NFZ wypowiada umowę szpitalowi w Pszczynie. Okres wypowiedzenia mija w czerwcu. Co z lekarzami i pacjentami?

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
NFZ wypowiada umowę szpitalowi w Pszczynie. Władze powiatu ruszają na ratunek
NFZ wypowiada umowę szpitalowi w Pszczynie. Władze powiatu ruszają na ratunek arc.
Udostępnij:
Radni z powiatu pszczyńskiego jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą szpitala w Pszczynie i zapewniają pracowników, że nie muszą martwić się o swoje miejsce pracy. - Nie wyobrażam sobie sytuacji, że ten szpital przestanie istnieć - podkreśla Paweł Sadza, starosta pszczyński.

W środę, 28 marca, podczas sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego jednogłośnie przyjęto uchwałę "wyrażającą wolę przejęcia przez powiat umowy na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalu w Pszczynie". To odpowiedź na obawy pracowników, jakoby szpital w Pszczynie miał zostać zlikwidowany, a oni wówczas straciliby miejsca pracy.

Wszystko zaczęło się 20 marca, kiedy Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wypowiedział umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalu w Pszczynie, która była do tej pory realizowana przez spółkę Centrum Dializa z Sosnowca. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia upłynie 30 czerwca - wówczas umowa zostanie rozwiązana. Wraz z tą informacją pojawiły się obawy o miejsce pracy dla pracowników. Obawy wzrosły także po zapowiedziach NFZ dotyczących tego, że od 1 lipca mieszkańcy powiatu pszczyńskiego mieliby być leczeni w szpitalach w Bielsku-Białej, Mikołowie, Tychach i Żorach.

Radni oraz władze powiatu pszczyńskiego nie chcą na taką sytuację pozwolić.

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, że ten szpital przestanie istnieć. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby przekonać zarówno NFZ, jak i spółkę do tego, że szpital w Pszczynie musi dalej funkcjonować - mówi Paweł Sadza, starosta pszczyński.

Nie są to jednak słowa rzucane na wiatr, bo starosta podczas sesji rady powiatu już zapowiedział, że najbardziej prawdopodobną formą przejęcia szpitala będzie udział w procedurze konkursowej na udzielanie świadczeń zdrowotnych w Pszczynie, która zostanie ogłoszona dla podmiotu wskazanego przez powiat pszczyński.

- Będzie to spółka Centrum Przedsiębiorczości z siedzibą w Woli, której już niedługo powiat będzie 100% właścicielem - czytamy na oficjalnej stronie powiatu pszczyńskiego.

- W ofercie konkursowej musimy się wykazać budynkiem, sprzętem, a nade wszystko odpowiednim personelem. Jeśli państwo odejdą - do czego macie prawo, ja tego państwu nie mogę zabronić - sytuacja będzie bardzo trudna. Proszę, nie podejmujcie pochopnych działań. To jest powiat, który zasługuje na dobry szpital - mówił starosta zwracając się do pracowników szpitala obecnych na sesji.

Takie tłumaczenia nie uspokajają pracowników, którzy boją się, że mimo wszystko stracą pracę. Starosta zapewnia jednak, że tak się nie stanie, ponieważ w umowie dzierżawy szpitala znajduje się zapis zapewniający przejęcie pracowników przez powiat.

- Paragraf 11 umowy dzierżawy mówi bardzo wyraźnie, że w razie rozwiązania umowy pomiędzy powiatem a spółką Centrum Dializa „pracownicy zatrudnieni w szpitalu zostaną przejęci przez ZOZ lub inny podmiot wskazany przez Powiat”. Robimy wszystko, żeby dostać pieniądze na prowadzenie szpitala. Chciałbym, żeby stało się to wcześniej niż 1 lipca i do tego zmierzamy, ale potrzebna jest do tego zgoda wszystkich stron. Od czterech dni prowadzimy mediacje ze spółką. To są procesy określone w umowie i w przepisach, które musimy zrealizować - mówił Paweł Sadza.

Środową uchwałę na sesji radni podjęli jednogłośnie, a dokumenty zostanie wkrótce przekazany prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia oraz dyrektorowi Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tylko tychy
i bardzo dobrze,,to była umieralnia nie szpital..patologia poprostu
E
Eryka
Na sądy, sędziów, policję, prokuratorów pójdą pieniążki "zaoszczędzone " w Pszczynie. A ci chętnie będą udowadniać że to skorumpowani i niedbali lekarze są winni całemu złu. Nie wierzycie? No cóż , każdy może wierzyć w co chce.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie