Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wyruszyli na Spitsbergen. To już 58. wyprawa polarna śląskich badaczy, zajmujących się tematyką lodowców

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wyruszyli na Spitsbergen. To już 58. wyprawa polarna śląskich badaczy, zajmujących się tematyką lodowców. Na terenie Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie, przeprowadzą oni między innymi monitoring zaniku lodowców w wyniku ocieplającego się klimatu. Cały czteroosobowy zespół podejmie się też badań nad rekonstrukcją ich zasięgu w ciepłym okresie holocenu, czyli najmłodszej i trwającej współcześnie epoce geologicznej.

W środę, 20 lipca 2022 roku wyruszyła 58. wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen, w jakiej udział bierze czteroosobowy zespół, kierowany przez profesora Jacka Janię, który w tym roku będzie obchodził 50-lecie rozpoczęcia swoich badań w Arktyce. Celem wyprawy, zorganizowanej przez Centrum Studiów Polarnych jest monitorowanie zanikania lodowców wskutek czynników klimatycznych oraz przeprowadzenie badań nad zmianą ich zasięgu w przeszłości. Działania, które zostaną podjęte przez badaczy są dofinansowane w ramach konkursu „Widzialność centrów badawczych” Inicjatywy Doskonałości Badawczej. Jeszcze w tym roku odbędzie kolejna wyprawa badawcza na Spitsbergen, która planowana jest na jesień.

W czasie pobytu na Spitsbergenie, naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego zajmą się badaniami, związanymi z lodowcami, których jest coraz mniej w wyniku ocieplającego się klimatu. Na terenie Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie, przeprowadzą oni między innymi monitoring zaniku lodowców, nad czym pracować będą doktor Michał Ciepły i profesor doktor habilitowany Jacek Jania, którzy specjalizują się w problematyce lodowców uchodzących do morza wskutek zmian klimatycznych, a także badają procesy, związane z odrywaniem się gór lodowych. Naukowcom, na Spitsbergenie towarzyszyć będą również Aleksandra Osika i Dawid Saferna.

Cały czteroosobowy zespół pochyli się również nad zagadnieniami, dotyczącymi ewolucji lodowców. Oprócz monitoringu ich zaniku, podejmą się też badań nad rekonstrukcją zasięgu lodowców w ciepłym okresie holocenu, czyli najmłodszej i trwającej współcześnie epoce geologicznej. Przeprowadzone analizy mają uskutecznić prognozowanie skutków ocieplania południowej części Spitsbergenu. Projektem tym, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki w programie PRELUDIUM 20 będzie koordynować Aleksandra Osika – doktorantka Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej przy Centrum Studiów Polarnych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – przy wsparciu Dawida Saferna jako jej asystenta.

W ramach wyprawy, członkowie polskiego zespołu badawczego z Uniwersytetu Śląskiego spotkają się z przedstawicielami instytucji norweskich na Svalbardzie, w związku z przygotowaniami międzynarodowych warsztatów terenowych, jakie odbędą się w przyszłym roku w ramach projektu pod nazwą „Interdisciplinary Polar Studies (IPS-2023) Modular Meeting: Arctic Amplification-Glaciers-Environment”.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera