Nie czekaj na koniec epidemii COVID-19. Nowotwór nie poczeka! Skontaktuj się z lekarzem

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Obraz Parentingupstream z Pixabay
O 20 proc. mogła wzrosnąć w ostatnich miesiącach umieralność na nowotwory w Polsce. To przerażająca informacja, bo część pacjentów w obawie przed infekcją koronawirusem unika kontaktu z lekarzami, przerywa proces diagnostyki lub leczenia. W ciągu roku w Polsce z powodu chorób nowotworowych umiera 100 000 osób. Dane z pierwszych miesięcy stanu zagrożenia epidemicznego koronawirusem pokazują bardzo niepokojący obraz sytuacji w onkologii.

Aby przeciwdziałać tej sytuacji, organizacje pacjentów we współpracy z All.Can Polska przygotowały materiał edukacyjny, którego celem jest uświadomienie pacjentów, że nie wolno czekać z leczeniem onkologicznym nawet w czasie epidemii koronawirusa. Film pt. „Pacjent onkologiczny w dobie epidemii COVID-19” uzyskał honorowy patronat Rzecznika Praw Pacjenta.

Aż 72 proc. respondentów badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji MY PACJENCI, na temat doświadczeń i odczuć związanych z funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia podczas pandemii COVID-19 zgadza się ze stwierdzeniem, że „pacjenci nie korzystają ze świadczeń zdrowotnych pomimo, że ich potrzebują, ze strachu przed zarażeniem się koronawirusem” .
Ponadto, prawie połowa badanych (44 proc. ) uważa, że rozumiejąc sytuację wynikającą z COVID-19, może „spokojnie czekać” na możliwość wizyty lekarskiej, zabiegu medycznego czy badań diagnostycznych.

Pacjenci boją się zarażenia koronawirusem i odkładają wizytę u lekarza, myśląc, że choroba poczeka. Jest to błędne rozumowanie. Chorobę nowotworową trzeba leczyć, absolutnie nie wolno czekać.

Nie przeocz

- Większość nowotworów diagnozowanych we wczesnej fazie może być skutecznie wyleczona. Tutaj czas ma ogromne znaczenie – tłumaczy prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Państwowego Instytutu Badawczego, członek Grupy Sterującej All. Can Polska. - Ośrodki onkologiczne pracują nieprzerwanie i dbają o zapewnienie bezpieczeństwa chorych i personelu, powróciły również badania profilaktyczne do których gorąco zachęcamy - dodaje prof. Rutkowski.

Bardzo ważne jest uświadamianie pacjentów, którzy mają objawy choroby, są w trakcie diagnostyki lub leczenia, aby nie odkładali konsultacji z lekarzem na później.

- Chorobę nowotworową trzeba leczyć, nie wolno czekać! Przed zakażeniem COVID można się uchronić. Personel placówek medycznych dokłada wszelkich starań, aby leczenie w czasie epidemii było bezpieczne – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej, przewodnicząca Prezydium All.Can Polska.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie