacza to, że zostały wyhodowane na specjalnych plantacjach. Są całkowicie biodegradowane, a ich wytworzenie nie przyczyniło się do tworzenia zanieczyszczeń. Czy naturalną choinkę możemy po Bożym Narodzeniu zasadzić w ogrodzie?

- W leśniczówkach sprzedajemy zazwyczaj drzewka naturalne, ale cięte. Bardzo rzadko zdarza się sprzedawać drzewka z bryłą korzenną. Jeśli takie są dostępne, to są one nieduże. Mają kilkadziesiąt centymetrów i bardziej nadają się na postawienie np. na biurku. Warto także pamiętać, że taka choinka może się nie przyjąć. W domu przez kilkanaście dni stoi w dość wysokiej temperaturze. Następnie wynosimy ją na kilkustopniowy mróz. Oczywiście są wyjątki i drzewko może przetrwać. Zdarza się to jednak rzadko. Nie zmienia to jednak faktu, że naturalne drzewko jest lepszym rozwiązaniem niż sztuczna choinka - dodaje Mariusz Kowalski.

Naturalne drzewka w Sosnowcu

W Sosnowcu naturalne drzewa od leśniczego kupimy w dzielnicy Maczki. Leśniczówka znajduje się przy ul. Spacerowej 4. Nadleśnictwo Siewierz sprzedaż planuje uruchomić po 10 grudnia.

Ofertę z "żywymi" choinkami przygotował Leroy Merlin, gdzie ceny wahają się od 35 złotych do 200 złotych. Naturalne drzewka można także dostać w Castoramie. Ceny zaczynają się od 35 złotych.

Naturalne drzewka w Dąbrowie Górniczej

Nadleśnictwo Siewierz drzewka będzie sprzedawać jedynie w Dąbrowie Górniczej-Łośniu. Leśniczówka znajduje się przy ul. Pustynnej 44. Nadleśnictwo Siewierz sprzedaż planuje uruchomić po 10 grudnia. Niemożliwe będą zakupy w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach.

Jeśli wolicie kupić "żywą" choinkę w supermarkecie, to warto wybrać się do OBI w Dąbrowie Górniczej. Ceny drzewek wahają się od 17 złotych (świerk o wysokości 30-60 cm) do 700 złotych za jodłę kaukaską o wysokości 500 cm. Można kupić także 20-30 centymetrowe "cyprysiki".

Naturalne drzewka w Będzinie i powiecie będzińskim

Naturalne drzewka od leśniczego będzie można kupić w Będzinie-Grodźcu (ul. Hutnicza 2) oraz Mierzęcicach (ul. Wolności 102). "Żywe" choinki kupimy także w siedzibie Nadleśnictwa Siewierz (ul. Łysa Góra 6, Siewierz). Nadleśnictwo Siewierz sprzedaż planuje uruchomić po 10 grudnia.

"Żywe" choinki są także dostępne w OBI w Czeladzi.

Naturalne drzewka w Zawierciu i powiecie zawierciańskim

Najwięcej leśniczówek prowadzących sprzedaż naturalnych drzewek znajduje się w powiecie zawierciańskim. "Żywe" choinki kupimy w Łazach (ul. Leśniczówka 1), Porębie (ul. Chopina 57), Rudnikach (ul. Leśniczówka 2), Trzebyczce (ul. Daszyńskiego 54) oraz Mitrędze (ul. 1 Maja 163, Ogrodzieniec). Nadleśnictwo Siewierz sprzedaż planuje uruchomić po 10 grudnia.

"Żywe" choinki znajdziemy także w Bricomarche. Market budowlany PSB Mrówka przygotował natomiast świąteczną promocję. Jeśli wydamy w nim ponad 1000 złotych, to choinkę kupimy za złotówkę.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

COP24 w Katowicach: To musicie wiedzieć o szczycie klimatycznym ONZ