NCBR pokazuje przedsiębiorcom jak uzyskać pieniądze na realizację kreatywnych pomysłów
6 listopada w Katowicach odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu "NCBR dla firm" w województwie śląskim. Kolejny raz eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przekazywali przedsiębiorcom wiedzę przydatną podczas aplikowania o dotacje na realizację innowacyjnych pomysłów.
Każdy, kto przyjdzie do nas z ciekawym projektem i udowodni, że jest w stanie go zrealizować, ma szansę otrzymać dofinansowanie NCBR - dr inż. Wojciech Kamienicki
Jednym z punktów spotkania w Katowicach było przypomnienie, że do 16 grudnia można aplikować o wsparcie w ramach programu Szybka Ścieżka, w którego budżecie na najbardziej kreatywnych przedsiębiorców czekał około miliard sto milionów złotych.
Szybka Ścieżka to program przeznaczony dla dużych, średnich oraz małych firm. W tym roku po raz pierwszy dopuszczono do udziału w konkursie konsorcja przedsiębiorców i jednostek naukowych. Autorzy najlepszych pomysłów mogą liczyć na dofinansowanie projektów w wysokości nawet 80 proc. Wartość jednego projektu nie może przekroczyć 50 mln euro.
NCBR pokazało przedsiębiorcom w Katowicach, jak otrzymać pie...
-Innowacyjność wiąże się z ryzykiem, ale coraz więcej polskich przedsiębiorców dostrzega korzyści z prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Każdy, kto przyjdzie do nas z ciekawym projektem i udowodni, że jest w stanie go zrealizować, ma szansę otrzymać dofinansowanie NCBR - mówi dr inż. Wojciech Kamienicki, dyrektor NCBR.
Nowością są programy tematyczne w ramach Szybkiej Ścieżki. Jeden z nich zadedykowano projektom z zakresu technologii kosmicznych. Drugi dotyczy tworzyw sztucznych.
Najciekawsze projekty ze Śląska wspierane przez NCBR
W samych Katowicach do tej pory zrealizowano wiele innowacyjnych projektów sfinansowanych przez NCBR. Wystarczy wspomnieć, że jedynie w 2018 roku przekazało 850 milionów złotych na wsparcie pomysłów z naszego regionu.
Dzięki wsparciu NCBR spółka MEDICALBAY z Katowic zrealizowała projekt wirtualnego trenera narciarskiego - SnowCookie Sport. Jest to innowacyjny system wspomagający trening narciarski, który przy pomocy wizualizacji i analizy pracy narciarza na stoku, pomaga poprawiać jego umiejętności. Składa się on z kilku czujników umieszczanych na nartach oraz przejrzystej aplikacji na smartfona.
Za to Evertop Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie dzięki pieniądzom z NCBR przygotowało system wspierający niszczenie zmian nowotworowych w jamie brzusznej.
W ramach programu sektorowego Innomed dofinansowaliśmy system, który umożliwi leczenie nowotworów z pominięciem metod konwencjonalnych - Monika Ciślak
- W ramach programu sektorowego Innomed dofinansowaliśmy system, który umożliwi leczenie nowotworów z pominięciem metod konwencjonalnych - informuje Monika Ciślak, rzecznik NCBR. - Powstał system obrazowania, który umożliwi radiologom precyzyjne niszczenie nowotworów za pomocą wysokiej temperatury. System nakładając obraz ultrasonograficzny oraz tomografii komputerowej rozwiązuje problem dokładnego lokalizowania zmian nowotworowych organów wewnątrz jamy brzusznej, gdzie występują ruchy wewnętrzne i odkształcenia oddechowe wywołane ruchami klatki piersiowej - wyjaśnia.
System firmy Evertop tworzy trójwymiarowy obraz wyświetlany na monitorze razem z aktualnym położeniem narzędzi chirurgicznych. Pozwala to na zwiększenie precyzji oraz bezinwazyjną walkę z nowotworami. Metoda ta została z powodzeniem zastosowana w Zakładzie Radiologii Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie.

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dzicy lokatorzy sterroryzowali Barcelonę. Walczyło z nimi 300 policjantów!
- Gembicka chce listy firm importujących zboże z Ukrainy. "To musi być transparentne"
- Wiemy, jak wyglądała pomoc dla 14-latki z Andrychowa. Kto ją odnalazł i reanimował?
- Skandal w Brazylii! Żywa kobieta znaleziona w worku w kostnicy