Nauczyciel z Chorzowa Adam Lichota wśród laureatów nagrody im. Grażyny Langowskiej. Otrzymał ją za krzewienie wartości patriotycznych

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Udostępnij:
W poniedziałek 25 października w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia nagrody nauczycielom i wychowawcom, szczególnie zaangażowanym w swoją pracę oraz krzewienie wartości patriotycznych. Wśród laureatów znalazł się nauczyciel z Chorzowa, Adam Lichota. Tego samego dnia została także odsłonięta tablica poświęcona pamięci Grażyny Langowskiej, a jedna z sal urzędu otrzymała jej imię.

Nauczyciel z Chorzowa nagrodzony

W uroczystościach uczestniczyli wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Bonisławski oraz dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej prof. Jan Żaryn, a także córka śp. Grażyny Langowskiej Helena Kramarska. W wystąpieniach, obok zasług, podkreślano szlachetną postawę patronki nagrody.

Jedną z osób, której przyznano statuetkę był nauczyciel z Chorzowa Adam Lichota, który odebrał ją z rąk prezesa IPN, dra Karola Nawrockiego. Nagrody w dwóch pozostałych kategoriach przyznano Adamowi Błaszkiewiczowi z Wilna oraz Ireneuszowi i Cecylii Gugulskim z Warszawy.

- Naszym zadaniem jest opowiadanie młodym ludziom o przeszłości, a młodzież zawsze z większym zaangażowaniem przeżywa teraźniejszość, planuje przyszłość, niż rozważa przeszłość. Zmienia się tak szybko jak świat zmienia się wokół niej - zaznaczył po otrzymaniu nagrody Adam Lichota.

Wieloletni dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, Adam Błaszkiewicz, znany jest ze swojej działalności jako przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie oraz członek Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. Niestety nie mógł przybyć na miejsce z powodu zakażenia koronawirusem. Nagrodę odebrała za niego dyrektorka gimnazjum, Renata Krasowska.

Statuetkę przyznano także nauczycielom z Warszawy - Cecylii Gugulskiej, a także (pośmiertnie) Ireneuszowi Gugulskiemu, który przez wiele lat pracował w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana. Od wybuchu stanu wojennego do lipca 1982 r. przebywał w ośrodkach internowania. Jego żona w latach 80. współtworzyła rekolekcje dla nauczycieli i zakładała duszpasterstwo nauczycieli i wychowawców. Nagrodę odebrała osobiście.

Wieloletnia działalność Adama Lichoty

Adam Lichota od 2002 r. uczy historii w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko w Chorzowie. Podjął się realizacji szeregu inicjatyw historycznych o zasięgu szkolnym, a także brał czynny udział w wielu projektach realizowanych przez różne instytucje, m.in. przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Największą z podejmowanych przez niego inicjatyw jest organizowany od 2020 r. Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, upamiętniający marsz śmierci z Oświęcimia do Gliwic. To inicjatywa o charakterze wojewódzkim, a w udział w niej zaangażowanych jest kilkadziesiąt szkół i instytucji z tego terenu.

Dwudniowy projekt edukacyjno-sportowy, w 2020 r. miał charakter biegu sztafetowego na trasie marszu śmierci, czyli od Oświęcimia do Gliwic, z jednoczesnym upamiętnieniem miejsc pamięci znajdujących się na jego trasie oraz sesji popularnonaukowej. W realizację zaangażowano łącznie około tysiąca uczniów. Inicjatywa została doceniona przez kapitułę ogólnopolskiej historycznej nagrody BohaterON 2020, w postaci nominacji do nagrody w kategorii nauczyciel.

Nagroda im. Grażyny Langowskiej

Musisz to wiedzieć

Grażyna Langowska to związana z Olsztynem wybitna nauczycielka i kuratorka oświaty, działaczka NSZZ „Solidarność” i posłanka na Sejm RP. Nagroda została ustanowiona z inicjatywy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Przyznawana jest w trzech kategoriach, dla nauczyciela podziemnej „Solidarności”, szkoły polonijnej, a także dla wychowawcy, instruktora, opiekuna, za krzewienie postawy patriotycznej w młodym pokoleniu.

Fundatorami są kolejno Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, stowarzyszenie ,,Wspólnota Polska’’ oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zniesmaczony
"Naszym zadaniem jest opowiadanie młodym ludziom o przeszłości" Nie wiem, co jest 'waszym' zadaniem, ale przypuszczam...

Tak, o przeszlosci. O przeszlosci naszego Slaskeigo Hajmatu, przede wszystkim. I to tej prawdziwej, kompletnej, niezmanipulowanej i nie przemalowanej na bialo-czerwono.

A jakis tam "patriotyzm" nic niy straciol we szkole !
Dodaj ogłoszenie