Dziś, w czwartek 10 stycznia, na katowickim rynku odbyła się demonstracja przeciwko planowanemu masowemu odstrzałowi dzików w Polsce. Stawiło się kilkaset osób.

Ministerstwo Zagłady Środowiska, Stop rzezi dzików, Zatrzymajmy tę masakrę - z takimi m.in. hasłami stawiło się po południu w centrum Katowic steki demonstrantów.

Zobaczcie zdjęcia:
Zobacz galerię

To był protest przeciwko odstrzałowi dzików w Polsce. Zorganizowała go grupa Śląsk przeciw myśliwym.

Prowadziliśmy z tego wydarzenia relację na żywo:

Przypomnijmy, że od 12 stycznia do końca lutego myśliwi mają prowadzić masowy, skoordynowany odstrzał dzików, w tym ciężarnych samic, w całej Polsce, w tym w woj. śląskim. Taka akcję - w związku z zagrożeniem ASF - nakazał minister środowiska Henryk Kowalczyk.

PISALIŚMY:
Stop rzezi dzików. W czwartek demonstracja na rynku w Katowicach

- Plan eksterminacji dzików na terenie całego kraju w celu walki z ASF to działanie bez podstaw merytorycznych i wbrew wytycznym Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Strategii walki z ASF dla Unii Europejskiej - tłumaczą eksperci.

CZYTAJCIE TEŻ:
Masowy odstrzał dzików: resort zachęca myśliwych, naukowcy biją na alarm
Pilne! Afrykański pomór świń znów atakuje chlewnie - małe i duże

Grupa naukowców skierowała do premiera Mateusza Morawieckiego list otwarty. Zaapelowali w nim o "natychmiastowe cofnięcie decyzji o odstrzale redukcyjnym dzików i wdrożenie alternatywnych działań na bazie wiedzy naukowej i eksperckich opinii (...), mających na celu wstrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby w Polsce".

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś w tej sprawie z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim, ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem oraz głównym lekarzem weterynarii Pawłem Niemczukiem. Czy po tej rozmowie dojdzie do wstrzymania odstrzału dzików?

Planowane polowania na dziki mają odbyć się 12, 19 i 26 stycznia.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim

Dni wolne w 2019 roku