Nawet w branży pogrzebowej możemy zauważyć zmieniające się trendy i mody

Materiał informacyjny - Śląski Zakład Pogrzebowy "Firma Walicki" B. Walicka-Górczak
Rozmowa z Bożeną Walicką-Górczak, właścicielem Firmy Walicki i Śląskiego Centrum Medycyny Sądowej.

Firma Walicki obecna jest na rynku funeralnym od kilku dekad. Jakie były początki jej działalności?

Firma Walicki zaczynała jako mały zakład pogrzebowy mieszczący się w oficynie przy ulicy Korfantego w Bytomiu, gdzie oprócz właściciela pracowały jeszcze trzy inne osoby. Później z czasem przybywało pracowników, a firma się rozwijała. W 1993 roku pojawiła się możliwość wydzierżawienia poniemieckiego Domu Żałoby, który jest siedzibą firmy Walicki do dnia dzisiejszego. Przez kolejne lata zakład ulegał dalszej rozbudowie, a dzierżawione wcześniej tereny zostały ostatecznie wykupione i stanowią teraz jedną, spójną całość.

Główna siedziba firmy mieści się w pochodzącym z lat 30 XX wieku Domu Żałoby przy ulicy Piekarskiej 99 w Bytomiu. Czemu akurat zdecydowali się Państwo na prowadzenie działalności w tym miejscu?

Przede wszystkim dlatego, że powstały w latach 30 XX wieku obiekt został wybudowany przez Niemców stricte pod prowadzenie działalności pogrzebowe. Dzięki temu posiadał np. chłodnię i idealnie nadawał się dla firmy funeralnej. Widzieliśmy, jak zabytkowy obiekt pozbawiony nakładów inwestycyjnych niszczeje. Gdy tylko pojawiła się możliwość, przejęliśmy go w całości, a następnie wyremontowaliśmy, ratując od zniszczenia i przywracając temu miejscu, należną mu świetność. W 1996 roku obiekt wraz z kaplicą został poświęcony przez księdza prałata Huberta Kowola, ówczesnego proboszcza parafii pw. Św. Barbary.

Firma Walicki świadczy kompleksowe usługi związane z pogrzebami i pochówkiem. Na czym polega kompleksowość tych usług?

Kompleksowość oferowanych przez nas usług polega na tym, że odbieramy osobę zmarłą z domu, szpitala, czy z miejsca zdarzenia, a następnie przewozimy ją do naszej chłodni, gdzie czeka na pogrzeb. W międzyczasie rodzina może zdecydować o sposobie pochówku, wybrać trumnę bądź urnę, wiązanki kwiatów i model karawanu, ustalić treść nekrologu czy skorzystać z możliwości zorganizowania w naszej siedzibie poczęstunku, tzw. stypy. Jeśli rodzina sobie tego zażyczy, istnieje możliwość wybrania oprawy muzycznej, organów, trąbki lub skrzypiec. Oczywiście, jeżeli rodzina ma inne życzenia, możemy zorganizować dowolną formę oprawy muzycznej. Także nasza kompleksowość polega na tym, że w jednym miejscu można przy minimum formalności zorganizować kompletną ceremonię pogrzebową od momentu odebrania osoby zmarłej, aż do chwili złożenia jej w grobie.

Czy Państwa firma zajmuje się również transportem osób zmarłych z innych miejsc w kraju i na świecie?

Tak, Firma Walicki odbiera osoby zmarłe z różnych miejscowości i regionów Polski, a także z krajów Europy. Najczęściej poza granicami naszego kraju świadczymy usługi transportowe z Niemiec, Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii. Dotychczas najodleglejszy transport na kontynencie wykonywaliśmy z Włoch i Grecji. Pośredniczyliśmy również w transporcie osoby zmarłej ze Stanów Zjednoczonych, odbierając trumnę na cargo i sprowadzając ją do Bytomia.

W 2003 roku Firma Walicki uruchomiła pierwsze prywatne krematorium w Polsce. Czym charakteryzują się wykorzystywane przez Państwa piece?

Nasze krematorium stworzone jest z zaawansowanych technologicznie urządzeń, które już w trakcie instalacji w 2003 roku były najnowocześniejszymi dostępnymi na rynku piecami. Proces kremacji jest cały czas monitorowany i sterowany przez system komputerowy zapisujący wszystkie dane i parametry. W momencie instalacji cena pieców była znaczna, ale zależało nam na jak najwyższej jakości, ponieważ chcieliśmy zachować jak najwięcej czci dla osoby zmarłej. Gdy zaczynaliśmy, pieców tego typu w Polsce nie było, ale przez ostatnie dwie dekady wiele firm również zastosowało podobne do nas rozwiązania.

Czy proces kremacji bliskich można śledzić również w internecie?

Tak, istnieje taka możliwość, by rodzina z dalszych zakątków kraju i świata śledziła proces kremacji w internecie. Transmisja zawsze prowadzona jest w czasie rzeczywistym. Rodzina otrzymuje indywidualny kod dostępu do strony, na której odbywają się transmisje, a następnie o ustalonej godzinie może obserwować przeprowadzanie procesu kremacji.

Firma Walicki to nie tylko pogrzeby, ale także Śląski Zakład Medycyny Sądowej. Jakie usługi oferują Państwo w tym sektorze działalności?

Śląski Zakład Medycyny Sądowej wykonuje przede wszystkim badania histopatologiczne, biopsje cienkoigłowe i obdukcje. Pracujący tu lekarze specjaliści z zakresu medycyny sądowej oraz patomorfologii zajmują się opiniowaniem dla organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Dodatkowo prowadzą również zajęcia dydaktyczne ze studentami z wydziałów lekarskich śląskich uczelni. Wykonujemy także sekcje zwłok na prywatne zlecenie rodzin. Najczęściej w Śląskim Zakładzie Medycyny Sądowej prowadzone są badania na rzecz hospitalizowanych pacjentów.

Świat dosłownie zmienia się na naszych oczach, podobnie jak branża funeralna. Jak zmieniły się nurty i podejście do pogrzebów w ciągu ostatnich kilku lat? Czy dalej dominuje jeden sposób pochówku, czy tendencja uległa zmianie?

Nawet w branży pogrzebowej możemy zauważyć zmieniające się trendy i mody. Aktualnie większość pogrzebów przeprowadzamy z urnami. Klienci powoli odchodzą od trumien. Podyktowane jest to najczęściej pragmatycznym spojrzeniem, że w grobie zmieści się więcej urn i rodzina może zebrać swoich bliskich w jednym miejscu, dzięki czemu nie trzeba jeździć po grobach rozlokowanych po całym mieście czy kraju. Wówczas mamy jeden nagrobek, przy którym spotyka się cała rodzina. Wpływ na to ma również ilość miejsca na cmentarzach. W większości już tylko starsze pokolenia decydują się na pochówek w trumnie.

Czy zmieniające się trendy wpłynęły również na wzór urn?

Zdecydowanie w tej chwili więcej jest urn personalizowanych, które dość często wybierane są przez rodziny osób zmarłych dla podkreślenia tego, jakimi byli ludźmi czy jakie mieli hobby. Posiadamy urny w kształcie kasków motocyklowych, urny dedykowane dla fanów muzyki w kształcie nut, instrumentów czy pięciolinii, urny w kształcie książek oraz urny w kształtach nawiązujących do górnictwa. Są też serca mniejsze lub większe a także urna w kształcie piłki nożnej.

Jakie są cele firmy na przyszłość?

Naszą firmę od 37 lat cechuje ciągłe dążenie do podnoszenia jakości wykonywanych przez nas usług, wprowadzania nowinek technologicznych, a przede wszystkim chęć sprostania oczekiwaniom Rodzin, które powierzają nam organizację pogrzebu swoich najbliższych już od 37 lat.

https://walicki.eu/

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie