Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

New Delhi w Ciechocinku. W szpitalu tymczasowym zmarła kobieta zakażona bakterią New Delhi.

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Szpital tymczasowy w Ciechocinku został uruchomiony 29 marca
Szpital tymczasowy w Ciechocinku został uruchomiony 29 marca Jacek Smarz
New Delhi w Ciechocinku. Zmarła pacjentka szpitala covidowego w Ciechocinku zakażona niebezpieczną bakterią New Delhi. Rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego potwierdza, że w lecznicy przebywają jeszcze dwie inne zakażone osoby, cała trójka miała się jednak zarazić poza szpitalem. Do soboty przyjęcia nowych pacjentów zostały wstrzymane.

Zobacz wideo: Nowe objawy koronawirusa. To musisz wiedzieć!

New Delhi w Ciechocinku. W szpitalu tymczasowym zmarła kobieta

Tymczasowy szpital w Ciechocinku został otwarty pod koniec marca. Miał służyć ratowaniu osób zarażonych koronawirusem, jego personelowi przyszło się jednak zmierzyć z jeszcze jednym bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem. Troje przetransportowanych tam pacjentów okazało się być zakażonych bakterią New Delhi. Pierwsza osoba, u której lekarze bakterię wykryli, niestety zmarła.

Warto przeczytać

- Głównym powodem jej śmierci był jednak bardzo ciężki przebieg Covid 19 - mówi Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Rzecznik Mikołaja Bogdanowicza potwierdził również, że w ciechocińskim szpitalu odnotowano kolejne dwa przypadki zakażenia superbakterią.

Co ważne, osoby te są bezobjawowymi nosicielami tej bakterii i według wstępnego wywiadu epidemicznego wszystko wskazuje na to, że do zakażeń dochodziło poza szpitalem - dodaje Adrian Mól. - Osoby, które zostały przetransportowane do szpitala tymczasowego były już wcześniej nosicielami tej bakterii.

New Delhi w Ciechocinku. Szpital nie przyjmuje pacjentów

Zakażonych może być więcej, kilka przeprowadzonych w szpitalu badań dało niejednoznaczne wyniki. Wszystko powinno się wyjaśnić do soboty, do tego czasu jednak lecznica nie będzie przyjmowała nowych pacjentów. Chorzy, którzy już się w niej znajdują, rzecz jasna są otoczeni pełną opieką.

Decyzja o utworzeniu szpitali tymczasowych w każdym województwie zapadła pod koniec października ubiegłego roku. W naszym regionie wybór padł na 22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowy w Ciechocinku. Prace budowlane i adaptacyjne zakończyły się 16 grudnia. 2020 roku. Adaptacja trwała 38 dni. Kosztowała 3,7 mln zł, nie licząc wyposażenia dostarczanego przez Agencję Rezerw Materiałowych. Dla chorych na Covid-19 przygotowano tam w sumie 250 miejsc, w tym 140 podłączonych pod tlen i 60 respiratorowych.

Bakteria New Delhi - co to jest?

Pałeczki Klebsiella pneumoniae typu NDM są lekooporne. Produkują enzym, który rozkłada antybiotyki. Drobnoustrój ten z łatwością może rozprzestrzeniać się w środowisku szpitalnym, tworząc ogniska epidemiczne. Może w kilka godzin doprowadzić do śmierci, wywołując m.in. zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych albo sepsę. Roznosi się na dwa sposoby: drogą kropelkową oraz pokarmową. Można zarazić się nią przez kontakt ze śliną osoby zarażonej, np. gdy ta kaszle i kicha. Inną możliwością jest spożycie zakażonego pokarmu czy zjedzenie posiłku brudnymi rękami.
Bakterię po raz pierwszy wykryto w 2008 roku u pacjenta szpitala w Nowym Delhi w Indiach.(kg)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: New Delhi w Ciechocinku. W szpitalu tymczasowym zmarła kobieta zakażona bakterią New Delhi. - Nowości Dziennik Toruński