W Dubaju Śląski Festiwal Nauki reprezentować będzie delegacja pracowników Uniwersytetu Śląskiego. Na Expo pojadą: rektor uczelni i dyrektor generalny ŚFN prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski oraz naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego – dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ z Instytutu Fizyki oraz dr hab. Małgorzata Karolus i mgr inż. Izabela Matuła z Instytutu Inżynierii Materiałowej. Naukowcy poprowadzą serię warsztatów dla dzieci.
– Naszym zadaniem będzie zwrócić uwagę światowej widowni, która będzie wizytowała Expo 2020, na walory naszego regionu. Nie w taki typowy sposób, ale prowadząc warsztaty i zajęcia dla publiczności. Będą to głównie projekty związane z tematyką przyrodniczą, ale będziemy w nich nawiązywali także do kultury i różnorodności geograficznej naszego regionu – zapowiada dr Jerzy Jarosz. Z całą pewnością wykorzystamy fakt istnienia Pustyni Błędowskiej, będziemy mówili o Spodku, energetyce i przemyśle lotniczym, który ma bardzo silną reprezentację w województwie śląskim. Postaramy się pokazać, że jesteśmy regionem pełnym możliwości, warto nas odwiedzać i z nami współpracować – tłumaczy.
Podczas Expo dr Jarosz poprowadzi zajęcia konstruktorskie pt. „Space Mice – Build and Launch Your Own Rocket”. Ich uczestnicy będą mogli zbudować różnego rodzaju rakiety, spodki i obiekty latające, następnie uruchomić je przy pomocy różnych wyrzutni, a także stworzyć ich pasażerów, wykonane z papieru myszy – Space Mice. Zajęcia potrwają 45 minut i będą adresowane do dzieci w każdym wieku.
W dziedzinie popularyzowania osiągnięć nauki dr Jarosz ma ogromne doświadczenie. Od 1983 roku prowadzi wykłady z pokazami eksperymentów pod nazwą „Osobliwości Świata Fizyki”, jest wieloletnim koordynatorem Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, a także przewodniczącym Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki. Wiedzę z tej dziedziny propaguje nawet w instytucjach kultury, współpracując z Filharmonią Śląską, Łódzką i Częstochowską.
Wśród propozycji naukowców na Expo znajdą się również warsztaty zatytułowane „Odnawialne źródła energii elektrycznej” oraz „Urbanizacja i metropolizacja regionu – materiały budowlane na przestrzeni wieków”, które prof. Małgorzata Karolus i mgr inż. Izabela Matuła będą realizowały pod wspólnym tytułem „Zostań inżynierem z Uniwersytetem Śląskim”. Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku od 5 do 12 lat, potrwają 45 minut i będą dotyczyły różnych zagadnień związanych z historią oraz rozwojem budownictwa i przemysłu regionu śląskiego.
Uczestnicy warsztatów samodzielnie zbudują wybrane urządzenie, pojazd czy budowlę – ci bardziej kreatywni będą mogli samodzielnie zaprojektować obiekt, przygotować odpowiednie elementy i poskładać model, a ci mniej biegli i młodsi będą mogli skorzystać z gotowych i przygotowanych wcześniej zestawów.
Nie przeocz
Śląskie na Expo 2020 w Dubaju. Pora zerwać ze stereotypem Śląska
Śląski Tydzień Regionalny w Pawilonie Polskim potrwa od 27 stycznia do 3 lutego 2022 roku. Za koncepcję promocji regionu na Expo odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Urzędnikom zależy na tym, aby zerwać ze stereotypowym postrzeganiem województwa. Zamierzają pokazać je w Dubaju jako region przechodzący dynamiczne zmiany, który szanując tradycję, otwarty jest na nowoczesną gospodarkę. A pomóc w tym mają właśnie ambasadorowie, w których gronie, poza naukowcami Uniwersytetu Śląskiego, znaleźli się m.in. szef Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dr Janusz Michałek, Fundacja „Koronki Koniakowskie”, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, wielokrotnie nagradzany architekt Robert Konieczny czy Śląski Klaster Lotniczy, skupiający firmy z branży lotniczej, w tym specjalizujące się w lotnictwie lekkim i dronach.
Śląski Festiwal Nauki, mimo zaledwie kilku edycji, zdążył już zyskać spore grono sympatyków, także wśród ekspertów i władz regionu. Został uhonorowany nagrodą EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education) oraz wyróżnieniem dla najlepszego zespołu popularyzującego naukę w Polsce.
Ubiegłoroczna odsłona imprezy, z racji trwającej pandemii, odbyła się w plenerze, wzdłuż brzegów katowickiej Rawy. Rozpoczynając tym samym dyskusję i pracę nad rewitalizacją tych terenów, które - zdaniem prof. Ryszarda Koziołka, dyrektora festiwalu i rektora Uniwersytetu Śląskiego, mają szansę doprowadzić do utworzenia wspólnie z urzędnikami magistratu bulwarów akademickich jako kluczowej części Strefy Nauki.
Musisz to wiedzieć
- Wielki horoskop roczny na 2022 wróżki Jasminy. Rok Jowisza pozwoli nam odetchnąć
- 14. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę. Przybyło kilkaset osób!
- Najlepsze burgery w Katowicach polecają klienci. Sprawdziliśmy ceny i menu
- Pijani kierowcy są nieuchwytni. Śląska policja ujawniła ich twarze i nazwiska
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?