Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie było "polskich obozów śmierci". Jest proste narzędzie, by nie powtarzać tego błędu

JAK
Specjalna aplikacja „Remember” ma pomóc w zapobieganiu używania pojęcia „polskie obozy koncentracyjne” lub „polskie obozy zagłady” w 16 językach. Program, który można zainstalować na swoim komputerze wyszukuje fałszywą frazę, podkreśla ją i podpowiada właściwe sformułowanie - poinformował Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.

– Obóz Auschwitz został wybudowany przez państwo niemieckie na terenach okupowanej Polski, które siłą przyłączono do Trzeciej Rzeszy. Jasne jest to dla wszystkich, którzy odwiedzają autentyczne Miejsce Pamięci lub czytają nasze publikacje. Podkreślamy to także w naszej aktywności w Internecie. Jednak od czasu do czasu w mediach pojawia się to fałszywe i bardzo bolesne dla Polaków stwierdzenie – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński. I dodał: – Teraz, mając w pamięci wydarzenia 71. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, wysyłamy tę aplikację do wszystkich akredytowanych na obchody dziennikarzy. Zachęcamy także redakcje, instytucje i szkoły na całym świecie, aby instalowały ją na swoich komputerach.

Projekt zrodził się w agencji reklamowej FCB Warsaw. – Po przeanalizowaniu kto i gdzie użył frazy „polskie obozy śmierci” okazało się, że ci, którzy rozpowszechniali ten błąd to głównie dziennikarze. Choć znamy przypadki celowej manipulacji, a następnie odmowy umieszczenia sprostowania, to często błędy te biorą się z pośpiechu i braku wiedzy. Było to dla nas inspiracją do stworzenia aplikacji „Remember” – powiedziała Agnieszka Heidrich z FCB Warsaw. – Postanowiliśmy posłużyć się podstawowym narzędziem, używanym przez osoby piszące teksty i stworzyć łatwy do zainstalowania dodatek, który zwraca uwagę na popełniany błąd i sugeruje właściwe sformułowani.

Na komputerach PC aplikacja działa razem z programem Microsoft Word. Na komputerach Mac aplikacja współpracuje z programami korzystającymi ze słownika systemowego, m.in.: Textedit, Keynote, Outlook, czy przeglądarka Safari.

Aplikacja wyszukuje w tekście wyrażenia „polski obóz śmierci” czy „polski obóz koncentracyjny”, podkreśla je jako błąd i sugeruje inny, właściwy historycznie termin. Działa ona jak korektor tekstu, tyle, że wychwytuje tylko tę jedną błędną frazę. Na razie jest przystosowana do wyszukiwania błędu w 16 językach, większości w których oprowadzają edukatorzy w Miejscu Pamięci Auschwitz. Trwają jednak prace nad dodaniem kolejnych języków.

„Remember” pobrać można ze strony correctmistakes.auschwitz.org. Tam także znajduje się miejsce, gdzie każdy, kto zauważy użycie błędnej frazy „polski obóz śmierci” może zareagować.

Projekt powstał we współpracy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz FCB Warsaw, przy wsparciu Mint Media i Macoscope.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!