Nie chcemy kopalni na Jurze! Samorządowcy z powiatu zawierciańskiego piszą skargę do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Protest mieszkańców w październiku 2019
Protest mieszkańców w październiku 2019 PM
Udostępnij:
Decyzja z 29 października 2020 roku budzi uzasadnione wątpliwości, co do zgodności z prawem - piszą do Zbigniewa Ziobry samorządowcy z powiatu zawierciańskiego. Mowa oczywiście o przedłużeniu koncesji na poszukiwanie złóż cenku i ołowiu na Jurze, dla kanadyjskiej firmy Rathdowney. Przeciwko poszukiwaniom i budowie kopalni cynku i ołowiu protestują mieszkańcy i samorządowcy. Wspierają ich parlamentarzyści wszystkich opcji politycznych.

Decyzja może być niezgodna z prawem

Kopalnia cynku i ołowiu, która wciąż może powstać na terenie jurajskich gmin w powiecie zawierciańskim budzi ogromne kontrowersje. Nie chcą jej mieszkańcy, samorządowcy ani parlamentarzyści. Nawet ci z Prawa i Sprawiedliwości, choć to właśnie ich minister środowiska - Michał Kurtyka, mimo zapewnień i obietnic jego poprzednika, Michała Wosia, przedłużył koncesję poszukiwawczą firmie Rathdowney.

Mieszkańcy Jury protestowali przeciwko budowie kopalni rud cynku i ołowiu

Mieszkańcy Jury protestowali przeciw budowie kopalni rud cyn...

Właśnie zgodność z prawem tej decyzji kwestionują samorządowcy. Włodarze gmin wystosowali niedawno pismo do Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie koncesji dla Rathdowney. To nie było ich ostatnie słowo.

17 listopada napisano wniosek o wniesienie skargi do sądu administracyjnego. Samorządowcy nie chcą dopuścić do tego, by Kanadyjczycy mieli zielone światło do budowania kopalni na Jurze. Wniosek trafi w ręce prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro.

Włodarze podkreślają, iż decyzja ministra Kurtyki zmienia koncesję wydaną 2 lipca 2010 roku i dostarczoną do gminy Łazy 7 lipca 2010 roku. Okres jej obowiązywania został określony na 10 lat. Jej treść została zmieniona 29 października tego roku, co oznacza iż wprowadzono zmiany w decyzji, która już nie obowiązywała.

- Po wygaśnięciu decyzji, czyli po upływie terminu jej ważności zmiana jest niedopuszczalna. Sąd stwierdził, iż żadnego znaczenia w sprawie nie miała okoliczność złożenia przez skarżącego wniosku o zmianę decyzji, jeszcze w czasie jej obowiązywania - mówi treść wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 stycznia 2015 roku.

Protest w Zawierciu. Mieszkańcy mówią "NIE" budowie kopalni na Jurze

Protest w Zawierciu. Mieszkańcy mówią NIE budowie kopalni na...

Dlaczego pismo skierowano do Zbigniewa Ziobro?

Jeżeli organ gminy chciałby złożyć skargę do NSA, spotkałby się z zarzutem, że nie jest stroną postępowania. Jednak, pomóc może właśnie prokurator generalny - Zbigniew Ziobro, który może złożyć skargę bez potrzeby składania wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Nie przeocz

- Biorąc pod uwagę dobro mieszkańców powiatu zawierciańskiego wyraża się stanowczy sprzeciw wobec wydanej decyzji, która w sposób negatywny wpłynie na lokalne środowisko. Ochrona środowiska i dobro mieszkańców ma charakter priorytetowy, w stosunku do zmierzania inwestycyjnego, które realizować ma podmiot wnioskujący - czytamy we wniosku.

Kto podpisał się pod wnioskiem?

Pod wnioskiem podpisali się włodarze czterech, głównie zainteresowanych sprawą gmin: Zawiercia, Poręby, Łaz oraz Ogrodzieńca.

  • Łukasz Konarski
  • Maciej Kaczyński
  • Anna Pilarczyk
  • Ryszard Spyra

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie