Nerwica wymaga leczenia

Materiał informacyjny KLINIKA PSYCHIATRYCZNA I TERAPII UZALEŻNIEŃ WOLMED JOANNA WYSOGLĄD-WOLNIAK

Moja przyjaciółka (45 lat) w czasie pandemii straciła pracę, w tym czasie popsuły się też jej stosunki z mężem. Nie mogą się porozumieć, mąż coraz częściej wyjeżdża w delegacje, ona sama zostaje z dziećmi. Bardzo to przeżywa i objawy nie ograniczają się tylko do psychiki. Ostatnio wyznała mi, że często ma bóle brzucha, duszności, kołatanie serca, czasem w nocy drętwieją jej ręce, nie może spać. Po kilku wizytach i badaniach lekarz zasugerował, że przyjaciółka może cierpieć na nerwicę i zasugerował wizytę u psychiatry. Na czym polega leczenie nerwicy i jak długo może potrwać? - pyta Agata

Na pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa:

Nerwica jest chorobą, na którą obecnie cierpi coraz większy odsetek społeczeństwa. Wiąże się ona z całym zespołem psychogennych zaburzeń emocjonalnych, które utrudniają funkcjonowanie na co dzień. Najczęstsze objawy tej choroby to m.in.: apatia, lęk, przygnębienie i zaburzenia hipochondryczne. Nerwicy towarzyszą objawy somatyczne, dlatego pacjent w pierwszej kolejności zazwyczaj udaje się z wizytą do lekarza rodzinnego. Ten zaleca liczne badania szukając przyczyn bólu i zaburzeń czynności narządów wewnętrznych. Pacjent chodzi do kolejnych specjalistów, którzy starają się działać objawowo. Dlatego czasem potrzeba bardzo wiele czasu, by postawić właściwą diagnozę i przerwać krąg licznych badań oraz farmakoterapii, która w rezultacie nie jest w stanie stuprocentowo pomóc. Postawienie właściwej diagnozy jest bardzo ważne, dlatego wizyta u psychiatry w przypadku Pani przyjaciółki jest bardzo dobrym pomysłem. Lekarz będzie mógł stwierdzić, czy ma do czynienia z nerwicą lękową, czy może z depresją i dobierze odpowiednie leczenie. A nerwicę leczy się zarówno farmakologicznie, przy pomocy leków przeciwdepresyjnych, jak i za pomocą psychoterapii. Psychoterapeuta w sesjach indywidualnych i grupowych pomaga uporać się z psychologicznymi przyczynami powstania choroby.
Dzięki psychoterapii Pani przyjaciółka będzie w stanie nauczyć się rozpoznawać objawy nerwicy – zrozumie je i samodzielnie poradzi sobie z nimi nawet po zakończeniu terapii.
Leczenie może odbywać się w ośrodku stacjonarnym lub ambulatoryjnie. Zaletą terapii stacjonarnej są dodatkowe regularnie prowadzone zajęcia pomagające uporać się ze stresem, jak na przykład muzykoterapia, ćwiczenia relaksacyjne, medytacja bądź trening autogenny Schultza.

strona Kliniki Wolmed

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!