MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie lotów z Pyrzowic do Stambułu od maja. To Kraków, a nie Katowice, wybrały tureckie linie lotnicze

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Tureckie linie lotnicze, przynajmniej na razie, nie będą woziły pasażerów z Katowice Airport do Stambułu. Ich maszyny będą lądowały w KrakowieZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tureckie linie lotnicze, przynajmniej na razie, nie będą woziły pasażerów z Katowice Airport do Stambułu. Ich maszyny będą lądowały w KrakowieZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Turkish Airlines
Krakowskie Balice wygrały z Pyrzowicami. To właśnie małopolskie lotnisko zyska nowe połączenia ze Stambułem. Wcześniej informowaliśmy, że takie połączenia miały się od 1 maja odbywać z lotniska w Pyrzowicach. Jak się jednak okazało, śląskie lotnisko przegrało rywalizację z Krakowem. W czwartek wieczorem, w systemie rezerwacyjnym Turkish Airlines pojawiła się możliwość rezerwowania biletów do Stambułu z Krakowa. Katowickie lotnisko, które spodziewało się, że Turkish Airlines wybiorą jednak ich port, wydało w tej sprawie oświadczenie.

Wiosenne połączenia Katowic ze Stambułem zapowiadano już w listopadzie

Już w listopadzie Katowice Airport informowały o tym, ze z Katowic będzie można latać od 3 marca do Stambułu. Było to połączenie, na które czekano i z którym zarząd GTL, spółki zarządzającej lotniskiem, witał duże nadzieje. Chodziło nie tylko o rozwój lotniska, ale o gospodarczy rozwój regionu. Loty początkowo miały się odbywać pięć razy w tygodniu, a potem codziennie. Już 1 marca Katowice Airport wydało jednak komunikat, ze inauguracja połączeń została przesunięta na 1 maja. Dziś, 10 marca, spółka śląski port lotniczy wydal w tej sprawie oświadczenie.

INFRASTRUKTURA, BUDOWA DRÓG, KOLEJ, LOTNISKO, ZOBACZ KONIECZNIE

- Informujemy, że planowane od dłuższego czasu i podane do publicznej wiadomości połączenie Stambuł – Katowice – Stambuł linii lotniczej Turkish Airlines prawdopodobnie nie dojdzie do skutku – informuje Piotr Adamczyk, rzecznik Katowice Airport.

Turcy wybrali jednak Kraków, dlaczego?

W oświadczeniu lotniska czytamy, że 10 listopada 2022 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał Turkish Airlines zezwolenie eksploatacyjne na obsługę trasy Katowice – Stambuł, a 15 listopada 2022 r. zatwierdził rozkład zimowy dla tego połączenia (od 3 do 25 marca 2023 roku). Wydając decyzję ULC powołał się na zapisy umowy międzyrządowej o komunikacji lotniczej pomiędzy Polską a Turcją, zgodnie z którą Turkish Airlines może wskazać dwa polskie lotniska, z których chce latać (pierwszym była Warszawa, a drugim Katowice). Połączenie miało być wykonywane począwszy od dnia 3 marca 2023 r. pięć razy w tygodniu. W szczycie sezonu wakacyjnego trasa Katowice – Stambuł miała być obsługiwana z częstotliwością jednego lotu dziennie. Uruchomienie połączenia z Katowic do Stambułu miało być ważnym elementem rozwoju siatki połączeń portu. Pasażerowie z województwa śląskiego zyskaliby nie tylko bezpośrednią rotację do Stambułu, ale także dostęp do licznych opcji przesiadkowych, przede wszystkim do Azji.

Można było już rezerwować bilety do Stambułu z Katowic...

Przedstawiciele lotniska w Pyrzowicach tłumaczą, że wraz z decyzją ULC o zgodzie eksploatacyjnej dla połączenia Katowice – Stambuł i zatwierdzeniem rozkładu zimowego, wystartowała sprzedaż biletów, a Turkish Airlines, Katowice Airport oraz lokalne władze samorządowe rozpoczęły promocję trasy i przygotowania do jej uruchomienia. Pod potrzeby uruchamianej trasy podjęto szereg działań organizacyjnych, inwestycyjnych i operacyjnych. W działania te włączyły się m.in. Śląska Organizacja Turystyczna, miasto Katowice i GZM. W dniach 21-24 lutego 2023 r. do regionu przybyła delegacja menedżerów Turkish Airlines odpowiedzialnych za sprzedaż m.in. w Singapurze, Korei, Filipinach, Malezji, USA i Libanie.

- Większość działań wymagała znaczącego zaangażowania organizacyjnego i finansowego. Podkreślamy, że podstawą do rozpoczęcia promocji połączenia Katowice – Stambuł była administracyjna decyzja Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który wydał zgodę eksploatacyjną dla tej trasy i zatwierdził jej rozkład zimowy. Oznaczało to, że nie było żadnych przeszkód formalno-prawnych dla obsługi połączenia Katowice – Stambuł. Ponadto, mając na uwadze konieczność zapewnienia ciągłości połączeń lotniczych, Turkish Airlines już w dniu 20 grudnia 2022 r. wystąpił do ULC o zatwierdzenie rozkładu lotów na trasie Katowice – Stambuł na sezon „Lato 2023” (od 26 marca do 28 października 2023 roku). Pomimo upływu kilku miesięcy, ULC do dnia dzisiejszego nie dokonał takiego zatwierdzenia. Swoje opóźnienie w wydanym komunikacie prasowym ULC motywował tym, że w dniu 12 stycznia 2023 r. również PLL LOT zgłosiły zamiar wykonywania połączeń lotniczych z Katowic do Stambułu (o czym nie poinformowały Katowice Airport). W związku z tym i zgodnie z polsko-turecką umową, obie strony miały uzgodnić pomiędzy sobą letni rozkład lotów przed zatwierdzeniem przez ULC rozkładu letniego dla połączenia Katowice – Stambuł. Naszym zdaniem uzgodnienie to ma charakter typowo techniczny i nie daje podstaw do odmowy zatwierdzenia planu lotów – czytamy w oświadczeniu Katowice Airport.

LOT też chciał latać z Katowic do Stambułu...

Urząd Lotnictwa Cywilnego tłumaczył na początku marca zwłokę w zatwierdzeniu letniego rozkładu lotów z Katowic ważnymi powodami.

- Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie wydał odmowy zatwierdzenia rozkładu lotów przewoźnika lotniczego Turkish Airlines wykonywanych na trasach z Polski do Stambułu w sezonie rozkładowym Lato 2023. Prezes ULC nadal rozpatruje wniosek Turkish Airlines o zatwierdzenie rozkładu lotów na sezon letni na trasach Warszawa-Stambuł, Katowice-Stambuł, Warszawa-Antalya – odpisał nam 1 marca przedstawiciele Wydziału Prasowego ULC w Warszawie. - Wniosek jest rozpatrywany w oparciu o przepisy ustawy Prawo lotnicze i Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Turcji o transporcie lotniczym. Zgodnie ze wspomnianą umową międzynarodową przewoźnicy lotniczy strony tureckiej i strony polskiej muszą dokonać ze sobą uzgodnień w zakresie realizowanych przewozów w danym sezonie rozkładowym. W sezonie rozkładowym Zima 2022/2023 przewoźnik strony polskiej tj. Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. nie zgłosił zastrzeżeń do wykonywania przez Turkish Airlines lotów na trasie Stambuł-Katowice. W związku z tym, Turkish Airlines może wykonywać loty do końca sezonu zimowego. Natomiast Polskie Linie Lotnicze LOT w piśmie z dnia 12 stycznia 2023 r. poinformowały ULC, że są zainteresowane rozpoczęciem lotów na trasie z Katowic do Stambułu. W związku z tym, zgodnie ze wspomnianą umową, w sezonie Lato 2023 obaj przewoźnicy muszą uzgodnić ze sobą rozkład lotów pomiędzy Polską a Turcją - argumentował ULC.

Mieliśmy okazję przejechać nowym odcinkiem linii kolejowej do Katowice Airport w Pyrzowicach. Zobaczcie jak wygląda nowa, ważna dla regionu, inwestycja kolejowaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Budowa linii kolejowej do lotniska w Pyrzowicach zakończy si...

Jak pisali wówczas przedstawiciele ULC, z informacji otrzymanych z PLL LOT w dniu 28 lutego 2023 r. wynikało, że rozmowy pomiędzy centralą PLL LOT i centralą Turkish Airlines w Stambule są już na końcowym etapie. Dopiero po uzyskaniu informacji o ostatecznym uzgodnieniu planów przewozowych obu przewoźników możliwe będzie podjęcie decyzji o zatwierdzeniu rozkładu Turkish Airlines na sezon letni na loty z i do Polski.

Turkish Airlines najpierw przesunęły, a potem zrezygnowały z połączeń ze Śląska

Jak przekonują z kolei przedstawiciele Katowice Airport, powyższe działania ULC oraz PLL LOT spowodowały, że Turkish Airlines de facto nie mógł uruchomić planowanego połączenia z Katowice Airport, bowiem bez uzgodnienia rozkładu letniego przewoźnik ten mógłby operować w oparciu o rozkład zimowy jedynie przez 3 tygodnie. Z tego względu Turkish Airlines przesunął inaugurację połączenia z Katowice Airport z dnia 3 marca na 1 maja 2023 r., a w dniu 27 lutego 2023 r. z systemu rezerwacyjnego Turkish Airlines zniknęła możliwość rezerwacji lotów z Katowic do Stambułu.

- 9 marca 2023 r. pojawiły się komunikaty prasowe PLL LOT informujące, że połączenie do Stambułu będzie realizowane z Krakowa we współpracy z Turkish Airlines w ramach partnerstwa sojuszu Star Alliance. W tym samym dniu został uruchomiony system rezerwacyjny na trasie Kraków – Stambuł. Uruchomienie takich połączeń z Krakowa oznacza faktyczne zaniechanie przez Turkish Airlines zamiaru operowania z Katowice Airport. Umowa międzyrządowa nie przewiduje bowiem możliwości uruchomienia przez Turkish Airlines połączenia do Stambułu z trzeciego lotniska z Polsce. Tym samym województwo śląskie i jego mieszkańcy prawdopodobnie utracili możliwość połączenia z jednym z największych lotnisk przesiadkowych na świecie. Podkreślenia przy tym wymaga, że PLL LOT składając do ULC formalny wniosek o loty z Katowice Airport wstrzymał wydanie decyzji przez ULC o zatwierdzeniu planu lotów Turkish Airlines, następnie - z pominięciem umowy bilateralnej – pojawiło się ogłoszenie, że Turkish Airlines w sezonie letnim będzie latał z Krakowa. Strona turecka w ub.r. przeanalizowała potencjał rynku w Katowice Airport i była zdeterminowana do otwarcia połączenia Katowice – Stambuł o czym świadczą przeprowadzone audyty operacyjne i bezpieczeństwa, prowadzenie kosztownych działań marketingowych i uruchomienie sprzedaży biletów jak również organizacja study tour oraz powołanie dyrektora placówki w Katowice Airport. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, firma zarządzająca Katowice Airport, jest profesjonalnym podmiotem rynku lotniczego, prowadząc sprawy Spółki w sposób etyczny, zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami oraz interesem województwa i jednocześnie tego samego oczekuje od wszystkich pozostałych uczestników rynku lotniczego – czytamy w oświadczeniu.

Zarząd GTL SA zapewnia, że jest w stałym kontakcie z zarządem Turkish Airlines. Zarówno port, jak i region, są nadal gotowe do uruchomienia i wspierania połączenia Turkish Airlines na trasie Katowice – Stambuł.

Pierwszy lot do Stambułu z Krakowa w kwietniu

Jak poinformowały dziś Polskie Linie Lotnicze Lot pierwszy samolot z Krakowa do Stambułu wystartuje 27 kwietnia o godzinie 17.10. W Stambule będzie o 20.30. Loty będą się odbywać we wtorki, czwartki i niedziele.

- Od wielu lat krakowskie lotnisko starało się o uruchomienie połączenia pomiędzy Krakowem a Stambułem. Podstawą tych starań jest fakt, iż zgodnie z danymi sprzedażowymi, Kraków dla Turkish Airlines jest największym, do tej pory nieobsługiwanym rynkiem w tej części Europy – mówi Natalia Vince, rzeczniczka Kraków Airport.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni