NFZ jednak nie ukarze przychodni za nadużywanie teleporad. Lekarze rodzinni aneksują kontrakty

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan

Wideo

NFZ nie ukarze przychodni za nadużywanie teleporad. Dominik Lewandowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i specjalista medycyny rodzinnej oraz geriatrii, poinformował na Twitterze, że Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie" zawarła porozumienie z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie wydłużenia kontraktów na udzielanie świadczeń w zakresie POZ przychodniom, które miały je utracić 30 czerwca. - To świetna wiadomość przede wszystkim dla pacjentów, którzy pozostaną pod opieką lekarza, którego wybrali - napisał 28 czerwca.

Oddziały Narodowego Fundusz Zdrowia opublikowały, przypomnijmy, kilka dni temu listę poradni, które od początku lipca miały utracić kontrakty za nadużywanie teleporad. Znalazło się na niej m.in. dziewięć placówek z woj. śląskiego - m.in. w Rybniku, Gliwicach i Chorzowie. Przychodnie miały przestać leczyć na koszt NFZ, bo w ponad 90 proc. przyjmowały pacjentów przez telefon.

Na takie praktyki skarżyli się od dłuższego czasu sami pacjenci. W końcu głos zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak wyliczył, w ponad połowie POZ teleporady stanowiły ponad 50 proc. świadczeń. Były też takie, które aż 90 proc. swoich pacjentów przyjmowały przez telefon. W stosunku do tych ostatnich szef resortu zapowiedział sankcję. Fundusz miał od 1 lipca 2021 nie przedłużyć umów łącznie z 70 placówkami w kraju.

- W myśl zasady, że płacę i wymagam, nie przedłużę umów z podmiotami, które w ponad 90 proc. świadczą teleporady, bo nie jest to akceptowana przeze mnie forma opieki nad pacjentem - zapowiedział minister Adam Niedzielski.

Nie przeocz

Idąc za ciosem oddziały NFZ zweryfikowały relację między teleporadami a poradami udzielanymi w sposób tradycyjny. W woj. śląskim kontrakt miało utracić dziewięć poradni. Śląski oddział NFZ 25 czerwca opublikował ich listę, a także wykaz podmiotów, w których pacjenci tracących kontrakt przychodni powinni szukać opieki.

"Pacjenci nie stracą dostępu do lekarzy POZ"

Wszystko wskazuje jednak, że obcinania kontraktów nie będzie. Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie podpisała w niedzielę, 27 czerwca, porozumienie z NFZ w sprawie placówek, których umowy traciły ważność 30 czerwca. Jako pierwszy poinformował o tym na Twitterze Dominik Lewandowski, szef Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

"Umowy w POZ będą podpisane. To świetna wiadomość przede wszystkim dla pacjentów, którzy pozostaną pod opieką lekarza, którego wybrali" - napisał.

Informację potwierdził także Andrzej Zapaśnik z Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Na szczęście groźba zamknięcia kilkudziesięciu poradni POZ w kraju została zażegnana - powiedział. Ze strony NFZ zniknął też komunikat zapowiadający nieprzedłużenie umów z poradniami POZ.

- Lekarze POZ zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim podpisali aneksy, które będą obowiązywać do końca 2022 roku. Aneksy zostały podpisane na dotychczasowych warunkach finansowych - przyznaje Sylwia Wądrzyk, szefowa biura komunikacji społecznej NFZ.

Jak zaznacza, dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ będą na bieżąco weryfikowali przekazywaną przez placówki POZ sprawozdawczość. - Zgodnie z zapisami porozumienia od września zostanie wprowadzony nowy, wypracowany przez zespół mechanizm dot. kształtowania wysokości stawki kapitacyjnej w odniesieniu do wskaźnika udziału teleporad. Do tego czasu będą obowiązywać aktualnie przyjęte rozwiązania - zapowiada rzeczniczka NFZ.

Porozumienie Zielonogórskie opublikowało komunikat w sprawie zawartego porozumienia. W oświadczeniu czytamy, że "na mocy porozumienia szef NFZ wystąpi do ministra zdrowia z inicjatywą powołania zespołu, który będzie pracował nad reformą podstawowej opieki zdrowotnej. Będzie mu przewodził konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, a przedstawiciele Federacji i NFZ zostaną jego wiceprzewodniczącymi".

Co jeszcze zakłada zawarta "ugoda"? Porozumienie Zielonogórskie zażądało wycofania się NFZ z zapowiedzianego przez Niedzielskiego karania podmiotów POZ za dużą liczbę teleporad rozwiązaniem umowy. Na mocy podpisanego dokumentu poradnie przedłużą swoje kontrakty na kolejnych 18 miesięcy. Mają to zrobić jeszcze dzisiaj, 28 czerwca, do godz. 12. Ponadto:

  • NFZ po weryfikacji sprawozdawczości przywróci znajdującym się na czarnej liście podmiotom możliwość pracy w ramach umowy z funduszem;
  • NFZ wycofa się z planowanych od września 2021 nowych zasad finansowania POZ, w zależności od udzielonych teleporad;
  • "Jeden z punktów porozumienia dotyczy walki z pandemią. Prezes NFZ zobowiązał się do wystąpienia do ministra zdrowia o wdrożenie systemu motywującego dla lekarzy POZ związanego z poprawą poziomu wyszczepialności przeciwko COVID-19."

Musisz to wiedzieć

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie