Naukowcy ze Śląska stworzyli płyn Biolasol. Pomoże przy...

  Naukowcy ze Śląska stworzyli płyn Biolasol. Pomoże przy przeszczepach

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Naukowcy ze Śląska stworzyli pierwszy polski płyn do przemywania i przechowywania narządów do przeszczepów.
  Naukowcy ze Śląska stworzyli płyn Biolasol. Pomoże przy przeszczepach
  Zanim wątroba, trzustka, czy nerka, pobrane od dawcy, trafią do biorcy i zostaną mu wszczepione, są przechowywane i przemywane w specjalnym płynie, którego zadaniem jest zminimalizowanie do zera uszkodzeń narządów. Każdy organ ma określony limit czasu między pobraniem a operacją jakiego nie można przekroczyć, by transplantacja powiodła się. Dla wątroby to 8 -10 godzin, trzustki - 10 -12 godzin, zaś nerki do 30 godzin. Tego czasu nie można zmarnować, bo to oznacza zmarnowanie narządu. Dlatego ważna jest także jakość płynu, w którym transportowane , czy przechowywane są poszczególne organy.

  Polskie szpitale stosują płyny zagraniczne, głównie amerykańskie, kanadyjskie, czy holenderskie. Wreszcie jednak doczekaliśmy się polskiego odpowiednika o nazwie “Biolasol” i co ważne powstał w województwie śląskim, które jest “zagłębiem” transplantacji !

  Wraz z zespołem “Biolasol” stworzył prof. Florian Ryszka z Farmaceutycznego Zakładu Naukowo-Produkcyjnyjnego “Biochefa” w Sosnowcu . Oryginalny polski płyn jest tańszy od wykorzystywanych i równie skuteczny. Sprawdzili go i stosują transplantolodzy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej prof. Lech Cierpki Szpitala Kliniczynego przy Francuskiej w Katowicach.

  - Obecnie otrzymujemy ten płyn w ramach darowizny. W szpitalu obowiązuje nas inny, rozstrzygnięty przetarg na inną substancję. Mam jednak wielką nadzieję, że polski wynalazek, który jest dziś nowością, przy odpowiedniej promocji będzie stosowany powszechnie z korzyścią dla szpitali i przede wszystkim pacjentów - wyjaśnia prof. Cierpka konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej.

  Płyn „Biolasol” otrzymał już nominację do Polskiej Nagrody Innowacyjności 2015 przyznawanej przez Polską Agencję Przedsiębiorczości i teraz jego twórcy przebijają się na trudnym medycznym rynku, gdzie panuje spora konkurencja.

  Sprawę komplikuje fakt, że przy pobraniach wielonarządowych, gdy do szpitala, w którym przebywa dawca, trafia kilka ekip pobierających i każda ma płyn od innego producenta. (np. kardiochirurdzy w przpadku serca w ogóle stosują inny produkt niż w przypadku pozostałych narządów. )
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »