Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Nauczyłem się patrzeć na świat innymi oczami". Prof. Marek Rudnicki otrzymał tytuł doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W środę 24 maja w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. n. med. Markowi Rudnickiemu.
W środę 24 maja w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. n. med. Markowi Rudnickiemu. Arkadiusz Gola
Profesor Marek Rudnicki to wybitny chirurg i wykładowca akademicki. W latach 80. był działaczem antykomunistycznej opozycji, twórcą Solidarności Śląskiej Akademii Medycznej, który nie zważając na konsekwencje pomagał rannym górnikom z kopalni "Wujek". Od ponad trzech dekad pracuje na amerykańskich uniwersytetach. Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych stał się liderem amerykańskiej Polonii zaangażowanym w walkę o godność i dobre imię Polski i Polaków na arenie międzynarodowej. W środę 24 maja, w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. n. med. Markowi Rudnickiemu.

Uroczyste spotkanie odbyło się w obecności przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, a także wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki. O godzinie 12:00 osoby zebrane w Sali Sejmu Śląskiego razem z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk odśpiewały "Mazurka Dąbrowskiego", a następnie prof. dr. hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, otworzył ceremonię wygłaszając przemówienie.

- Przyznajemy ten tytuł nietuzinkowemu człowiekowi, który w czasach wielkiej próby w latach 80. ubiegłego wieku, jako jeden z założycieli Solidarności Śląskiej Akademii Medycznej wykazał się szlachetnością i odwagą. Odważył się być mądrym i nie bacząc na osobiste konsekwencje, jako lekarz ówczesnego Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach-Ligocie pomagał rannym górnikom z kopalni "Wujek", a następnie walczył o niepodległą Rzeczpospolitą. Profesor Rudnicki jest człowiekiem, który buduje mosty, współpracę i porozumienie dzieląc się swym bogatym doświadczeniem. Od czasów wyjazdu do Stanów Zjednoczonych stał się liderem medycznej i patriotycznej Polonii. Służył swoją wiedzą w najlepszych amerykańskich uniwersytetach, nigdy jednak nie zapomniał o Polsce, swojej uczelni i Alma Mater. Latami budował intelektualne mosty między Polską a Stanami Zjednoczonymi, a jego działania przyniosły konkretne rezultaty - zaznaczył otwierając uroczystość prof. dr. hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Po przemowie rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, laudację wygłosił prof. dr. hab. n. med. Wacław Kuczmik.

- Profesor Marek Rudnicki jest niezwykłym chirurgiem i wizjonerem, cenionym lekarzem cieszącym się renomą człowieka o znakomitych kompetencjach, wielkim sercu i olbrzymiej woli. (...) Imponującą jest jego postawa obywatelska, polonijna i prospołeczna. To człowiek o niezwykłych talentach, których nie zakopał, ale pomnożył we wszystkich obszarach swojej działalności - mówił w laudacji profesor Wacław Kuczmik.

Następnie, w Sali Sejmu Śląskiego, odczytano listy gratulacyjne premiera Mateusza Morawieckiego i Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego. Na uroczystości obecny był senator Stanisław Karczewski, który osobiście pogratulował Markowi Rudnickiemu nadania honorowego wyróżnienia. Po ceremonii promocji na doktora honoris causa, profesor Marek Rudnicki wygłosił wystąpienie, które rozpoczął od podziękowań i przywitania licznie zgromadzonych gości.

- Stoję tutaj przed państwem jako reprezentant rzeczy lekarzy polskiego pochodzenia, którzy pracują poza granicami kraju, a częstokroć muszą się utożsamiać z czymś, co jest określane emigracją. Wśród nich jest olbrzymia grupa absolwentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzisiejsza uroczystość wskazuje, że ten wyjazd może stanowić podstawę do dalszej integracji między krajowym środowiskiem lekarskim, a tymi którzy pracują zagranicą. W moim odczuciu warto, taki mam plan. Nauczyłem się patrzeć na świat innymi oczami, w oparciu o wiedzę, doświadczenia pobytu zagranicą, absolutną i dominującą chęć dzielenia się tym co nowe, co może się przydać, co może być istotne dla mojego kraju i mojej ojczyzny. Stąd też moje działania o wielu wymiarach, od organizacji przyjazdu do Chicago młodzieży z mojego w liceum w Łańcucie, aż po integrację środowisk polonijnych od Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, aż po Polonię w USA i Australii - mówił prof. Marek Rudnicki.

Kariera naukowa profesora Marka Rudnickiego

Profesor Marek Rudnicki pochodzi z Łańcuta. Po ukończeniu studiów w Śląskiej Akademii Medycznej w 1972 roku, podjął specjalizację z chirurgii w Klinice Chirurgii Przewodu Pokarmowego, w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach - Ligocie. W tej samej uczelni uzyskał doktorat (1980, Summa cum Laude) i habilitację (1993). Od 1987 roku mieszka w USA pracując do 1990 roku w University of Cincinnati, w 1990 – 1999 w Columbia University, Nowy Jork. Od 1999 roku związany jest z University of Illinois w Chicago. Od 2002 roku do 2020 roku pozostaje Dyrektorem Rezydencji Chirurgicznej w University of Illinois/Advocate Illinois Masonic Medical Center w Chicago. Od 2019 roku jest Dyrektorem Departamentu Chirurgii w Ross University School of Medicine, koordynując nauczanie chirurgii w kilkunastu szpitalach amerykańskich.

Przez wiele lat zajmował się relacjami hormonalnymi w obrębie przewodu pokarmowego. Udowodnił istotną rolę proksymalnej części jelita cienkiego dla fizjologii przewodu pokarmowego, jego czynności hormonalnej i wpływu na wydzielanie trzustkowe. Jest autorem kilkudziesięciu prac opublikowanych w najbardziej prestiżowych czasopismach medycznych oraz ponad 200 prezentacji. Koncentrował się na fizjologii przewodu pokarmowego, minimalnie inwazyjnej chirurgii i zagadnieniach związanych z polityką zdrowotną. Pod jego kierunkiem ponad 200 młodych lekarzy uzyskało specjalizację z chirurgii w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Był mentorem dla dziesiątków studentów medycyny i lekarzy specjalizujących się w chirurgii. Jest autorem lub współautorem skryptów i książek dla studentów polskich i amerykańskich, współautorem pierwszego w Polsce podręcznika poświęconego małoinwazyjnej chirurgii.

Działalność patriotyczna profesora Marka Rudnickiego

W 1980 roku został współzałożycielem i członkiem władz „Solidarności” w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Reprezentował swoje środowisko w regionalnych i krajowych organach Związku w latach 1980 – 1987. Po wprowadzeniu stanu wojennego działał w Sekcji Lekarskiej Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym „Miłość i Sprawiedliwość Społeczna”. Prowadził aktywną działalność w nielegalnej wówczas podziemnej opozycji antykomunistycznej. Dzięki jego interwencji, wielu postrzelonych przez oddziały milicji górników Kopalni Wujek zostało, wbrew planom władz stanu wojennego, przyjętych i leczonych w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach - Ligocie. Służba Bezpieczeństwa prowadziła przeciwko niemu i jego rodzinie działania operacyjne, nadając mu pseudonim „Chirurg”.

Profesor Rudnicki znany jest ze swoich bezkompromisowych akcji przeciwko zakłamywaniu historii w szczególności dotyczących udziału Polski i Polaków w II wojnie światowej. Jest jednym z liderów walki o godność i dobre imię Polski i Polaków.

- Postawę profesora dominuje troska o dobre imię Polski i Polaków, o pozycję Polonii oraz jej sytuację i relacje z ojczyzną. Przykładem jest zorganizowanie kampanii przeciwko stacji FOX, gdy ta w jednym z programów dyskredytowała Polonię amerykańską. Wówczas profesor Marek Rudnicki zmobilizował całą Polonię, występował w wielu programach telewizyjnych i zmusił stację FOX do przeproszenia, za nieadekwatne wypowiedzi - przypomniał w laudacji prof. Wacław Kuczmika.

Zainicjował serię konferencji międzynarodowych „Patriotyzm, Dziedzictwo i Medycyna” poświęconych lekarzom, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Za działalność naukową i patriotyczną prof. Rudnicki otrzymał wiele wyróżnień, wśród których jest m.in. Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Krzyż Wolności i Solidarności. Był wybrany „Wybitnym Polakiem za granicą”, "Człowiekiem Roku" i "Polonusem Roku". Przed kilkoma dniami został laureatem nagrody TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera