Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie spalarni w Goleszowie. Decyzja gminy zamyka temat

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Wójt gminy Goleszów Sylwia Cieślar wydała odmowną decyzję w sprawie budowy zakładu pirolizy. Uważa, że jest ona zgodna z oczekiwaniami większości mieszkańców gminy
Wójt gminy Goleszów Sylwia Cieślar wydała odmowną decyzję w sprawie budowy zakładu pirolizy. Uważa, że jest ona zgodna z oczekiwaniami większości mieszkańców gminy materiały prasowe
Nie będzie spalarni w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim - po zgromadzeniu materiału dowodowego gmina odmówiła wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej realizacji. – To zamyka temat tej inwestycji na terenie gminy Goleszów – przyznają urzędnicy.

Sprawa budowy zakładu odzysku odpadów, nazywanego potocznie spalarnią, budził na Śląsku Cieszyńskim sporo emocji. Oto w gminie Goleszów na terenie dawnej cementowni miałby powstać zakład pirolizy, czyli taki, w którym zachodzi proces rozkładu biomasy lub innego paliwa stałego (jak np. węgiel czy drewno) pod wpływem dostarczonego ciepła przy znacznym niedomiarze tlenu.

W gminie huczało od plotek i różnych informacji na ten temat. Mieszkańcy na sam termin „spalarnia” reagowali alergicznie – nikt nie chciał, by w pobliżu został wybudowany obiekt, który potencjalnie może zagrażać komfortowi życia mieszkańców. Inni wskazywali, że instalacja nie będzie szkodliwa dla otoczenia i warto postawić na takie rozwiązanie.

Temat ucięła wójt gminy Goleszów Sylwia Cieślar, która poinformowała właśnie, że podjęła decyzję o odmowie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedmiotowej inwestycji. Decyzja stała się prawomocna 24 lipca.

- Jako organ zobowiązany do wydania decyzji robiłam wszystko, by zachować obiektywizm. Gromadziłam materiał dowodowy, zbierając opinie, stanowiska, prowadząc konsultacje, a także mierząc się z nieformalnymi naciskami, nawet z poziomu ministerstwa oraz wspomnianymi plotkami czy zarzutami, że – cytuję – „gmina swoje już wzięła” albo „że w październiku (2019 r.) rusza budowa zakładu, bo wójt już wydała na to zgodę” – komentuje Sylwia Cieślar.

Nie przeocz

Podkreśla, że przedmiotowa decyzja administracyjna jest zgodna z oczekiwaniami większości mieszkańców gminy. Informacja o zakończeniu podstępowania administracyjnego przekazana została mieszkańcom i radnym podczas środowej (29 lipca) sesji rady gminy. Zaapelowała do radnych, by swoją aktywną postawą wpłynęli na pogłębianie wiedzy mieszkańców na temat takiej inwestycji, a przede wszystkim dementowali nieprawdziwe informacje.

Zaapelowała o zapoznanie się ze szczegółowo opisanymi argumentami przemawiającymi za rozstrzygnięciem o odmowie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, które powinny stanowić ważny element w podejmowaniu przez mieszkańców decyzji na temat udostępniania swoich działek pod tego typu inwestycje.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera