Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ będzie płacił za skuteczniejsze leczenia udarów. Ale to za mało

Agata Pustułka
Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach-Ochojcu to wiodący w skali kraju ośrodek leczenia udarów mózgu
Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach-Ochojcu to wiodący w skali kraju ośrodek leczenia udarów mózgu ARC
Potrzebny ambulans tylko dla chorych z podejrzeniem udaru. Ale najpierw NFZ musi refundować leczenie, czyli trombektomię. Jest nadzieja.

Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach-Ochojcu to wiodący w skali kraju ośrodek leczenia udarów mózgu. Najnowocześniejsza terapia tego schorzenia – za pomocą trombektomii, czyli mechanicznego usunięcia skrzepliny, przez co udrażniamy zamkniętą tętnicę w mózgu – nie jest jednak refundowana przez NFZ.

Mamy jednak dobre wiadomości. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ostatnio pozytywnie zaopiniowała trombektomię w leczeniu niedokrwiennych udarów mózgu, co budzi nadzieję, że stąd tylko krok do finansowania metody przez Fundusz. Zwykle chorym z udarem
w pierwszej kolejności (najlepiej do 4 i pół godziny od wystąpienia objawów) podawany jest dożylnie lek rozpuszczający skrzeplinę – to tzw. tromboliza.

– Zastosowanie trombektomii zwiększa odsetek samodzielne funkcjonujących po udarze mózgu pacjentów nawet do 30 procent w porównaniu do efektu uzyskanego wyłącznym zastosowaniem trombolizy. O wyborze sposobu leczenia ostrego okresu udaru mózgu decyduje jednak wiele czynników – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Anetta Lasek-Bal, kierująca oddziałem neurologii w GCM. W 2016 r. do Ochojca trafiło aż 548 pacjentów ze zdiagnozowanym udarem. W tym roku to już 142 osoby.

– Bardzo zależy nam, by trombektomia była refundowana przez NFZ, bo jest bardzo skuteczna. Teraz szpital płaci za procedurę – informuje prof. Krystian Wita, wicedyrektor GCM.

Kolejnym krokiem, który zwiększyłby możliwości lekarzy i zmniejszył śmiertelność w udarach, byłby zakup specjalnego ambulansu udarowego. Karetka, wyposażona m.in. w tomograf komputerowy, umożliwia przeprowadzenie badań już w czasie jazdy do szpitala. Członkiem załogi jest wykwalifikowany neurolog, który po uzyskaniu wyników badań natychmiast wdraża leczenie trombolityczne.

Właśnie przy udarach czas jest najważniejszy, stąd GCM przez kilka tygodni prowadził akcję społeczną, której celem było uświadomienie Polakom, jakie leczenie jest najlepsze. W akcji wzięli udział nie tylko celebryci, ale przypadkowi mieszkańcy i użytkownicy portali społecznościowych, którzy fotografowali się z kartką, na której zamieszczone było hasło: Udar. Liczy się czas.
Statystyki dotyczące udaru mózgu są bardzo pesymistyczne – 80 tysięcy Polaków doznaje rocznie udaru mózgu i niestety jedna czwarta pacjentów umiera. Częściej na udar zapadają mężczyźni, ale skutki udaru są poważniejsze u kobiet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!