Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Neanderlaczyk z Jaskini Stajnia budzie światowe zainteresowaniue. Badania naukowe będą kontynuowane

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Jaskinia Stajnia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Lasecki, prof. Andrzej Wiśniewski, dr Wioletta Nowaczewska i prof. Adam Nadachowski
Jaskinia Stajnia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Lasecki, prof. Andrzej Wiśniewski, dr Wioletta Nowaczewska i prof. Adam Nadachowski Archiwum Zamek Bobolice
Będą kontynuowane badania naukowe w Jaskini Stajnia, na jurajskiej Grzędzie Mirowskiej, będą kontynuowane. Publikacja wyników badań z jaskini w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature wzbudziła ogromne zainteresowanie.

16 września 2020 roku zostało zorganizowane spotkanie pomiędzy Jarosławem W. Laseckim, przedstawicielem rodziny Laseckich, która jest właścicielem terenu na którym znajdują się nie tylko Zamek Bobolice i Zamek Mirów, ale także właśnie Jaskinia Stajnia, z grupą naukowców.

Naukowcy przyjechali do Bobolic, aby omówić wstępne założenia nowego projektu mającego na celu nie tylko dalszą eksplorację jaskini Stajnia, ale także zastosowanie najnowszych technik do oceny i interpretacji znaleziska. Jednak już teraz, można powiedzieć, że odkrycie z Jaskini Stajnia może być uznane za „ligę mistrzów” odkryć naukowych na świecie i stawia polską naukę na czołowej pozycji.

Nie przeocz

Dzięki polskim naukowcom udało się nie tylko dokonać tego przełomowego odkrycia, ale przede wszystkim udowodnić, że „zachodni” neandertalczycy wędrowali aż z dalekiego Kaukazu. W spotkaniu wzięli udział: prof. dr hab. Andrzejem Wiśniewski, kierownik Zakładu Epoki Kamienia, Instytutu Archeologii, Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Adam Nadachowski, Polska Akademia Nauk, oraz dr Wioletta Nowaczewska, Uniwersytet Wrocławski.

Sensacyjne odkrycie w Jaskini Stajnia, leżącej pomiędzy zamkami Mirów i Bobolice, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zostało uznane za „ligę mistrzów” odkryć naukowych na świecie. Badania Jaskini Stajnia były prowadzone w latach 2006 -2010.

Nie przeocz

BĘDZIE MUZEUM BOBOLUSA JURAJSKIEGO

Jak podkreśla Jarosław W. Lasecki, nowy projekt eksploracji Jaskini Stajnia zakłada nie tylko badania naukowe, ich opracowanie i publikację, ale także spopularyzowanie tego odkrycia poprzez budowę Muzeum Bobolusa Jurajskiego (jak neandertalczyka nazwała miejscowa ludność) oraz ścieżek edukacyjnych w gminie Niegowa. Istotnym aspektem przyszłego projektu będzie też potrzeba trwałego zabezpieczenia całego terenu na którym znajduje się jaskinia przed nieuregulowanym dostępem osób trzecich, chociażby z racji tego, iż jest to najważniejsze odkrycie tego typu w Polsce. Zarówno ogrodzenie terenu jaki i zabezpieczenie wejścia do samej jaskini będzie jednym z pierwszych etapów projektu który w swoich założeniach ma skupiać najlepszych polskich i zagranicznych naukowców. W tym celu ma powstać konsorcjum naukowe gdzie rolę lidera ma mieć Uniwersytet Wrocławski przy aktywnym wsparciu Polskiej Akademii Nauk. Na obecnym etapie, zgłoszenia wstępnego udziału deklarują naukowcy z Uniwersytetu Bolonia, Uniwersytetu w Kolonii czy Instytutu Max Planck’a. Z racji tego, iż jest to jedno z najważniejszych odkryć polskiej nauki, pierwszy szkic projektu, którego realizacja ma być rozłożona na wiele lat, określa ramy finansowe przedsięwzięcia na dziesięć milionów EURO. Czy znajdą się odpowiednie środki w budżecie państwa czy też budżetach unijnych? Na to pytanie przyjdzie odpowiedzieć wkrótce. Jedno jest pewne, jedno z największych odkryć polskiej nauki powinno być odpowiednio zagospodarowane.

Publikacja wyników badań z Jaskini Stajnia na Grzędzie Mirowsko-Bobolickiej w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature spowodowała niezwykłe zainteresowania odkryciem szczątków neandertalczyka, a szczególnie zębów trzonowych ze świetnie zachowaną struktura DNA. To wielki sukces polskiej nauki. Znalezione szczątki mają, pokazały badania, ponad sto tysięcy lat, a z sekwencji DNA można wyczytać, iż jego związki z Kaukazem są silniejsze niż się do tej pory komukolwiek wydawało. To zdecydowanie największe odkrycie w Europie środkowej, a może i na całym świecie, w ciągu ostatnich lat.

Musisz to wiedzieć

WIELOLETNIE BADANIA

W Jaskini Stajnia pracowali naukowcy z Zakładu Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego i znaleźli pierwsze w Polsce szczątki neandertalczyka.

Szczecińskich archeologów na stanowisku badawczym odwiedzaliśmy wielokrotnie. Przypomnijmy, że w jaskini Stajnia archeolodzy pojawili się w 2006 r. Zastali dziwne wykopy. Mogli je zrobić rabusie zabytków albo speleolodzy-amatorzy. Wtedy zapadła decyzja o podjęciu badań ratunkowych. Dr Mikołaj Urbanowski, kierujący badaniami, już kilka lat temu mówił nam o dużych szansach na to, że w grocie na grzędzie mirowsko-bobolickiej uda się znaleźć dowody na przebywanie w niej neandertalczyka.

- Ta jaskinia leżała na szlakach wędrówek ludzi. Nasi dalecy przodkowie nie mieszkali w jaskiniach na stałe, tylko przemieszczali się za zwierzyną. Niewątpliwie w Jaskini Stajnia spędzili jednak dłuższy czas, bo wytwarzali tu narzędzia. W jurajskiej grocie mogli przebywać także neandertalczycy - mówił jeszcze nam dr Urbanowski.

Zobacz koniecznie

Dlaczego naukowcy utrzymali swoje odkrycie tak długo w tajemnicy? Nie chcieli popełnić błędu, którzy ich koledzy z innego uniwersytetu popełnili w jaskini Komarowej pod Olsztynem. Tam po kilkuletnich badaniach natrafiono na kości, przypominające szczątki człowieka jaskiniowego. Archeolodzy ogłosili tryumf i wysłali znalezisko na badania do Francji. Po przeprowadzonych testach DNA okazało się, że to rzeczywiście szczątki, ale... zwierzęcia. Szczecińscy badacze mieli więcej szczęścia. Szczegółowymi badaniami antropologicznymi i genetycznymi potwierdzili, że w jurajskiej jaskini znaleźli zęby neandertalczyka. Na dodatek szczątki naszego praprzodka odkryli w miejscu, przypominającym grób. To oznacza, że sensacyjnych odkryć może być więcej.
Neandertalczyk na Jurze! To przełomowe odkrycie, ponieważ poszukiwania neandertalczyka na ziemiach polskich prowadzone były bez skutku od 150 lat. Pierwszy ząb, którego przynależność do neandertalczyka udało się ustalić, znaleziono w jaskini Stajnia w 2007 r. W kolejnym roku prac archeologicznych udało się odkopać następne dwa zęby. Potwierdziły to wyniki analiz.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera