Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie czekaj na koniec epidemii COVID-19. Nowotwór nie poczeka! Skontaktuj się z lekarzem

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Obraz Parentingupstream z Pixabay
O 20 proc. mogła wzrosnąć w ostatnich miesiącach umieralność na nowotwory w Polsce. To przerażająca informacja, bo część pacjentów w obawie przed infekcją koronawirusem unika kontaktu z lekarzami, przerywa proces diagnostyki lub leczenia. W ciągu roku w Polsce z powodu chorób nowotworowych umiera 100 000 osób. Dane z pierwszych miesięcy stanu zagrożenia epidemicznego koronawirusem pokazują bardzo niepokojący obraz sytuacji w onkologii.

Aby przeciwdziałać tej sytuacji, organizacje pacjentów we współpracy z All.Can Polska przygotowały materiał edukacyjny, którego celem jest uświadomienie pacjentów, że nie wolno czekać z leczeniem onkologicznym nawet w czasie epidemii koronawirusa. Film pt. „Pacjent onkologiczny w dobie epidemii COVID-19” uzyskał honorowy patronat Rzecznika Praw Pacjenta.

Aż 72 proc. respondentów badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji MY PACJENCI, na temat doświadczeń i odczuć związanych z funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia podczas pandemii COVID-19 zgadza się ze stwierdzeniem, że „pacjenci nie korzystają ze świadczeń zdrowotnych pomimo, że ich potrzebują, ze strachu przed zarażeniem się koronawirusem” .
Ponadto, prawie połowa badanych (44 proc. ) uważa, że rozumiejąc sytuację wynikającą z COVID-19, może „spokojnie czekać” na możliwość wizyty lekarskiej, zabiegu medycznego czy badań diagnostycznych.

Pacjenci boją się zarażenia koronawirusem i odkładają wizytę u lekarza, myśląc, że choroba poczeka. Jest to błędne rozumowanie. Chorobę nowotworową trzeba leczyć, absolutnie nie wolno czekać.

Nie przeocz

- Większość nowotworów diagnozowanych we wczesnej fazie może być skutecznie wyleczona. Tutaj czas ma ogromne znaczenie – tłumaczy prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Państwowego Instytutu Badawczego, członek Grupy Sterującej All. Can Polska. - Ośrodki onkologiczne pracują nieprzerwanie i dbają o zapewnienie bezpieczeństwa chorych i personelu, powróciły również badania profilaktyczne do których gorąco zachęcamy - dodaje prof. Rutkowski.

Bardzo ważne jest uświadamianie pacjentów, którzy mają objawy choroby, są w trakcie diagnostyki lub leczenia, aby nie odkładali konsultacji z lekarzem na później.

- Chorobę nowotworową trzeba leczyć, nie wolno czekać! Przed zakażeniem COVID można się uchronić. Personel placówek medycznych dokłada wszelkich starań, aby leczenie w czasie epidemii było bezpieczne – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej, przewodnicząca Prezydium All.Can Polska.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera