Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcesz kontaktu z innymi? Załóż czerwoną opaskę. Program Stop2Covid pomaga zachować dystans społeczny poprzez noszenie opasek

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Wystartował ogólnopolski projekt społeczny Stop2covid. Ma on wspierać komunikację międzyludzką w trudnych czasach pandemii. Zachęca do noszenia opasek, których kolory – żółty lub czerwony – informują o preferowanym dystansie społecznym. Na razie projekt jest skierowany głównie do firm i instytucji.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wystartował ogólnopolski projekt społeczny Stop2covid. Ma on wspierać komunikację międzyludzką w trudnych czasach pandemii. Zachęca do noszenia opasek, których kolory – żółty lub czerwony – informują o preferowanym dystansie społecznym. Na razie projekt jest skierowany głównie do firm i instytucji.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE materiały prasowe
Wystartował ogólnopolski projekt społeczny Stop2covid. Ma on wspierać komunikację międzyludzką w trudnych czasach pandemii. Zachęca do noszenia opasek, których kolory – żółty lub czerwony – informują o preferowanym dystansie społecznym. Na razie projekt jest skierowany głównie do firm i instytucji.

Wystartował projekt społeczny stop2covid – trzymaj dystans, noś opaskę.

Powstał, by wspierać komunikację międzyludzką w trudnych czasach pandemii. Zachęca do noszenia opasek, których kolory – żółty lub czerwony – informują o preferowanym dystansie społecznym. Te działania wpisują się w koncepcję DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. Projekt skierowany jest głównie do firm i instytucji, ale też do szkół oraz osób indywidualnych.

- W nowej rzeczywistości często nie wiemy, jak się zachować - zarówno w sytuacjach zawodowych, jak i prywatnych często wahamy się czy podać rękę czy nie, jak blisko podejść, w jakiej bezpiecznej odległości usiąść. Stop2covid to pomysł na wspólny projekt, którego głównym celem jest promocja łatwej i rozpoznawalnej komunikacji dystansu społecznego oraz używania środków ochrony osobistej – maseczek. Akceptowany przez nas dystans społeczny komunikujemy opaskami na rękę, w zależności od naszych preferencji żółtą lub czerwoną – mówi Magdalena Słowińska, koordynatorka projektu stop2covid

Słowińska dodaje: - Każda zakupiona przez uczestnika projektu opaska to maseczka przekazana na rzecz potrzebujących organizacji takich jak: szpitale, szkoły, domy opieki i inne, a promowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w stop2covid realizowane jest w zgodzie z globalnymi i krajowymi zaleceniami.

Nie przeocz

- Wiele osób nie wie, że nie jest zakażonych - mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej do walki z COVID-19.

- Możemy mieć wirusa w organizmie, a nie mieć istotnych objawów. Każdy z nas może być rozpylaczem wirusa. Konieczne są dystans społeczny, maseczka i dezynfekcja. Intencją programu stop2covid jest odwołanie się do odpowiedzialności społecznej. Jeśli nie jestem pewny, co do tego czy mam gdzie zdezynfekować ręce, gdy wracam z kwarantanny, opaska może poinformować innych. Czerwoną zalecam gdy mamy kontakty z osobami przypadkowymi. Ja bym sobie dwie opaski wziął i w zależności od sytuacji miał założoną jedną albo drugą - dodaje dr Grzesiowski.

Żółta czy czerwona opaska?

Opaski  symbolizują dystans, jaki chcemy zachować oraz przyjęte zasady bezpieczeństwa. Dostępne są w dwóch kolorach: żółtym i czerwonym oraz w dwóch rozmiarach: dla dorosłych i dla dzieci.

Znaczenie kolorów zostało zdefiniowane przez zespół specjalistów w dziedzinach psychologii, zdrowia i biznesu.

Znaczenie kolorów opasek:

Żółta opaska:
dystans 2 metry jest dla mnie OK,
pracuję w biurze,
zgadzam się na wspólny lunch,
korzystam z miejsc kultury,
wypoczywam poza domem.

Czerwona opaska:
trzymam jak największy dystans,
preferuję pracę zdalną,
witam się na odległość,
wolny czas planuję z bliskimi,
urlop spędzam kameralnie.

Maseczka za opaskę

Zakup przez uczestników projektu stop2covid opasek to także realna pomoc w przekazaniu środków ochrony osobistej tym, którzy ich potrzebują. Każdy zestaw 50 opasek to 50 maseczek przekazanych wybranemu podmiotowi (szpitalom, noclegowniom, domom pomocy społecznej, instytucjom kultury itd.).

Partnerem projektu stop2covid jest Fundacja Słodziaki. Fundacja od lat angażuje się we wsparcie edukacyjne rodzin i dzieci z cukrzycą typu 1.

- Diabetycy, podobnie jak inne grupy osób przewlekle chorych, znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na COVID-19. Z tego względu tak ważne jest przestrzeganie przez samych chorych, jak i ich bliskich, właściwego dystansu społecznego – podkreśla Aleksandra Myczkowska-Utrata, prezes Fundacji. Opaski zdecydowanie im to ułatwią – dodaje.

Musisz to wiedzieć

Pierwsi uczestnicy programu już są

Projekt stop2covid skierowany jest zarówno do firm, instytucji oraz organizacji, a także do osób prywatnych. Wystartował w połowie października 2020 roku i już dołączyło do niego kilkanaście podmiotów z różnych branż m.in.:

  • Aterima,
  • Białecki,
  • Dr. Belter,
  • Europejski Instytut Mobilności Pracy,
  • Inicjatywa Firm Rodzinnych,
  • justGym,
  • Kancelaria Żyglicka i Wspólnicy,
  • Lewiatan,
  • OTB Ventures,
  • Polish Dairy,
  • Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach,
  • Sachstrans.

Zamówienia na opaski - cegiełki można składać poprzez stronę internetową stop2covid.org.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera