MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawierzchnia drogi Racibórz - Pszczyna zbudowana z kruszywa skracającego drogę hamowania aut

AK
Droga Racibórz Pszczyna w Rybniku zbudowana z kruszywa skracającego drogę hamowania aut
Droga Racibórz Pszczyna w Rybniku zbudowana z kruszywa skracającego drogę hamowania aut mat. prasowe
10-kilometrowy, rybnicki odcinek drogi Racibórz-Pszczyna, nazywany też nową obwodnicą Rybnika to nie tylko największa inwestycja drogowa w dziejach miasta. Trasa jest też wyjątkowa m.in. dlatego, że zastosowane w niej rozwiązania poprawiają bezpieczeństwo kierowców oraz są ekologiczne.

Droga Racibórz Pszczyna w Rybniku zbudowana z kruszywa skracającego drogę hamowania aut

Otwarta w kwietniu obwodnica Rybnika powstała z wykorzystaniem aż 220 tysięcy ton różnych kruszyw wyprodukowanych i dostarczonych przez Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy (KSS Bartnica) z Dolnego Śląska.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Bogate wnętrze asfaltu

- Do inwestycji wykorzystanych zostało m.in. niemal 130 tys ton gabra z naszego złoża w Nowej Rudzie - Słupcu. Gabro ma niebagatelny wpływ na poprawę bezpieczeństwa: rozjaśnia bowiem jezdnię, co poprawia widoczność na drodze oraz ma właściwości, które wpływają na skrócenie drogi hamowania aut - mówi Jakub Madej, prezes KSS Bartnica.

Internet się śmieje

- W nawierzchni obwodnicy znalazło się też ok. 50 tys ton mieszanek bazaltowych, z uznawanego za najlepsze w Polsce złoża tego kruszywa w Męcince oraz prawie 30 tys. ton grysów melafirowych ze złoża w Rybnicy Leśnej. Melafir jest wyjątkowo twardy i odporny, co ma duży wpływ na trwałość drogi. Cieszymy się, że to właśnie kruszywa z naszych złóż, zaliczane do najlepszych w kraju i służące do budowy najważniejszych dróg, zostały wykorzystane do obwodnicy Rybnika - dodaje prezes Jakub Madej.

Co ważne, KSS Bartnica zastosowała podczas budowy drogi także nowoczesne, ekologiczne rozwiązania.

- Do dolnych warstw nawierzchni zastosowaliśmy bowiem materiał z odzysku, czyli tzw. destrukt asfaltowy, pochodzący z frezowania i rozbiórki starych nawierzchni dróg krajowych. W ramach recyklingu, wtórnie wykorzystane zostały kruszywa o łącznej masie 33 tys ton oraz odzyskany został asfalt w ilości blisko 2 tys ton - mówi Grzegorz Korzanowski, dyrektor zespołu Wytwórni Mas Bitumicznych KSS Bartnica.

Obejrzyj dokładnie

Były protesty, jest duma

Budowana przez 3 lata obwodnica Rybnika ma ponad 10 kilometrów. Znalazły się na niej m.in. estakada, 11 wiaduktów i 2 mosty. Kosztowała ponad 430 mln zł.

- To niezwykle ważny, długo oczekiwany dzień dla naszego miasta. Ta droga nie tylko na stałe zmienia krajobraz południowej części Rybnika, ale staje się też osią jego dalszego rozwoju, naszym oknem na świat - mówił w dzień otwarcia obwodnicy Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Dzięki obwodnicy wielu mieszkańców może wreszcie odetchnąć od nadmiernego ruchu aut pod oknami, a kierowcy na Śląsku mogą sprawnie i szybko przemieścić się od drogi krajowej 78 na drugi koniec Rybnika - aż do autostrady A1. Nowa droga cieszy więc ludzi.

Jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w ubiegłym roku inwestycję próbowali zablokować mieszkańcy ul. Ramży w Bełku, sąsiadującej z Rybnikiem miejscowości. W Bełku działa bowiem należąca do KSS Bartnica Wytwórnia Mas Bitumicznych, która zajmowała się produkcją potrzebnych do budowy obwodnicy składników asfaltu. Związane z inwestycją, tymczasowe natężenie prac w „asfalciarni” tak nie spodobało się mieszkańcom sąsiadującej z wytwórnią ul. Ramży, że zaczęli protestować. Spór został na szczęście rozwiązany, a nowa droga przyniesie zapewne wiele korzyści także mieszkańcom Bełku.

Opracowane na podstawie materiałów prasowych.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera