Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Nazywam się Miliard" w Rudzie Śląskiej WIDEO, ZDJĘCIA

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Dziś, 14 lutego, ludzie na całym świecie zatańczyli w publicznych miejscach, aby zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet i dziewcząt. A wszystko w ramach ogólnoświatowej kampanii "One Billion Rising / Nazywam się Miliard". W Rudzie Śląskiej akcja została zorganizowana już po raz trzeci.

"Nazywam się Miliard ("One Billion Rising)" to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet, zapoczątkowana w 2011 roku. W tym roku organizatorzy zwracają szczególną uwagę na patologię, jaką jest gwałt na randce.

- Temat przemocy jest niejednokrotnie zamiatany pod dywan. Wychodząc na ulice chcemy nagłośnić ten problem i pokazać maltretowanym kobietom, że nie są same – podkreśla Ewa Chmielewska, koordynująca przebieg kampanii w mieście.

Jak mówią organizatorzy, od 2013 roku 14 lutego cały świat, w tym Polska tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet. Każdego roku liczba uczestników rośnie. W 2013 roku tańczono w ponad 200 krajach i 30 miejscowościach w Polsce, w 2014 już w 40, a w 2015 - w niemal 50, natomiast w 2016 roku było to już 60 krajów! - Tańczymy 14 lutego - w Walentynki, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku - dodają organizatorki.

Polska akcja tego międzynarodowego ruchu obchodzona jest w wielu miastach, w tym m.in.: w Bytomiu, Katowicach, Rudzie Śląskie. Elementem wspólnym jest taniec, ponieważ tańcząc kobiety rządzą swoim ciałem.

W Rudzie Śląskiej punktualnie o godzinie 16.16 uczestniczki wydarzenia w geście solidarności z maltretowanymi kobietami wykonały specjalny układ taneczny. Taki sam odtańczono we wszystkich miastach biorących udział w akcji. Uczestniczki poprowadziła Alicja Janeczek, instruktor zumby z Rudy Śląskiej.

- W 2017 r. nagłaśniamy problem gwałtu na randce – mówi Ewa Chmielewska. - Obecnie nikt regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje. „Gwałt na randce”, termin powszechnie znany i opisany w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej, nie jest praktycznie używany w Polsce. Jest objęty takim samym, jeśli nie większym tabu, jak termin „gwałt małżeński”. Dlatego w 2017 roku nasza akcja będzie zajmować się właśnie tym problemem, by go nagłośnić, ujawnić i przeciwdziałać – wyjaśnia Ewa Chmielewska.

Wśród tańczących kobiet były m.in przedstawicielki KPKS Halemba Ruda Śląska z sekcji akrobatyki sportowej oraz siatkówki. W wydarzeniu wzięły udział po raz pierwszy. - Kiedy zaproponowałyśmy udział w akcji, dziewczynki bardzo entuzjastycznie zareagowały. Dzięki temu tu jesteśmy - Aleksandra Wodyk. Akcję wsparły także Diablice z żeńskiej drużyny rugby. - Jest to bardzo potrzebna i ważna akcja. Pomimo tego, że uprawiamy zdecydowanie męski sport, jesteśmy kobiece i uważamy, że wszelkie przejawy agresji przemocy wobec kobiet są niedopuszczalne, dlatego też się przyłączyłyśmy - komentuje Sylwia Łuksik, jedna z zawodniczek. Przypomnijmy, że rudzkie Diablice to czterokrotne medalistki Mistrzostw Polski Kobiet w Rugby 7.

Dąbrowa Górnicza: w Walentynki zatańczyli przeciwko przemocy ZDJĘCIA, WIDEO
Zgodnie z badaniami The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w USA 80% ofiar kobiet doświadczyło gwałtu na randce przed ukończeniem 25 lat, a prawie połowa doświadczyła gwałtu przed ukończeniem 18 roku życia. 42% kobiet, które doświadczyło gwałtu na randce nikomu o tym nie powiedziało, nigdzie nie zgłosiło, a 84% kobiet, które zostały zgwałcone, znało sprawców. Tymczasem 84% mężczyzn, którzy dopuścili się gwałtu na randce, nie definiowało tego zdarzenia jako gwałt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!