Naukowcy Śląskiego Festiwalu Nauki powalczą o widzów na Expo 2020 w Dubaju. Poprowadzą warsztaty dla najmłodszej publiczności

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
W Dubaju Śląski Festiwal Nauki reprezentować będzie delegacja pracowników Uniwersytetu Śląskiego. Na Expo pojadą: rektor uczelni i dyrektor generalny ŚFN prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski oraz naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego – dr Jerzy Jarosz, dr hab. Małgorzata Karolus i mgr inż. Izabela Matuła. Naukowcy poprowadzą serię warsztatów dla dzieci.
W Dubaju Śląski Festiwal Nauki reprezentować będzie delegacja pracowników Uniwersytetu Śląskiego. Na Expo pojadą: rektor uczelni i dyrektor generalny ŚFN prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski oraz naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego – dr Jerzy Jarosz, dr hab. Małgorzata Karolus i mgr inż. Izabela Matuła. Naukowcy poprowadzą serię warsztatów dla dzieci. arc. dr Jerzy Jarosz
Delegacja naukowców Uniwersytetu Śląskiego pojedzie do Dubaju przekonywać do naszego regionu międzynarodową publiczność Światowej Wystawy Expo w Dubaju. Zainicjowany i organizowany przez uczelnię Śląski Festiwal Nauki Katowice jest jednym z ambasadorów naszego województwa. Reprezentujący wydarzenie uczeni poprowadzą zajęcia i warsztaty podczas Śląskiego Tygodnia Regionalnego w Pawilonie Polskim, przestrzeni reprezentującej nasz kraj na Expo 2020.

W Dubaju Śląski Festiwal Nauki reprezentować będzie delegacja pracowników Uniwersytetu Śląskiego. Na Expo pojadą: rektor uczelni i dyrektor generalny ŚFN prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski oraz naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego – dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ z Instytutu Fizyki oraz dr hab. Małgorzata Karolus i mgr inż. Izabela Matuła z Instytutu Inżynierii Materiałowej. Naukowcy poprowadzą serię warsztatów dla dzieci.

– Naszym zadaniem będzie zwrócić uwagę światowej widowni, która będzie wizytowała Expo 2020, na walory naszego regionu. Nie w taki typowy sposób, ale prowadząc warsztaty i zajęcia dla publiczności. Będą to głównie projekty związane z tematyką przyrodniczą, ale będziemy w nich nawiązywali także do kultury i różnorodności geograficznej naszego regionu – zapowiada dr Jerzy Jarosz. Z całą pewnością wykorzystamy fakt istnienia Pustyni Błędowskiej, będziemy mówili o Spodku, energetyce i przemyśle lotniczym, który ma bardzo silną reprezentację w województwie śląskim. Postaramy się pokazać, że jesteśmy regionem pełnym możliwości, warto nas odwiedzać i z nami współpracować – tłumaczy.

Podczas Expo dr Jarosz poprowadzi zajęcia konstruktorskie pt. „Space Mice – Build and Launch Your Own Rocket”. Ich uczestnicy będą mogli zbudować różnego rodzaju rakiety, spodki i obiekty latające, następnie uruchomić je przy pomocy różnych wyrzutni, a także stworzyć ich pasażerów, wykonane z papieru myszy – Space Mice. Zajęcia potrwają 45 minut i będą adresowane do dzieci w każdym wieku.

W dziedzinie popularyzowania osiągnięć nauki dr Jarosz ma ogromne doświadczenie. Od 1983 roku prowadzi wykłady z pokazami eksperymentów pod nazwą „Osobliwości Świata Fizyki”, jest wieloletnim koordynatorem Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, a także przewodniczącym Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki. Wiedzę z tej dziedziny propaguje nawet w instytucjach kultury, współpracując z Filharmonią Śląską, Łódzką i Częstochowską.

Wśród propozycji naukowców na Expo znajdą się również warsztaty zatytułowane „Odnawialne źródła energii elektrycznej” oraz „Urbanizacja i metropolizacja regionu – materiały budowlane na przestrzeni wieków”, które prof. Małgorzata Karolus i mgr inż. Izabela Matuła będą realizowały pod wspólnym tytułem „Zostań inżynierem z Uniwersytetem Śląskim”. Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku od 5 do 12 lat, potrwają 45 minut i będą dotyczyły różnych zagadnień związanych z historią oraz rozwojem budownictwa i przemysłu regionu śląskiego.

Uczestnicy warsztatów samodzielnie zbudują wybrane urządzenie, pojazd czy budowlę – ci bardziej kreatywni będą mogli samodzielnie zaprojektować obiekt, przygotować odpowiednie elementy i poskładać model, a ci mniej biegli i młodsi będą mogli skorzystać z gotowych i przygotowanych wcześniej zestawów.

Nie przeocz

Śląskie na Expo 2020 w Dubaju. Pora zerwać ze stereotypem Śląska

Śląski Tydzień Regionalny w Pawilonie Polskim potrwa od 27 stycznia do 3 lutego 2022 roku. Za koncepcję promocji regionu na Expo odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Urzędnikom zależy na tym, aby zerwać ze stereotypowym postrzeganiem województwa. Zamierzają pokazać je w Dubaju jako region przechodzący dynamiczne zmiany, który szanując tradycję, otwarty jest na nowoczesną gospodarkę. A pomóc w tym mają właśnie ambasadorowie, w których gronie, poza naukowcami Uniwersytetu Śląskiego, znaleźli się m.in. szef Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dr Janusz Michałek, Fundacja „Koronki Koniakowskie”, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, wielokrotnie nagradzany architekt Robert Konieczny czy Śląski Klaster Lotniczy, skupiający firmy z branży lotniczej, w tym specjalizujące się w lotnictwie lekkim i dronach.

Śląski Festiwal Nauki, mimo zaledwie kilku edycji, zdążył już zyskać spore grono sympatyków, także wśród ekspertów i władz regionu. Został uhonorowany nagrodą EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education) oraz wyróżnieniem dla najlepszego zespołu popularyzującego naukę w Polsce.
Ubiegłoroczna odsłona imprezy, z racji trwającej pandemii, odbyła się w plenerze, wzdłuż brzegów katowickiej Rawy. Rozpoczynając tym samym dyskusję i pracę nad rewitalizacją tych terenów, które - zdaniem prof. Ryszarda Koziołka, dyrektora festiwalu i rektora Uniwersytetu Śląskiego, mają szansę doprowadzić do utworzenia wspólnie z urzędnikami magistratu bulwarów akademickich jako kluczowej części Strefy Nauki.

Musisz to wiedzieć

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie